مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 158 -تاریخ انتشار : جمعه 24 مهر 1394 -ساعت : 13:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن

اظهارات نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی خطاب به شوراها

مازند شورا: ابوترابی‌فرد در اولین همایش رؤسای شوراهای اسلامی سراسر کشور: شوراها با تلاش و انجام درست وظایف، جایگاه خود را تثبیت كنند

مازند شورا: حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد در اولینهمایش رؤسای شوراهای اسلامی سراسر کشور که در محل تالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار داشت : بسیار خوشحالم از اینکه در جمع رؤسای شوراهای اسلامی سراسر کشور و در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) حضور یافته‌ام .

وی با تحلیل سرمایه‌های اجتماعی کشور، خاطرنشان کرد: انسان‌ها و جوامع بشری همواره در تاریخ سرمایه‌ای داشتند و اصولاً هر جامعه و کشوری که سرمایه بیشتری داشته باشد از جایگاه برتر و توانایی بیشتری بهره‌مند بوده و متناسب با این سرمایه می‌تواند مسائل دنیا و آخرت خود را حل کند و در حقیقت سرمایه‌ها تعیین‌کننده امور هستند .

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر انسان در مقایسه با دیگر پدیده‌های عالم از ملائک تا خردترین پدیده در عالم امکان از یک جایگاه برتری برخوردار است، چون سرمایه بیشتری دارد و در حقیقت از ظرفیت بیشتری برخوردار بوده که ملائک و دیگر پدیده‌ها از آن برخوردار نیستند .

ابوترابی‌فرد، سرمایه نیروی انسانی را ملاک قدرت در یک جامعه برشمرد و متذکر شد:‌ سرمایه‌های مادی را می‌توان به راحتی داشت و به دست آورد، اما سرمایه نیروی انسانی به راحتی قابل به دست آوردن نیست .

وی افزود: کاری که ایران با گروه 1+5 در جریان مذاکرات هسته‌ای انجام داد کار راحتی نبود و بدون شک تاریخ این موضوع را فراموش نمی‌کند، چراکه تیم مذاکره‌کننده برخوردار از یک پشتوانه مردمی عظیم بود .

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی نسبت به سرمایه نیروی انسانی از جایگاه بالاتری برخوردار است، توضیح داد: سرمایه اجتماعی به معنای اعتماد مردم به حاکمیت است. البته این سرمایه عظیم به سهولت به دست نمی‌آید و برای رسیدن به آن و البته توسعه آن باید تلاش کرد .

ابوترابی‌فرد تبیین کرد: سرمایه اجتماعی باید نهادینه شود و به هر میزان که این سرمایه در کشور ارتقا یابد حضور مردم در عرصه اداره کشور برجسته‌تر می‌شود و از تمرکزگرایی به سمت واگذاری امور به مردم حرکت می‌کنیم .

وی یادآور شد: هنگامی که شاهد برجسته شدن نقش شوراهای اسلامی در انجام وظایف غیرحاکمیتی باشیم سرمایه اجتماعی ارتقاء یافته و مدیریت امور کشور به نمایندگان مردم که شوراهای اسلامی هستند واگذار می‌شود .

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت باید به مسائل حاکمیتی پرداخته و مسائل غیرحاکمیتی را به مردم واگذار کند، ادامه داد: حاکمیت باید مسئولیت‌های غیرحاکمیتی را سیاست‌گذاری کرده و بر نحوه اجرای آنها نظارت صحیح داشته باشد. امروز هم روند کشور به سمت همین نگاه است و نگاه مدیران کشور معطوف به واگذاری امور به مردم است .

وی با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باید وظایف خود را به درستی تشخیص داده و در جهت انجام این وظایف گام بردارند، افزود: هر شورایی که در انجام وظایف خود موفق نباشد راه را برای واگذاری امور غیرحاکمیتی به مردم و تحقق مردم‌سالاری دینی به معنای واقعی دور کرده است .

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: بنده از رؤسای شورای اسلامی شهرها و روستاها تقاضا دارم هر چقدر می‌توانند انسجام و پیوندهای درونی خودشان را استحکام بخشیده و تصمیمات خود را برمبنای نگاه کارشناسی اخذ کنند نه نگاه و سلایق شخصی .

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ دولتمردان چندان مایل نیستند که اختیارات خود را محدود کنند بلکه به دنبال بسط اختیارات خود هستند. بنابراین شوراهای اسلامی روستاها و شهرها باید با تلاش و انجام درست وظایف جایگاه خود را تثبیت کنند .

وی تأکید کرد: کلانشهرهای کشور نشان داده‌اند زمانی که توسط شوراها اداره می‌شوند کارایی‌شان بیشتر است و خدمات بهتری نسبت به زمانی که شوراها در رأس امور شوراها قرار نداشتند به مردم ارائه می‌شود .

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص عدم بررسی صلاحیت نمایندگان برای حضور در انتخابات مجلس، گفت:‌ در مجلس گاهی اوقات در خصوص موضوعاتی تصمیماتی گرفته می‌شود که هیئت رئیسه مجلس به اتفاق آرا این تصمیمات را قبول نداشته و حتی گاهی اکثریت رؤسای کمیسیون‌ها نیز این مصوبه را قبول ندارند اما هنگامی که پیشنهادی در صحن علنی مجلس مطرح و استدلالی در خصوص آن بیان می‌شود نمایندگان به آن رأی می‌دهند که این تصمیمات از جمله موضوعاتی است که نقد هیئت رئیسه است .لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حجت‌الاسلام محمدحسن - -

نظر شما در مورد : اظهارات نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی خطاب به شوراها

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها