90 درصد مردم حداقل یکبار کمردرد را تجربه می‌کنند

تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 اسفند 1395 - ساعت : 10:48

کد مطلب: 15042 چاپ به اشتراگ گذاشتن

90 درصد مردم حداقل یکبار کمردرد را تجربه می‌کنند

مازندشورا: رئیس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با اشاره به اینکه 90 درصد مردم حداقل یک بار کمردرد را در زندگی تجربه می‌کنند، گفت: 85 درصد بیماران دچار کمردرد ناشی از فتق دیسک و اغلب بیمارانی که کمردرد غیر دیسکی و مکانیکال دارند، با طب فیزیکی درمان می‌شوند.

مازندشورا:به گزارش ایسنا، دکتر سید منصور رایگانی در آستانه برگزاری بیستمین کنگره طب فیزیکی و توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران در ارتباط با موضوع کمردرد و تاثیر طب فیزیکی در کاهش این مشکل اظهار کرد: کمردرد یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که بشر به آن مبتلا می‌شود و در واقع بعد از سردرد، دندان درد و کمردرد از شایع‌ترین بیماری‌ها به شمار می‌روند.

وی افزود: کمتر کسی در طول زندگی به کمرد درد مبتلا نمی‌شود و این بیماری انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین نوع آن، مکانیکال یا کمردرد غیراختصاصی نام دارد که به علت ضعف، پیچیدگی یا اسپاسم عضلات و بافت اطراف دیسک اتفاق می‌افتد.

رئیس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با بیان اینکه این نوع کمردرد معمولا نیاز به درمان پر هزینه ندارد، گفت: این کمردرد، درمان غیراختصاصی نیاز داشته که فرد با مدت محدودی استراحت و استفاده از روش‌های ساده و توصیه‌های پزشکی و در مواردی روش‌های طب فیزیکی مشکلش برطرف خواهد شد.

رایگانی اضافه کرد: یکی از انواع کمردردها به علت بیرون‌زدگی فتق دیسک یا تنگی کانال ستون فقرات کمری ایجاد می‌شود که سبب شده ریشه کمری دچار درگیری و التهاب شده و در بیمار علاوه بر درد کمر، انتشار به پا نیز پیدا شود و این کمردردها اهمیت بیشتری داشته و باید دقت زیادتری نسبت به آن شود.

وی ادامه داد: کمردردی که منجر به بیرون زدگی فتق دیسک می‌شوند، روش‌های مختلف درمانی دارند. همچنین اگر کمردرد به نحوی باشد که درد تیرکشنده به اندام بیشتر از یک ماه طول کشد و به درمان‌های معمولی جواب ندهد یا کمر درد همراه با درد تیرکشنده به اندام منجر به ضعف و کاهش شدید قدرت پا شود یا درد کمر که همراه با اختلال در کنترل دفع ادرار و مدفوع باشد، بهتر است بیمار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

رئیس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران تاکید کرد: در صورتی که کمردرد ناشی از بیرون زدگی فتق دیسک کمر یا تنگی کانال ستون فقرات باشد ولی با سه علامت بالا همراه نشده باشد، معمولا با روش‌های غیرجراحی می‌توان مشکل را برطرف کرد.

رایگانی افزود: روش‌های غیر جراحی روش‌های مختلفی دارد که ساده‌ترین آنها روش‌های درمان فیزیکی شامل استراحت، تحریک الکتریکی یا درمان فیزیکی با سرما و گرما، تجویز ورزش‌های لازم و همچنین استفاده از داروهای خوراکی مختلف است. گاهی این روش‌ها در درمان بیماری فرد جوابگو نیست ولی نیاز به جراحی هم نداریم.

وی بیان داشت: در این صورت می‌توان به روش‌های مداخله‌ای طب فیزیکی که توسط همکاران طب فیزیکی و توانبخشی که دوره روش‌های درمان مداخله‌ای را دیده باشند یا متخصصان بیهوشی که دوره‌های مربوطه را گذرانده باشند، مراجعه کرد که این افراد با استفاده از دارو یا روش‌های مداخله‌ای خیلی محدود دارو را اطراف ریشه عصب یا ستون فقرات وارد کرده که باعث شده التهاب و دیسک کمر کمتر شود.

رئیس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: روش‌های دیگری نیز هست که با استفاده از روش‌های کمتر تهاجمی می‌توان به خارج شدن شدن دیسک بیرون زده کمک کرد ولی پزشک باید با دقت نوع کمرد درد را تشخیص و آن را آنالیز کند و در صورت لزوم، روش کمتر تهاجمی را انجام دهد.

رایگانی گفت: پیام حوزه طب فیزیکی و توانبخشی به بیماران دچار کمردرد و جامعه پزشکی این است که اکثر کمردردها و حتی کمرد درد ناشی از فتق دیسک در حدود 85 درصد موارد بدون نیاز به عمل جراحی و روش‌های ساده و مراقبت‌های پزشکی و استفاده از اقدامات طب فیزیکی و طب توانبخشی قابل درمان است.

رئیس بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران خاطر نشان کرد: حدود 90 درصد مردم کمرد درد را تجربه کرده و یا در زندگی با این مشکل مواجه می‌شوند ولی کمردرد ناشی از فتق دیسک کمتر از 5 درصد کمردردها را شامل می‌شود. بیشتر کمردردها با طب فیزیکی قابل درمان است.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز، وی خاطرنشان کرد: 85 درصد بیماران دچار کمردرد ناشی از فتق دیسک و تنگی کانال به درمان‌های طب فیزیکی پاسخ داده و اکثر بیمارانی که کمردرد غیر دیسکی و مکانیکال دارند نیز با طب فیزیکی درمان می‌شوند. بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران تا 13 اسفند 95 در مرکز همایش‌های رازی در حال برگزاری است.

انتهای پیام


منبع : ایسنا

برچسب ها : #فیزیکی #روش‌های #کمردرد #توانبخشی #درمان #الکترودیاگنوز #کمردردها #استفاده #رایگانی #جراحی #انجمن #پزشکی #شایع‌ترین #کنگره #کانال #می‌شوند #فقرات #بیرون #بیستمین #مداخله‌ای #می‌توان #همراه #تهاجمی #اندام #مختلف #باشند #بیماران #دارند #همچنین #درمان‌های #بیشتر #تیرکشنده #تجربه #انواع #مختلفی #بیماری #زندگی #مبتلا #افزود #مکانیکال #غیراختصاصی #برطرف #التهاب #برگزاری #استراحت #اطراف #معمولا #بیمار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 90 درصد مردم حداقل یکبار کمردرد را تجربه می‌کنند

*

*