مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1538 -تاریخ انتشار : جمعه 09 اسفند 1392 -ساعت : 12:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن

درخواست رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران از شهرداری و شوراها

مازند شورا: نظام مهندسی ساختمان مازندران در یک اقدام حمایتی از شهرداران و شوراهای اسلامی شهرهای استان خواست تا با کمک یکدیگر برای مدیریت و توسعه شهری استان بشتابند.

مازند شورا: مهندس ˈ تورج نائیج پور ˈ روز پنجشنبه در همایش نظام مهندسی ساختمان مازندران در جمع اعضای شورای اسلامی و شهرداران استان ، در محل سالن تالار اریکه آریایی آمل افزود: نظام مهندسی ساختمان استان با 24 هزار عضو می تواند در تمامی زمینه های توسعه شهری کمک کار شهرداران و شورای اسلامی باشد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون وضعیت ساخت وسازهای استان مناسب و بر اساس اصول فنی ومهندسی و مقررات ملی ساختمان نیست ، ادامه داد: معماری مازندران روز به روز در حال فاصله گرفتن از هویت خود است.

وی بیان کرد: مصالح ساختمانی از جمله شن وماسه و بتن ریزی متناسب با مقررات ملی ساختمان نیست.

وی مقررات ملی ساختمان را مهم ترین چارچوب قانونی در ساخت و ساز معرفی کرد و گفت : اگر چه فرهنگ رعایت این مقررات در مقایسه با گذشته در حال گسترش است ولی لازم است شهرداری ها بیش از همه در این زمینه با سازمان نظام مهندسی ساختمان همکاری کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران خواستار فرهنگ سازی در زمینه رعایت مقررات ملی ساختمان شد و اظهار داشت: ساختمان یک منفعت عمومی است ولی هنوز این فرهنگ بین مردم و مسوولان به وجود نیامده است.

نائیج پور ناآشنایی مردم با قوانین و مقررات را مهم ترین دلیل تخلف در بخش ساخت و ساز دانست و افزود : حتی کارفرمایان با حقوق خود آشنا نیستند و به همین دلیل امضاء فروشی در نظام مهندسی انجام می شود.

رییس سازمان نظام مهندسی مازندران به عضویت 24 هزار نفر در این سازمان اشاره کرد و گفت : 10 درصد این مهندسین عضو زیر 30 سال سن دارند که باید بیشتر از آنان استفاده شود.

وی نتیجه ساخت و ساز بدون نظارت مهندسان و مقررات ملی ساختمان را فرسودگی زودهنگام و از بین رفتن بیت المال دانست و افزود : مصالح ساختمانی از جمله شن وماسه ، سیمان، بتن و انرژی در ساختمان سازی مهم است و هر چقدر در کیفی سازی و استفاده بهینه این موارد دقت صورت گیرد ، در واقع منافع عمومی مورد توجه قرار گرفته است.

نائیج پور از صدور 600 فقره پروانه شناسنامه فنی ملکی ساختمان در مازندران خبر داد و گفت : همکاری شهرداری در این طرح بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه هویت داخل ساختمان برای مردم نامعلوم است ، افزود : با صدور پروانه فنی ملکی این مشکلات حل می شود.

نائیج پور از شکل گیری جمعیت داوطلب بحران نظام مهندسی ساختمان مازندران خبر داد و گفت : جمیعت داوطلب بحران در پنج حوزه بلایای طبیعی ، حفظ محیط زیست ، حفظ میراث فرهنگی ، فرهنگ شهر و بیماران خاص انجام وظیفه می کند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران به اهمیت توجه شهرداران و شورای اسلامی شهر ها به طرح جامع تفصیلی و هادی اشاره کرد و افزود : در دهه اخیر ساخت وسازهایی که در حاشیه شهرهای مازندران صورت گرفت ، بیشتر از ساختمان سازی در مساحت اصلی شهر بوده است و به همین دلیل تخلفات در ساختمان سازی مازندران بسیار زیاد است.

او به پرداخت خسارت 150میلیارد ریالی بیمه برای از بین رفتن ساختمان سازی در سه سال اخیر اشاره کرد و ادامه داد : این نشانه رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان و نظارت ضعیف نظام مهندسی است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران هزینه خدمات مهندسی ساختمان را اندک توصیف کرد و افزود : در حالی که هزینه مهندسی ساختمان در دنیا 20 درصد هزینه تمام شده ساختمان است اما این در ایران کمتر از دو درصد است.

مازندران سه میلیون و 170 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 53 درصد آنان در بیش از 54 شهر بزرگ استان زندگی می کنند/ ایرنالینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - نظام مهندسی - مسکن - شهرداری - شوراها- مازندران - -

مطالب مرتبط با : درخواست رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران از شهرداری و شوراها
نظر شما در مورد : درخواست رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران از شهرداری و شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها