مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1540 -تاریخ انتشار : جمعه 09 اسفند 1392 -ساعت : 11:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری

رئیس شورای عالی استان‌ها خبر داد:

تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری

مازند شورا: رئیس شورای عالی استان‌ها از تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری خبر داد و گفت: به زودی این لایحه در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح خواهد شد ضمن آنکه شورای عالی استان‌ها دستورالعمل اقتصاد مقاومتی را تهیه و جهت اجرا ابلاغ خواهد کرد

مازند شورا: مهدی چمران در نخستین همایش رؤسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها در چهارمین دوره فعالیت شوراها که صبح امروز در سالن کنفرانس شورای شهر تهران برگزار شد با اشاره به تشکیل جلسات شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها، اظهار داشت: از سال 82 به بعد احساس کردیم شوراها متولی در کشورها ندارند چرا که در آن مقطع وزارتخانه‌ها در استان‌ها جمع می‌شدند و همایش‌هایی را برگزار می‌کردند اما متاسفانه هیچ تبادل نظری بین شوراهای کلان شهرها و مراکز استان‌ها نبود.

وی تصریح کرد: در آن سالها تصمیم گرفته شد برای تبادل تجربیات و استفاده از نظرات شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها جلساتی برگزار شود که خوشبختانه این جلسات مورد استقبال استان‌ها و کلان شهرها قرار گرفت.

رئیس شورای عالی استانها با بیان اینکه هر 3 ماه یکبار همایش رؤسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استانها برگزار می‌شود، گفت: این جلسات منجر شده تا اعضای شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان‌ها از آخرین وضعیت طرح‌ها و لوایح مطلع شوند.

وی بیان داشت: متاسفانه در سالهای گذشته و در برخی از کلان شهرها اتفاقات عجیب و غریبی اتفاق افتاده است به طوریکه در طول یک سال 3 شهردار تغییر کرده است که این تغییرات برای مدیریت شهری تأسف‌بار است.

وی با اشاره به تصمیمات یکی از نمایندگان مجلس در سالهای گذشته درباره انتخاب شهرداران توسط وزارت کشور گفت: تلاش بسیاری شد تا این اتفاق صورت نگیرد بطوریکه رایزنی‌های متعددی با نمایندگان مجلس در این خصوص صورت گرفت و در نهایت نمایندگان از این تصمیم خود منصرف شدند.

چمران خاطرنشان کرد: در دوره گذشته شهرداران نیز آمادگی خود را برای حضور در این همایش‌ها اعلام کردند چرا که ما اعتقاد داریم این همایش‌ها منجر به نزدیکی و هماهنگی بین شوراها در کلان شهرها و مراکز استان‌ها می‌شود.

وی اظهار داشت: یکی از مباحثی که در سالهای اخیر مشکلاتی را برای کلان شهرها و مراکز استان‌ها ایجاد کرده است عدم مدیریت یکپارچه شهری است که در دوره قبل شورای عالی استان‌ها به جد این موضوع را پیگیری کرد و در نهایت آئین نامه مدیریت شهری در شورای عالی استانها به تصویب رسید.

رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: در نهایت آئین نامه شورای عالی استانها به دولت ارسال و در کمیسیون زیربنایی دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت که بالغ بر 30 جلسه در این زمینه برگزار شد.

وی تاکید کرد: در تصویب آئین نامه مدیریت شهری در کمیسیون زیربنایی دولت کارشناسان، اساتید و اعضای شورای عالی استان‌ها نظرات مختلف خود را مطرح کردند و از 23 ماده قانونی در برنامه سوم و چهارم، 16 مورد اصلاح و مورد تایید قرار گرفت.

وی افزود: متاسفانه پس از تصویب نهایی مدیریت شهری در کمیسیون زیربنایی دولت به دلیل مشکلات بین مجلس و دولت و شرایط پیش آمده، این آئین نامه در کمیسیون زیربنایی دولت باقی مانده است که امیدواریم هرچه زودتر مورد عنایت دولت و مجلس قرار گیرد.

چمران ادامه داد: البته مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره آئین نامه مدیریت یکپارچه شهری تحقیقات و پژوهش‌های متعددی را انجام داده است که امیدواریم هرچه زودتر این لایحه به صحن مجلس شورای اسلامی بیاید و به صورت قانون به دولت ابلاغ شود.

رئیس شورای عالی استانها اظهارداشت: یکی از مهمترین مشکلات دولت‌ها و حتی دولت نهم و دهم که از دل شوراها برخاستند عدم توجه به مدیریت یکپارچه شهری بوده است چرا که در آن دولت نیز وقتی مسئولان در کسوت ریاست جمهوری قرار گرفتند توجه کمتری را به شوراها داشتند و حتی قول‌های شفاهی و کتبی خود را در برخی موارد اجرا نکردند.

چمران اضافه کرد: یکی از مواردی که در دولت گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت عدم پرداخت 2 میلیارد دلار برای کلان‌شهرها در حوزه حمل و نقل بود که متاسفانه این رقم علیرغم مصوبه مجلس شورای اسلامی هیچگاه عملیاتی نشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعاتی که در سال‌های گذشته توجه کمتری به آن شد در حوزه بافت‌های فرسوده بود که قرار شد در این زمینه دولت 50 درصد از هزینه‌های بافت‌های فرسوده را متقبل شود اما این مصوبه نیز علیرغم پیگیری‌ها، تحقق پیدا نکرد.

رئیس شورای عالی استانها افزود: نمونه‌های دیگری نیز در خصوص عدم اجرای مصوبه‌های مجلس وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بحث بنزین و پرداخت 10 درصد از قیمت بنزین را به شهرداری‌ها اشاره کرد.

چمران بیان داشت: متاسفانه برخی از قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی در زمان اجرا به مشکل بر می‌خورند که ضمانت اجرایی ندارند که امیدواریم این موضوع نیز مورد توجه قرار گیرد.

چمران در ادامه همایش با اشاره به اینکه دو موضوع مهم در نخستین همایش روسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان در چهارمین دوره فعالیت شوراها مورد بررسی قرار خواهد گرفت موضوع اقتصاد مقاومتی و همچنین بودجه 93 شهرداری‌ها است.

وی ادامه داد: شوراها با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری پیش‌قدم تر از وزارت کشور برنامه‌ای را برای اجرا به شوراها و شهرداری‌ها آماده خواهند کرد که امیدواریم تمامی شوراها و شهرداری‌ها دستورالعمل تهیه شده را اجرا کنند./ فارس

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : چمران - مدیریت یکپارچه شهری - رئیس شورای عالی استا - -

نظر شما در مورد : تدوین لایحه مدیریت یکپارچه شهری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها