مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1683 -تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1392 -ساعت : 14:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
غفلت یا سهل انگاری

نقدی بر عملکرد مسئولین در مواجهه با بحران برف

غفلت یا سهل انگاری

مازند شورا: در مباحث مدیریتی زمانی مدیر، مدیریت می کند که در کمترین فرصت و با کمترین امکانات ابزاری و انسانی در فضای بحران بتواند فضای عادی را حاکم کند. وگرنه درشرایط عادی مدیریت نمی خواهد. هرکسی طبق شرح وظایف عمل می کند.

مازند شورا: براساس گزارش واصله ازخبرنگاران سخن نیوز شرق و غرب مازندران درپی ورود هوای سرد زمستانی در طی چند روز اخیر به استان مازندران و بدنبال آن بارش برف از نیمه شب جمعه شهرهای نوارساحلی شمال کشور، مدارس استان مازندران در تمام مقاطع تعطیل و برق شهرهای محمودآباد، نور، نوشهر، چالوس، تنکابن، رامسر، کلاردشت، عباس آباد و روستاهای آن قطع شده است. و حتی مردم بعضی از مناطق مذبوربا قطعی آب هم مواجه شدند که مسئولین جهت پاسخگویی آب مورد نیازاز طریق خودروهای آتش نشانی و تانکرآب عمل می کردند و آبهای ظروف یکبار مصرف در بعضی از نقاط شهری بصورت رایگان ودر بعضی از نقاط دیگر شهر با قیمت افزایش در اختیار شهروندان قرار می گرفتند.

از طرفی برودت هواچنان برای مردم مناطق مذبور سرد بوده که جهت ایجاد گرمایش از ذغال وچوب های درختی استفاده می شود. هرچند قیمت تکه چوب های درختی در بعضی نقاط باقیمت هنگفتی بفروش می رسد.

مسئولین استانی درپی وضعیت بحرانی در غرب مازندران ازاستانهای همجوارخود تهران، قزوین،سمنان و گیلان در خواست کمک جهت کاهش سرمازدگی برای مناطق مذبور نمودند.

بلده با دمای 16 درجه زیرصفر سردترین شهراستان و سیاه بیشه، الاشت با 15درجه زیر صفر وکجور با 14درجه زیرصفر ردیف های بعدی بلده قرارگرفتند. و میزان بارش برف در رامسر 56 سانتیمتر، نوشهر وچالوس 47 سانتیمتر بابلسر، امیرکلا، بابل با17 سانتیمتر، آمل با 15 سانتیمتر،گلوگاه با 8سانتیمتروساری با6میلیمتر کف شهرهای شمالی فوق را سفیدپوش کرده است.

تحلیل در گزارش فوق برای مردم شمالی کشور از جاذبه خاصی برخورداراست. گرچه برای دیگر شهروندان ایرانی بدنبال اینگونه بازخوردهای خبری نیستند. مردم استان چهارمحال بختیاری با بارش برف 100سانتیمتری هم طبق روال عادی به زندگی روزانه خودمی پردازند و با موضوعی تحت عنوان بحران وضعیتی قرارنمی گیرند. برای اینکه مدیران دستگاه های اجرایی استان فوق الذکرقبل ازوقوع بحران مدیریت می کنند.

متاسفانه مدیران دستگاههای اجرایی شهرهای شمالی کشور بعداز بحران مدیریت می کنند. بطوریکه حتی ایستگاه های هواشناسی شهرهای شمالی کشور در خواب سنتی مدیران بسر می بردند. وگرنه داشتن اطلاعات غنی ازسوی ایستگاه های هواشناسی تاحدی می توانست لااقل مسئولین حوادث غیرمترقبه را به مرزهشدار جدی برساند. که این اتفاق هم صورت نگرفت. حتی از سوی مسئولین حوادث غیرمترقبه استانداری مازندران اطلاعیه ای درحد هشدار صادرنشده است. در سایت استانداری مازندران اصلا متن اطلاعیه ای قابل رویت نیست. شاید به تعبیر آقایان، بارش برف ربطی به حوادث غیرمترقبه ندارد. چنانچه این تعبیر درست باشد اینهمه داد و قال، درخواست کمک ازاین استان و آن استان ، استفاده از بالگرد و ارسال آب ونان ازمرکز استان به غرب استان و...

شاید هم بر این باورند برف مدیران را غافلگیر کرد، و هر کدام از مدیران هم جهت کاهش حجم مشکلات شهروندی به دیاری رهسپار شدند و فرصت تشکیل ستاد حوادث غیرمترقبه در استان بوجود نیامد. که این دلیل هم چندان قانع کننده نیست. در مباحث مدیریتی زمانی مدیر، مدیریت می کند که در کمترین فرصت و با کمترین امکانات ابزاری و انسانی در فضای بحران بتواند فضای عادی را حاکم کند. وگرنه درشرایط عادی مدیریت نمی خواهد. هرکسی طبق شرح وظایف عمل می کند.

سخن کلام آخراینکه شایسته است مدیران دستگاههای اجرایی استان در روال عادی و در فرصت های مناسب دیدار نزدیک با مدیران دستگاههای اجرایی استانهای چهارمحال بختیاری، کردستان، اردبیل و...دیگر نقاط برف خیزداشته باشند. و نیک بدانند کسب تجربه سرمایه گرانبهایی است. و چنانچه این سرمایه ها بنحو شایسته در اختیار شهروندان شمالی قراربگیرد، مردم عشاق نظام جانانه و خالصانه ندای لبیک می دهند. کلید مراد سخن دل در 22 بهمن ماه قابل بازگشایی است که به اتفاق نظارگر خواهیم بود.

 

سید حسین سیدی رکنی - سخن نیوزلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت بحران - مازندران - غرب مازندران - هواشناسی - مدیریت - حوادث غیر مترقبه - استانداری - -

نظر شما در مورد : غفلت یا سهل انگاری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها