مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 13993 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 اسفند 1395 -ساعت : 09:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اجازه خریدپرتقال های غیر سالم را نمی دهیم

رئیس کشاورزی مازندران:

اجازه خریدپرتقال های غیر سالم را نمی دهیم

مازندشورا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کارشناسان باغبانی و بازرسان بر نحوه خرید تضمینی پرتقال های شب عید نظارت کامل دارند و به هیچ عنوان اجازه خرید پرتقال های غیر سالم و یخ زده برای میوه شب عید را نخواهیم داد.

مازندشورا: خرید تضمینی 40 هزار تن پرتقال شب عید از تعهدات جهاد کشاورزی مازندران است که شرکت تعاونی روستایی استان به عنوان مباشر خرید محسوب می شود.
در حالی که دولت در پی سرمای کم سابقه نخستین روزهای آذرماه گذشته در مازندران که سبب یخ زدگی بخشی از محصول مرکبات باغداران این استان شد ،تا 80 میلیارد تومان کمک بلاعوض تخصیص داده است، اما برخی از باغداران وسورتینگ داران درصدد هستند تا پرتقال های یخ زده و ناسالم خود را با قیمت 2هزارو 100تومان در قالب خرید تضمینی پرتقال شب عید عرضه کنند.
دلاور حیدر پور  افزود: فقط برای خرید تضمینی پرتقال های سالم شب عید با قیمت 2هزارو 100تومان هستیم.
وی توضیح داد: برخی از سورتینگ داران و باغداران درصدند تا پرتقال های یخ زده ای که دولت برای جبران خسارت آن سه قیمت خرید تضمینی پرتقال های درجه یک، 2 و سه را داده است را درقالب پرتقال شب عید عرضه کنند، که زیر بار نخواهیم رفت.


** هشت هزار تن پرتقال شب عید خریداری شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه شرکت تعاون روستایی استان به عنوان مباشر خرید تاکنون هشت هزار تن پرتقال شب عید را خریداری کرده است، گفت: سه هزار تن آن به استان تهران، 2هزار تن به خراسان و مابقی به 2 استان دیگر حمل شده است.
حیدر پور ادامه داد: بر اساس توافق 50درصد مبلغ خرید تضمینی پرتقال شب عید نقدی و مابقی تا پایان فروردین سال آینده به حساب فروشندگان پرداخت می شود.
وی تاکید کرد که شرکت تعاونی آماده خرید تضمینی پرتقال شب عید بر اساس قواعد و ضوابط اندازه و سالم بودن این میوه است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه دولت در پی برف شدید اول آذرماه و خسارت 30درصد به مرکبات استان، 130هزارتن پرتقال غیر قابل مصرف را درقالب کمک بلاعوض هر کیلو 350 تومان خریداری کرد و 80میلیارد تومان برای آن اعتبار تخصیص داده شده است.
حیدر پور گفت: همچنین برای جبران خسارت بیشتر باغداران، 12هزارو 300تن پرتقال درجه 1 و 2 به صورت تضمینی کیلویی 834و 720 تومان را خریداری کرد.
وی ادامه داد: دولت 24هزارو 500تن از پرتقال های درجه سه یخ زده مناسب برای آبگیری را کیلویی 550تومان خریداری کرد.
وی تاکید کرد : در چنین شرائطی به هیج عنوان اجازه نخواهیم داد تا پرتقال های غیر سالم با قیمت 2100تومانی در خرید تضمینی شب عید وارد شود و این موضوع توسط کارشناسان وبازرسان به درستی رصد می شود.
شرکت تعاونی روستایی مازندران آگهی مناقصه مرحله اول خرید 20 هزار تن پرتقال برای ذخیره شب عید را اول بهمن منتشر کرد و 16مرکز خرید این شرکت آماده خرید تضمینی پرتقال هستند.
حیدر پور نیاز شب عید کشور به پرتقال را حدود 40 تا 45 هزار تن اعلام کرد و افزود: پرتقال سالم و مورد نظر برای خرید تضمینی شب عید به اندازه کافی در استان مازندران وجود دارد و دولت با این قیمت آماده خرید است.
وی بیان داشت: باغداران اختیار دارند پرتقال مورد نظر شب عید را به مباشر دولت در خرید تضمینی با قیمت تعیین شده بفروشند، ولی بدانند که زیر بار پرتقال های ناسالم نخواهیم رفت.
پارسال حدود 35 هزار تن پرتقال شب عید در مازندران از سوی شرکت تعاونی روستایی خریداری، ذخیره سازی و در استان های کشور توزیع شد.
مازندران 110 هزار هکتار باغ مرکبات دارد که براساس برآورد کارشناسان به دلیل برف سنگین و یخبندان کم سابقه نخستین روزهای آذرماه گذشته ، 30 درصد از حدود 2 میلیون و 500هزار تن تولید مرکبات مازندران آسیب دید.


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رئیس کشاورزی مازندرا - دلاورحیدرپور -

نظر شما در مورد : اجازه خریدپرتقال های غیر سالم را نمی دهیم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها