مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1410 -تاریخ انتشار : شنبه 02 فروردین 1393 -ساعت : 11:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ساری؛ پایتخت گردشگری مازندران + تصاویر

مازند شورا: درختان بهار نارنج به شکوفه نشستند و پایتخت بهار نارنج ایران را با داشتن جاذبه های تاریخی و طبییعی برای تور نوروزی و بهارگردی لذت بخش کرده است.

مازند شورا: ساری مرکز مازندران از شهرهای بزرگی است که با داشتن جاذبه های متنوع و متعدد در چهار بخش کوهستانی، جنگلی، دشت و دریا شایستگی رسیدن به قله رفیع گردشگری را دارد.

چشمه سورت از زیباترین جاذبه های شهرستان ساری است که در ارتفاعات منطقه سورت و در پنج کیلومتری قلعه سر و شرق روستای اروست واقع شده است و مشتمل بر دو چشمه با آبهای کاملا متفاوت از نظر رنگ، بو و مزه است و دارای منظره ای بدیع از پلکان های آب ریز با رنگ طبیعی است.

تالاب الندان، دریاچه چورت، قله و قلعه شاهدژ، منطقه حیات وحش سمسکنده کیاسر به عنوان یکی از مناطق ملی حفاظت شده از جاذبه های اطراف آن است که برای کسانیکه طالب طبیعت گردی هستند، جالب خواهد بود.

برج رسکت نیز در 40 کیلومتری جنوب غربی ساری و رد مسیر دسترسی به آن از ساری آغاز و پس از عبور از دوراهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به جانب غرب منحرف می شود، این بنا در مجاورت روستای رسکت در بخش دو دانگه ساری قرار دارد که با آجر ساخته شده و تزیینات آن شامل، مقرنس کاری و دو کتیبه آجری به خطر کوفی و پهلوی ساسانی است.

مجموعه تاریخی فرح آباد در 28 کیلومتری شمال شهر ساری و در ورودی خزر آباد و در سه کیلومتری ساحل دریای مازندران قرار دارد، این مجموعه شامل مسجد، پل، دیوارهای برجای مانده از یک کاخ سلطنتی است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. مسجد با ایوانهای رفیع، شبستانها، حجره ها و مناره ها از مهمترین بناهای تاریخی مازندران به شمار می رود.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز که با 55 هکتار مساحت در 35 کیلومتری شمال شرقی ساری قرار دارد و فضای جنگل جلگه ای از سال 1346 بصورت محل تکثیر گوزن زرد خالدار ایرانی درآمده است. دشت ناز برای علاقمندان به طبیعت و حیات وحش بسیار جذاب و دیدنی است و علاقمند ان به طبیعت و حیات وحش با مجوز سازمان محیط زیست می توانند به تماشان وحوش موجود در آن بپردازند.

امامزاده عباس در حاشیه شمالی ورودی شرقی شهر ساری واقع شده است و از نظر شیوه معماری، گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس یکی از بناهای معروف مازندران است که همواره پذیران زائران و مسافران است.

سه گنبدان: باشکوه ترین یادگار باستانی ایران؛ بنایی استوار با سه گنبد پلکانی و هرمی شکل که از بن تا سر آن کمانی بوده‌است از اینرو ویرانسازی و تخریب آن بسیار دشوار بوده و در سه مرحله در زمان فتحعلی شاه نابخرد و خویشاوندانش انجام شده‌است.زیر هر گنبد آرامگاه ایرج, سلم و تور (تورج) پسران فریدون شاه است و در هنگام شاهنشاهی منوچهر ساخته شد و پیرامون آن در هنگام فرمانروایی توس تکمیل شد. تا سال ۱۳۷۰ با هزار افسوس تنها چاله بزرگی از ویرانه آن در کنار میدان شهرداری و ساختمان استانداری با سبزه زار و درختان نارنج دیده می‌شد که آن هم پر شد و اکنون بوستانی هم تراز خیابان انقلاب (شاه) است. کهنسالی این بنا زیاد است و تاریخ دقیق آن دانسته نیست.

کهنه باغشاه : بنیاد آن توسط پادشاهان صفوی بوده‌است و در زمان رضا شاه آن را خراب کردند و خیابان خیام کنونی را ساختند (اگرچه هنوز در خیابان خیام آثار باغ در ملک خصوصی مردم نمایان است)

نوباغشاه: بدست محمد میرزا ملک آراء در زمان فتح علی شاه ساخته شد و عمارت‌هایی شبیه چهل ستون اصفهان در آن احداث نمودند که البته در زمان رضاشاه و به دستور وی پادگان شد.

خانه قدیمی کلبادی و موزه کلبادی که معماری این ساختمان بر گرفته از مکتب اصفهان و دوره قاجار است و بنای اصلی عمارت در دو طبقه و یک سرداب احداث شده است و هر طبقه یک شاه نشین و اتاق هایی در طرفین دارد.

در موزه کلبادی آثار متنوعی از هنرهای سنتی، صنایع دستی، مردم شناسی، باستان شناسی به نمایش درآمده است و اشیاء این موزه با قدمت هفت هزار ساله در تنوع مصنوعات سفالین، فلزی، شیشه ای و سنگی از دوران پیش از تاریخ اسلام تا اواخر دوره قاجار راوی فرهنگ و گذشته ایران و مازندران است.

شاهزاده حسین: در محله شاهزاده حسین واقع است و بنای آن به سال ۸۹۰ برمیگردد.این امامزاده در بخش باختری ساری قرار داد.

حمام وزیری: این بنا نیز در مرکز شهر ساری و در کنار خانه کلبادی قرار دارد و از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگیهای ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می‌رود. ان بنا نیز متعلق به دوران قاجاریه‌است.

جواد واحدی فرماندار ساری با اشاره به آمادگی شهرستان برای میزبانی از مسافران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با برنامه ریزی و فراهم نمودن امکانات مناسب صورت گرفته از سوی شهرداری ها، آموزش وپرورش و دیگر دوایر دولتی، مردم میهمان نواز این شهرستان میهمانان نوروزی را در این شادی یاری وهمراهی می کنند.

فرماندار مرکز استان تصریح کرد: بیش از 50 بازرس بازرگانی و اتاق اصناف شهرستان ، کار نظارت بر بنگاههای اقتصادی به ویژه واحدهای صنفی ،را در سطح شهرستان  انجام خواهند دادو درعین در حال بازرسین این فرمانداری نیز در این خصوص به صورت شبانه روزی فعالیت خواهند کرد/ مهرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساری - گردشگری - چشمه سورت - حمام وزیری - خانه کلبادی - برج رسکت - دشت ناز - تالاب الندان - چشمه سورت - شاهدژ- توریست - -

نظر شما در مورد : ساری؛ پایتخت گردشگری مازندران + تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها