مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1514 -تاریخ انتشار : سه شنبه 13 اسفند 1392 -ساعت : 16:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انحصار طلبی مردانه مانع حضور زنان در عرصه مدیریت/ رزومه زنان توانمند در استانداری مازندران خاک می خورد

در گفتگو با فعال اجتماعی و حقوق زنان مطرح شد:

انحصار طلبی مردانه مانع حضور زنان در عرصه مدیریت/ رزومه زنان توانمند در استانداری مازندران خاک می خورد

اختصاصی مازند شورا: هیچ دلیل عقلی و منطقی بر عدم حضور زنان درمدیریت وجود ندارد تنها انحصار طلبی مردانه و تسلط نگرش آنهاست./ آنچه بنظر می آید خاک خوردن رزومه‌ها در استانداری نشان از اینست که زنان مازندرانی هنوز به شرایط برابر با مردان نرسیدند!

اختصاصی مازند شورا: زهرا بشیری فعال اجتماعی و کارشناس علوم سیاسی در گفتگو با ما پیرامون جایگاه زنان در مدیریت کلان استان اظهار داشت: "دکتر روحانی عزیز بیاد دارید در روزهای انتخابات سخنان شیرین تان با جیغ، هورا، دست زدن‌های  دختران و زنان همراه می‌شد."

"روحانی بزرگوار چه آگاهانه و مقتدرانه از عدم مدیریت زنان و نگاهه ای غلط و تفاوت‌ها  می‌گفتید چه شد؟ ولی ماهمچنان صبورانه منتظر به ثمر نشستن تلاش زنان هستیم. "

در دولت یازدهم و با به یادآوردن یکی از مهم‌ترین شعارهای انتخاباتی یعنی حاکمیت شایسته سالاری، امید به فراهم شدن بستر همکاری زنان توانمند کشور در مدیریت کلان دوباره جان گرفته بود. اما با واقعیت‌هایی روبرو شدیم که معاونت امور زنان رییس جمهور هم ناله و گلایه از حضور کمرنگ زنان در مدیریت‌ها دارد. با این وجود، به نظر می‌رسد نیمۀ سربلند جامعه در خلق حماسه سیاسی، همچنان با تهدید از دست رفتن فرصت‌های مشارکت در مدیریت کلان روبه روست.

بدون توجه به مطالبات واقعی زنان، دستیابی به اهداف توسعۀ پایدار غیر ممکن است

این فعال امور زنان پیرامون نقش زنان در دستیابی به توسعه پایدار اظهار داشت: هدف، طرح این مسئله است که حضور پررنگ زنان میهن در انتخابات و سهم کمرنگ و گاه بی‌رنگ آنها از مدیریت کلان، با وجود پتانسیل بسیار بالای علمی‌وکارشناسی آنها، عاقبت هزینه‌های خود را تحمیل خواهد کرد. بدیهی است یکی از مهم‌ترین آنها، سرخوردگی و به حاشیه رفتن بیشتر زنان و در نتیجه سنگین تر و تیره تر شدن فضای مدیریت و بلااستفاده ماندن سرمایه‌های انسانی خواهد بود و کیست که نداند بدون توجه به مطالبات واقعی زنان، دستیابی به اهداف توسعۀ پایدار و دانش بنیان و تحقق آرمان‌های سند چشم انداز 1404کشور، دشوار و حتی غیر ممکن می‌شود؟

انحصار طلبی مردانه مانع حضور زنان در عرصه مدیریت

بشیری ادامه داد: در این میان زنان فرهیخته و توانمند ایران با وجود حضور فعال در صحنه‌های انتخاباتی، سال‌ها شاهد تمرین مدیریت و آزمون وخطای  مردان مدیر بوده‌اند و هر بار که فرصتی برای طرح انتظاراتشان برای مشارکت در عرصه‌های مدیریتی به دست آمده، با بهانه‌های غیر منطقی، فرصت‌ها از آنها دریغ شده است.

زنان ما با ویژگی‌های  منحصر بفرد در مسئولیت پذیری، دقت، پاکدستی، بی حاشیه بودن و... تجربه‌های موفق در حوزه مدیریتی را رقم زدند. هیچ دلیل عقلی و منطقی بر عدم حضور زنان درمدیریت وجود ندارد تنها انحصار طلبی مردانه و تسلط نگرش آنهاست.

برخلاف خیلی از مردان که هر پیشنهادی در مدیریت‌ها را با دست برسینه و تقدیر و تشکر می‌پذیرند زنان توانمند با اتکا به جرات و شجاعت، علم و عمل و توانایی خودآگاهانه انتخاب می‌کنند که امری بسیار پسندیده است. اما نکنه قابل توجه اینست در مدیریت عمل در تفکر است و بکارگیری مشورت، در مدیریت به دست گرفتن بیل و کلنگ و رانندگی ماشین سنگین نیست!

واحد امور زنان استانداری مازندران در کوچه بن بست

این فعال عرصه رسانه بیان داشت: استفاده از زنان نخبه در تمام عرصه‌های علمی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری است. بانوان نخبه باید شناسایی و جذب شوند و در آنها به دلیل تاثیرگذاری كه دارند، در فعالیت‌های مختلف کشور استفاده شود.زنان نخبه و فرهیخته، سرمایه‌های هر استان محسوب می‌شوند و باید با توجه به اصل تعهد آنها، از این قشر به‌عنوان جمعیتی تاثیرگذار در فعالیت‌های مختلف استفاده شود.

زهرا بشیری ادامه داد: زنان فرهیخته و توانمند  در استان ما هر چند در شکوفایی استعداد علمی استان کوشا بودند متاسفانه بسیار حضوری کمرنگ دارند بانوان فرهیخته در چنین شرایطی باید وارد عمل شوند و زنان شایسته اهل عمل، اهل فكر و اهل سخن گفتن را مطرح و به مسئولین معرفی كنند اما اینکه چند درصد از این بانوان فرهیخته و نخبه در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و... حضور دارند نامعلوم است و اینکه تا چه اندازه امور بانوان استان در راستای چیدمان مدیریتی از این فرهیختگان استفاده کرده است؟ متاسفانه مشخص است! و آنچه روشن است  مدیریت در آینده نیازمند استفاده بیشتر و کارآمد از نیروی باالقوه زنان است. خانم مدیر در امور زنان باید با برنامه مدون یک تحول عظیم ایجاد کند. امور زنان اگر نتواند فعالانه حضور بیابد و صرف واحدی بنام امور زنان باشد یک کوچه بن بست خواهد بود.

راه زنان کارشناس، تحصیل‌کرده برای دستیابی به مشاغل مدیریتی عالی، بسته است 

این کارشناس علوم سیاسی اظهاد داشت: البته این نگاه که وضع زنان نسبت به گذشته ها بهتر شده وسعی شده به زن توجه بیشتری شود صحیح است اما زنان در احراز پست‌های مدیریت کشور جایگاهی ندارند. در جامعه‌ و حکومتی که عدالت‌پرور است، مشاغل باید براساس شایستگی‌ها و دانش تخصصی توزیع شوند، یعنی تفاوت میان سهم زنان و مردان متخصص و دارای تحصیلات عالی در مشاغل، متناسب با سهم آن‌ها از تحصیل و تخصص باشد. از این واقعیت تلخ چشم نبندیم که راه زنان کارشناس، تحصیل‌کرده و مجرب برای توسعه‌ی حرفه‌یی و دستیابی به مشاغل مدیریتی عالی، بسته است. باید با فهم و درک عادت کینم به توانمندی‌ها و ارزش‌ اسلامی، اجتماعی افراد نگاه کنیم، نه سنتی نه به جریان سیاسی. زنان در جهان یك بخش غیرقابل تفكیك از حیات بشری هستند كه در همه ابعاد زندگی می‌توانند نقش‌آفرینی كنند بویژه در عرصه‌های مدیریتی نقش موثری را ایفا می‌كنند.

زهرا بشیری خطاب به رئیس جمهور دولت تدبیر و امید بیان داشت: رییس جمهور محترم و دوست داشتنی در مقابل خواسته‌ها، نقدها، مقالات و گزارشات فعالین زن از کمرنگی مدیریتی زنان  در جمع استانداران سفارش اکید می‌نمایند، امر می‌کنند و دستور می‌فرمایند که" در برابر شرایط مساوی در احراز مدیریت از زنان استفاده کنید "دقت شود شرایط مساوی!!! که گویا تاکنون برای رییس جمهور این فرصت بوجود نیامده و به استانداران سپردند و با نگاه و دقت بیشتر گویا در اکثر استان‌ها و خصوصا در مازندران این شرایط مساوی نیز بوجود نیامد؟ هرچند استاندار جهادی و با اقتدار ما در جمع زنان فرهیخته در سینما سپهر ساری اذعان نمودند که به مدیران دستگاه‌ها و سازمان‌ها ابلاغ کردند که در برابر شرایط مساوی از بانوان فرهیخته و توانمند در مدیریت‌ها استفاده نمایند. بازهم این شرایط نامعلوم شد.

آخه عزیز بزرگوار، رییس جمهور اعتدال گرا، اگر شما در کابینه تان زن وزیر داشتید احتیاج به سفارش استانداران نبود! اگر در کابینه زن وزیر داشتیم مطمئنا در استانداری‌ها معاون زن داشتیم! اگر بزرگان ما به زنان اعتماد داشتند نماینده ها در استان اعتماد میکردند. اما بدانید! که زنان ما با هوش تر و فهیم تر از تصورات شما هستند که برای فرار از واقعیت ها جمله راهی را که می‌روید بیراه است.

رزومه زنان توانمند در استانداری مازندران خاک می خورد

بشیری خطاب به استانداری مازندران نیز اظهار داشت: برادر محترم استاندار عزیز آیا رزومه‌های زنان توانمند در دفتر شما و معاونت سیاسی شرایط برابر ایجاد نکرد آنچه بنظر می آید خاک خوردن رزومه‌ها در استانداری نشان از اینست که زنان مازندرانی هنوز به  شرایط برابر با مردان نرسیدند!

ولی این امر بدور از حقانیت و منطق است به گفته کارشناسان و محققان و آگاهان و سیاستمدران زنان ما در فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، علمی، مدیریتی، تحقیق و پژوهشی، هنری، ورزشی و علی الخصوص خانه داری بی نظیرند. همتا ندارند. شرایط مساوی و برابر ندارند. مطمئن باشید که زنان ما بالاتر و والاتر از تصورات و ذهنیات شما هستند. مهم تغییر نگاه هاست! مهم اعتماد است!!!

وی افزود: گفته میشود در شرایط مساوی مدیریت اجرایی مردان از وزنه سنگینتر برخوردار بوده است. تا شما به این زنان اعتماد نکنید و مدیریت اجرایی را به زنان نسپارید این وزنه سنگین نمیگردد.؟!

واگذاری حداقل یک سوم از مدیریت‌های استان به زنان

زهرا بشیری بیان داشت: زنان فعال سیاسی و اجتماعی مازندران از استاندار و معاونت سیاسی و نمایندگان مجلس، نمایندگان خبرگان، نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه خواستار حداقل یک سوم از مدیریت‌ها در استان هستند! بیائید الگو باشیم چرا همیشه مقلد هستیم؟!

زنان، با تجربیات ارزشمند خودثابت کرده‌اند که در برابر ناملایمات همیشه پایدار بوده‌اند و با اتکا به توانمندی خود در راه رسیدن به حقوق خودشان قدم بر می‌دارند و من امیدوارم با راهنمایی علما و حمایت همه جانبه نمایندگان و معاونت سیاسی استانداری و بانوان فرهیخته استان، استاندار را مجاب میکند با انتخاب زنان در مدیریت ها، بهار مدیریتی زنان را به شکوفه بنشاند.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : زنان - مازندران - دولت یازدهم - روحانی - ربیع فلاح - حقوق زنان - مدیریت - سهم زنان از مدیریت ا - -

مطالب مرتبط با : انحصار طلبی مردانه مانع حضور زنان در عرصه مدیریت/ رزومه زنان توانمند در استانداری مازندران خاک می خورد
نظر شما در مورد : انحصار طلبی مردانه مانع حضور زنان در عرصه مدیریت/ رزومه زنان توانمند در استانداری مازندران خاک می خورد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها