مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1689 -تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1392 -ساعت : 13:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بحران برف گریبان‌ مدیریت را گرفت / اما و اگر های مدیریت و چاره‌ اندیشی مسئولان + گزارش تصویری

بحران برف گریبان‌ مدیریت را گرفت / اما و اگر های مدیریت و چاره‌ اندیشی مسئولان + گزارش تصویری

مازند شورا: ورود سامانه پرفشار و افزایش بارش برف در روز‌های گذشته خواب را از چشم مردم گرفت و تمام کشور به ویژه وزارت نیرو، راه وشهرسازی، شهرداری‌ها، هلال احمر، نیروهای مسلح، ستادهای مردمی و سازمان‌های خدمات رسان کشور را دورهم جمع کرد.

مازند شورا: مدیریت بحران  در تمامی استان های کشور این روزها‌ سخت در گیر کاهش خطرات برجای مانده از بارش برف و افزایش دسترسی مردم به امکانات اولیه زندگی  است . برف غیر منتظره در روزهایی که گذشت همه استا‌ن های کشور را سفید پوش کرد و شاید تلنگری برای کشور به وجود آورد که توجه به ایجاد مسیل ‌ها و آبراهه‌ها را در فصل بهار چاره اندیشی کنند و از این روی امید آن برود که با هدایت آن از بروز سیل جلوگیری شود.

سازمان‌ها و نیروهای ستادی دولت و نهاد‌ها و سازمان‌های خدماتی نظیر شهرداری ها و آتش‌نشانی‌ها و هلال احمر نخستین دستگاه‌های اجرایی در شهر‌های کشور بودند که در این هفته به صورت مستقیم با برف و کولاک دسته پنجه نرم کردند و در برخی شهر‌ها برای برف‌های دومتری نشسته بر زمین بدنبال چاره اندیشی کردند.

هلال احمر کشور با آمادگی نسبی نسبت به تهیه امکانات و تجهیزات اولیه نظیر پتو، آب، مواد غذایی نظیر نان و مواد خوراکی، شهرداری‌های با اعلام آماده باش نسبت به بازگشایی مسیر‌های عبور و مرور مردم در شهرها و ارسال کمک های اولیه و ستاد نیرو‌های مسلح کشور مستقر در سراسر کشور و به ویژه‌شهرهای کوهستانی، شمالی و مرکزی در مسیر بارش برف، برنامه ریزی‌های خوبی را در راستای تامین نیاز مردم و خروج وسایط نقلیه گرفتار در کولاک و برف، با همکاری اداره‌کل راه‌داری شهر‌ها و استان‌های کشور  انجام دادند.

شهر‌های کوهستانی و روستا‌هایی که از نعمت گاز و برق و ساختمان سازی  مستحکم به دلیل شرایط اقلیمی برخوردار نبودند در کانون بیشترین خسارات و کمترین منابع اولیه زندگی روبه رو هستند و حتی شاید درب خانه‌ها تا ورودی ساختمان در کپه های برف فرو رفته و گویا برف برسرشان خراب شده است.

در این بین موضوعاتی نظیر افت فشار و قطعی ناگهانی و تدریجی برق، قطع خطوط تلفن همراه و ثابت، مدفون شدن برخی تجهیزات مخابراتی و ارتباطی و قطع آب و ارسال اقلام دارویی به مرکز درمانی برخی نقاط برف زده، همه کشور را شوکه کرد و بسیج عمومی را فراخواند و در کنار آن ستاد‌های بحران کشور نیز با تشکیل جلسات پی در پی نسبت به تصمیم گیری و اولویت بندی های مورد لزوم وادار نمود.

تجربه‌هایی که در گذشته به تلخی از آن یاد برده می شود به مصداقی شاید بتوان از آن در زلزله  نامبرد که تمام نیرو‌های مردمی و دولتی و بین المللی را فراخواند و به سبب بروز آن موجب اعلام کمبود امکانات و کاهش دسترسی، اما و اگرهایی را برای کشور بوجود آورد و این سوالات و درخواست‌ها همچنان نیز ادامه دارد.

حادثه‌ها و تجربه‌های تلخ کشور در حوادث غیر مترقبه نظیر زلزله، سیل و سیلاب، حوادث جاده‌ای و اکنون برف، مسایلی است که هرساله به شکلی تناوبی و متوالی در حال تکرار است و در صورت بروز، کشور را با مدیریت بحران و استفاده از نیرو‌های بومی و مردمی روبه‌رو می کند و چقدر این مردم صبور هستند.

شهرداری‌های کشور به عنوان نخستین نهاد خدماتی به صورت مستقیم در نگاه نخست مسئولان نسبت به اجرای اقدامات و تصمیم گیری های بوده است اما بخش‌هایی وابسته به وزارت نیرو و نفت نظیر آب، برق و گاز کمتر در این بین حضور داشتند، اما با بروز بحران اقدام به برنامه ریزی می نمایند، پیش بین های هواشناسی که روزانه در تمام کشور منتشر و اعلام می‌شود شاید کمتر در دستور کار قرار گرفته و این موضوع از این بستر است که پس از افت فشار گاز، قطع گاز صنایع، کاهش ساعت اداری و تعوض سوخت نیرو‌گاه‌ها از گاز به مازوت و یا سایرسوخت‌ها در دستور کار قرار گرفت و از طرفی مصرف گاز بخش خانگی در برخی شهرها حتی به دوبرابر هم رسید.

تامل و چاره اندیشی و برنامه ریزی مدون و اطلاع رسانی گسترده برعهده رسانه‌ها است که البته این تاکنون بسیار موثر بوده و ای کاش در کنار آن سازمان‌ها و نهادی اجرایی و تصمیم ساز با اطلاع رسانی های گسترده پیامکی، توزیع هشدار‌های  پیش بینی شده و رسانه‌ای به صورت پی در پی با کاهش هیجان‌های ناشی از گرفتاری مردمی در برف و کولاک هرگونه اقدامی را به صورت دو طرفه با مردم ایجاد می کردند و از این رو نیز اقدامات  انجام شده و مسیر‌های بازگشایی را به اطلاع عمومی رسانده و اطلاعات و درخواست‌های ضروری را از مردم گرفتار در کولاک و برف دریافت می کردند.

برف هم اکنون در حال بارش است و فصل دوم آن دوباره شروع شده و دوباره باید برای اقدامات بحرانی در حال آماده باش باشیم، تاکنون بسیاری از مردم کشور گرفتار برف و کولاک هستند، راه‌های کشور به شدت با کاهش دید و افزایش حوادث جاده ایی روبه رو بوده و خبرهای دریافتی حکایت از فوت برخی از شهروندان در برخی استان های کشور دارد و حتی از کمبود دارو در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی روستایی، شهری و مراکز استان‌ها دارد و مسئولان هم اکنون در اتاق جلسات در حال بررسی کار‌هایی است که می شود در دستور کار قرار گیرد هستند.

کمتر شدن میزان نزولات جوی در سال‌های گذشته سبب کاهش توجه به تامین و برنامه ریزی و حتی اقدام برای کاهش آسیب‌های غیر مترقبه ناشی از برف و بروز سیل بوده است و اکنون تمام کشور را فرا گرفته است و مسئولان را با کمبود امکانات و چاره اندیشی روبه رو کرده و حتی باید این موضوع را در نظر گرفت که چنین بارش سنگینی در شهر‌های شمالی و کوهستانی و حتی کویری ساختار کشاورزی و منابع آبی را دگرگون کرده و حتی امکان بروز سیل را در مسیر متعدد و گسترده را بیش از پیش افزایش می‌دهد که باید در فوصول بعدی که برف‌ها شروع به آب شدن می کند را در برنامه‌های بعدی در دستور کار قرار داده تا دوباره ستاد‌های بحران برای چاره‌اندیشی و نجات مردم بدنبال برنامه ریزی نباشند.

استان‌های کرمانشاه، مازندران، گیلان، کردستان، ایلام که هم بازلزله و کوران برف روبه رو است، استان های دیگر نیز مانند اصفهان، خراسان رضوی، اردبیل، همدان، البرز و تهران نیز همچنان در فکر بارش برف و پس از آن است.

شهر‌های نوشهر و چالوس، رامسر  و روستا‌ها در غرب مازندران، صومعه سرا، آستارا انزلی، رودسر و بیش از 300 روستا در گیلان، شهر‌های جنوبی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شهر‌های جنوب غرب اصفهان نظیر سمیرم، شهرستان‌های شهرضا، فریدن، برزک و برخی شهرهای کرمانشاه و بیش از 400 راه‌روستایی در کردستان که گرفتار برف و کولاک شده بودند اکنون بیشترین نیاز را به امکانات دارویی، بهداشتی، غذایی، و گرمایی و حتی بازگشایی مسیرهای دسترسی و شاید بسیاری هم در جاده‌ها همچنان در برف گرفتار شده اند که نه‌راه برگشت دارند و نه چاره ای برای ادامه مسیر.

با این حال گروه‌های راهداری و برف روبی پس از اعلام مسدود شدن راه‌ها در کنار نیرو های انتظامی و پلیس راه و راهور اقدامات  تامینی و رسانه ای و اجرایی خود را انجام دادند.

نکته ای که در بارش این نعمت خدادادی برای کشور قابل تامل است وقوع ناگهانی برف در برخی نقاط تا ارتفاع 2 متر بود و گرفتاری تمامی زیر ساخت های کشور که از هوش رفت و مردم را در تاریکی و با محدودیت  متعددی روبه رو کرد. شاید در برخی مراکز استان‌ها نظیر اردبیل که یکی از استان های سردخیز بوده و همیشه با این موضوعات روبه رو است، امکانات به خوبی و به سرعت در دسترس مردم قرار گرفت اما مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر برخوردار و شاید کشاورز نشین و روستاها در دل کوه‌ها تا هفته‌های آینده همچنان در گریبان برف باشند.

چاره اندیشی مسئولان و تدبیر دولت نباید به صورت ناگهانی و در اثر وقوع در جریان امور قرار بگیرد و تمام کشور را به بسیج عمومی فرابخواند، گرچه مردم شریف و ولایتمدار ایران اسلامی همیشه در صحنه هستند اما امکانات اساسی و اولویت دارد برای جلوگیری از افزایش خسارات ناشی از آن موضوعی است که باید به عنوان یکی از مهمترین ارکان اجرایی و مقابله کشور با چنین رویداد‌هایی در دستور کار باشد، شاید سازمان‌هایی نظیر شهرداریها، هلال احمر و راهداریها  برای چنین مواقعی تعاریف نهادینه شده ای دارند اما باید ضریب هوشیاری در تمامی بخش‌های کشور و استان‌هایی که پیش بینی بروز حوادث غیر مترقبه در آن وجود دارد و همچنین ارگان‌ها و سازمان‌ها و ادارت کل سازمانها نیز  آماده باشند./ سیدرضا قندیلی - تسنیملینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت بحران - قطع برق - مازندران - غرب مازندران - محمودآباد - نور - نوشهر - چالوس - تنکابن - رامسر - کلاردشت - عباس‌آباد - گزارش تصویری - هلال احمر - شهرداری - آتش نشانی - -

نظر شما در مورد : بحران برف گریبان‌ مدیریت را گرفت / اما و اگر های مدیریت و چاره‌ اندیشی مسئولان + گزارش تصویری

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها