مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 15072 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 11 اسفند 1395 -ساعت : 12:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
واردات؛ داغ تازه باغداران مازندران / حکایت پرتقالی در بدرقه زمستان

واردات؛ داغ تازه باغداران مازندران / حکایت پرتقالی در بدرقه زمستان

مازندشورا: سرما آمد و زندگی باغداران شمالی بر باد رفت اما حکایت هر روز پیچیده تر می شود. بی مهری به محصول مرکبات مازندران که این روزها دوران بیماریش را می گذراند ادامه دارد.

مازندشورا: داستان ادامه دار و دنباله دار باغداران مازندرانی، این روزها با باز هم سر باز کرده است؛ از روزهایی که به دنبال مشتری برای مازاد پرتقال مازندران بودیم تا امروز که به دنبال مشتری برای پرتقال های سرد و بی روح استان هستیم فاصله زیادی نیست.
سرما آمد و زندگی باغداران شمالی بر باد رفت اما حکایت هر روز پیچیده تر می شود. بی مهری به محصول مرکبات مازندران که این روزها دوران بیماریش را می گذراند ادامه دارد.
از عدم خرید محصول پرتقال مازندران در استان های دیگر تا واردات مرکبات همه موجب شد تا در روزهای اخیر سورتینگ‌داران مازندرانی مقابل جهادکشاورزی استان به نشانه اعتراض تجمع کردند.


شعبانی نماینده سورتینگ داران مازندران در نشست سورتینگداران با مسئولان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: سورتینگداران بازوان جهادکشاورزی در امر تولید و جمع آوری محصولات کشاورزی هستند.
وی افزود: به دلیل حجم زیاد محصولات استان دوماه قبل پیش از وقوع برف و سرما پیش بینی شده بود که اگر 30 تا 40درصد محصولات صادر نشود دچار معضل بزرگی خواهیم شد. اما با شروع برف و یخبندان با چالش بزرگتری روبروشدیم.
نماینده سورتینگ داران مازندران خاطرنشان کرد: با این حال با تمام مشکلات 500واحد سورتینگدار دست به دست هم دادند و به کمک جهادکشاورزی شتافتند و هرکدام 500 تا  سه هزار تن پرتقال را جمع آوری کردند. 50 تا 60درصد محصولات به دلیل سرمازدگی از بین رفت و 30 تا 40درصد پرتقال ها باقی  ماند.از این مقدار 10تا15درصد شاید نیم تا یک سانت آسیب دیده باشند اما پرتقال مازندران دیگر خریدار ندارد.
وی با اشاره به اینکه پرتقال های جنوب در حال حاضر باقیمت 9هزار تومان در هر کیلو در تهران به فروش می رسد، گفت: پرتقال های مازندران درحال حاضر 1هزار تومان هم مشتری ندارد. این مشکل30 درصد استانی و 70درصد سرمنشا ملی دارد.
وی با اشاره به اینکه واردات پرتقال کار خردمندانه ای نبود؛ گفت: این سو مدیریت به مازندران آسیب بسیار می زند. این سال بحرانی باید مدیریت شود و ما آمادگی داریم هر مقدار میوه که بازار بخواهد در بازار تزریق کنیم. 

دلاور حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در جمع سورتینگ داران معترض گفت: نیاز شب عید کشور به پرتقال حدود 40 تا 45 هزار تن است که باغداران اختیار دارند پرتقال مورد نظر شب عید را به مباشر دولت در خرید تضمینی با قیمت تعیین شده بفروشند، ولی بدانند که زیر بار پرتقال های ناسالم نخواهیم رفت.
وی افزود: شرکت تعاون روستایی استان به که مباشر خرید  جهاد محسوب می شود تاکنون هشت هزار تن پرتقال شب عید را خریداری کرده است.
حیدرپور خاطرنشان کرد: حدود سه میلیون تن تولید مرکبات ما در استان دچار حوادث طبیعی و از زمان بروز حوادث اقداماتی برای جبران خسارت به باغداران انجام شد.
وی تصریح کرد: تاکنون مبلغ ۲۷۴ میلیارد ریال به حساب ۴۹ هزار و ۵۹۵ باغدار خسارت دیده واریز شد و این تنها بخشی از خسارت وارد شده بود اما گامی بود که برای کاهش خسارت و تحمل خسارت دیدگان برداشته شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: دستور خرید شب عید داده شد، مناقصه هم برگزار شد و بجز یک نفر کسی در مناقصه شرکت نکرد و شیوه خرید تغییر کرد و سازمان تعاون روستایی خرید را با مشخصات تعیین شده آغاز کرد.
حیدرپور خاطرنشان کرد: پرتقال‌ها به دلیل خشک بودن مورد تایید کارشناسان قرارنگرفت، در حال حاضر پرتقالی که ۱۰۰ درصد سالم باشد نداریم و فقط پرتقال قبل از برف سالم است که آن هم با این قیمت عرضه نمی‌شود.
وی گفت: نمی‌گوییم سورتینگ‌داران، انبارداران و ذخیره‌سازان دلال هستند بلکه معتقدیم بخشی از حلقه تولید هستند که برای آن‌ها پروانه بهره‌برداری صادر شود.
حال گفته می شود نوبخت سخنگوی دولت روز 5شنبه 12 اسفندماه به مازندران سفر می کند تا به بخشی مشکلات باغداران مازندرانی رسیدگی شود.
 


منبع : ایسنامازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شعبانی - نماینده سورتینگ دارا - دلاور حیدر پور - رئیس سازمان جهاد کشا -

نظر شما در مورد : واردات؛ داغ تازه باغداران مازندران / حکایت پرتقالی در بدرقه زمستان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها