مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1399 -تاریخ انتشار : شنبه 02 فروردین 1393 -ساعت : 19:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن

‌محمودآباد تلفیقی از جنگل و دریا، میزبان گردشگران+ تصاویر

مازند شورا: شهر محمودآباد در غرب مازندران با تلفیقی از جنگل و دریا به مناظری زیبا برای تفرج گردشگران در نوروز مبدل شده است.

مازند شورا: محمودآباد یکی از زیباترین نواحی شمال ایران و مازندران بوده که در آن ساحل دریا به باریک ترین پهنای خود می رسد.

محمودآباد در گذشته پیش بندر آمل بوده و به عنوان یکی از کانون های حمل و نقل کالاهای تجاری ایران و روسیه ایفای نقش می کرد که با توسعه بنادر نوشهر و انزلی از اهمیت آن کاسته شد. محموآباد یکی از زیباترین سواحل دریای مازندران رادارد که از نظر توسعه توریسم ساحلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این منطقه به انواع خدمات و تجهیزات گردشگری مجهز است. محمودآبادیکی از شهرستان های مازندارن از شمال به دریای مازندران، از خاور به بابلسر، از جنوب به آمل و از باختر به نور محدود می شود .مرکزمحمودآباد در 22 کیلومتری شمال باختری است و از نظر جغرافیایی در 52 درجه و16 دقیقه ی درازای خاوری و 36 درجه و 38 دقیقه ی پهنای شمالی قرار دارد.

ارائه خدمات گردشگری، ماهی گیری و کشاورزی شغل اصلی ساکنان این سرزمین را تشکیل می دهد. مهم ترین محصولات این منطقه را برنج و مرکبات شامل می شود.

سبدبافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، سفال، ظروف و مجسمه های چوبی، بافتن پارچه ها و دست بافت های سنتی از مهم ترین صنایع دستی محمود آباد هستند.

تاریخچه محمودآباد

تا قبل از سال 1353 شهر محمودآباد به عنوان قسمتی از مرکز دهستان اهلمرستاق و هرازپی بخش مرکزی شهرستان آمل در جغرافیای کشور قرار داشت. شهرداری محمودآباد از سال 1329 شروع به کار نمود.در آن زمان محمودآباد از 4 محله آهو محله، توسکا محله، سوراخ مازو و جعفرآباد تشکیل شده بود.

در سال 1354 نیز بخشداری در محمودآباد تاسیس و در سال 1375 با تلاش مسؤلان وقت ، از آمل جدا و به شهرستان تبدیل شد، که در این تقسیمات به دو بخش مرکزی و سرخرود تقسیم شد. محدوده شهرستان  محمودآباد دارای دو بخش بوده که شامل 5 دهستان متشکل از 91 آبادی مسکونی است.

پیشینه تاریخی

پیشینه تاریخی این منطقه به قدمت تاریخی طبرستان و آمل بستگی دارد چرا که این منطقه بخشی از منطقه امل بوده و قدمت آمل که در تاریخ مشخص است.

آمل با قدمت چند هزار ساله زمانی پایتخت طبرستان بود. محمودآباد، وارث و جانشین تمدن منطقه ای بوده که در تاریخ از آن به نام "اهلم" (Ahlom) یاد شده است.

از قرن دوم هجرت تا دوره قاجاریه  و  پس از آن  (در دوره رضاخان) نیز این منطقه، پیش بندری  برای  آمل  بوده منتهی در دوره قاجاریه منطقه ای که اکنون مرکزیت شهر محمودآباد در آن است محل بندر بوده ولی قبل از آن در کتب تاریخی از اهلم نام برده شده است.

از دیگر مواردی که در مورد محمودآباد می توان به آن اشاره کرد راه آهن محمودآباد به آمل است. این راه آهن جزو قدیمی ترین راه آهن های احداث شده در ایران بوده که توسط امین الضرب ساخته شد.

وی در سال 1308 هجری قمری راه آهنی از سبزه میدان آمل و در امتداد جاده آمل-محمودآباد به طول 21 کیلومتر به محمودآباد کشید که انجام این کارمدت دو سال به طول انجامید.

از اماکن دیگر محمودآباد انبار کالایی بود که در محل فعلی مدرسه امام خمینی قرار داشت که فعلا اثری از آن نیست.در همین مکان، برج و بارویی درست کرده بودند که بتوانند در مقابل حملات ترکمن های دشت گرگان که از طریق ساحل به شهرها و روستاهای ساحلی یورش می بردند مقاومت کنند.

کارخانه برق و سد بندی برای جلوگیری از خطر سیل نیز در این منطقه بوجود آمد. عاقبت راه آهن و بندر محمودآباد منطقه آمل از لحاظ فرهنگی-اجتماعی استعداد پذیرش چنین تمدنی را در آن موقعیت نداشت، همچنین مالکان منطقه ، راه آهن را با منافع خود در تضاد می دیدند و فکر می کردند تجارت سنتی آنان به خطر می افتد.

در نتیجه به جهت متحصن شدن طیفه چاواداران آملی در تلگرافخانه آمل که بیم بیکار شدن آنها می رفت، امین السلطان شاه را ترغیب به لغو امتیاز استخراج معادن آهن کرد و راه آهن نیز بایکوت ماند و اکنون هیچ اثری از آن همه ساختمان و آلات و ادوات باقی نیست.

با ازبین رفتن خط آهن آمل-محمودآباد، امور بندری محمودآباد از بین نرفت و تا زمان زمان رضا خان نیز ادامه داشت. در سال 1320 به سبب برکناری رضاخان از سلطنت در ایران و به قدرت رسیدن بلشویکها در روسیه، مبادلات بندر محمودآباد کاهش یافت و رونق اقتصادی این شهر دچار رکود شد.

قدمت تاریخی اهلم

 از سال 132 آغاز دوران خلفای بنی عباس، نام اهلم و منطقه اهلمرستاق که در کنار دریای طبرستان واقع شده بود در تاریخ آمده است. در دوران حکومت علویان نیز از منطقه اهلم و گذرگاه های آن بین آمل تا چالوس نام برده شده است.

سابقه تاریخی شهر

سابقه تاریخی شهر محمودآباد به سال 1268 هجری شمسی در زمان ناصرالدین شاه قاجار برمی گردد.در روزنامه سفرنامه ناصرالدین شاه به مازندران نام بسیاری از مناطق و محله های قدیمی محمودآباد آمده است.

در شرق محمودآباد رودخانه ای به نام چایرود، با خانه ها و آبادی در اطرافش وجود داشته و همین منطقه به تبر آباد معروف بوده، نخستین آبادی محمودآباد بوده است. محله قدیمی محمودآباد فعلی، در مسیر وقفی رود تا شهرود قرار داشته که اکنون مرکز شهر است. توسکا محله، آهومحله و سوراخ مازو سه محله جدا از هم بودند که هسته مرکزی شهر را تشکیل می دادند.

در مورد وجه تسمیه محمودآباد و اینکه از چه زمانی به این نام مشهور شده است هیچ نوع شاهد تاریخی و نشان دقیقی موجود نیست.

محمد حسن خان امین الضرب اصفهانی که با هدف ایجاد راه آهن و ایجاد بندرگاه، این منطقه را از مالکین تلیکسری خریده به نام فرزند خویش ( محمود) محمودآباد نامگذاری کرد. ولی این نباید به حقیقت نزدیک باشد، چرا که امین الضرب این منطقه را حدود سال 1300 هجری قمری خریداری کرده در حالی که در حدود 10 سال قبل از آن در کتاب روزنامه سفر مازندران مربوط به ناصرالدین شاه، از محمودآباد نام برده شده است.

حتی در سفری که چارلز مکزل، نخستین کنسول انگلیس در شمال ایران، در سال 1274 هجری قمری (در حدود 160 سال پیش) از رشت به استرآباد داشته از این منطقه به نام محمودآباد نام برده شده است.

حسین قربانی - تسنیملینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمود آباد - گردشگری - دریا - جنگل - توریست - -

نظر شما در مورد : ‌محمودآباد تلفیقی از جنگل و دریا، میزبان گردشگران+ تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها