مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 17050 -تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اسفند 1395 -ساعت : 11:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

رئیس کانون انجمن‌های کارگری استان مازندران در گفت‌وگو با موثق؛

معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

اختصاصی مازندشورا: اگر کار زیان‌آور بخواهد اجرا شود باید مابه‌التفاوت هزینه سخت زیان‌آور پرداخت شود چون کارگران ما توان پرداخت 7 درصدی را ندارند و کارفرما و دولت هم در این زمینه هیچ کمکی نمی‌کند

اختصاصی مازندشورا: اشاره: سید هادی ساداتی، از بنیانگذاران انجمن صنفی کارگران مازندران و از فعالان کانون‌ انجمن‌های کارگری استان و کشور است.

چه تعداد کارگر ساختمانی در استان مازندران داریم؟

با توجه به شرایط فیزیکی و آب‌وهوایی استان مازندران در 4 فصل سال در آن کار صورت می‌گیرد. ساخت‌وسازهای بالا و شرکت‌های متعدد ساختمانی استان مازندران سبب شد تا علاوه بر بکارگیری نیروهای کار منطقه، نیروها از استان‌های دیگر سرازیر به این استان شوند. ما کارگرانی از آبادان، خراسان شمالی، گیلان، گلستان، اردبیل، کرمانشاه، همدان و ... در استان داریم که در شهرهای مختلف پراکنده هستند. با توجه به اینکه فشار چندین استان بر دوش مازندران است ما قادر به ارائه آمار درست و دقیق تعداد کارگران نیستیم.

ارائه آمار واقعی تعداد کارگران تنها با راه‌اندازی سامانه میادین استقرار کارگران ساختمانی امکان‌پذیر است که در این حوزه شاهد کارشکنی‌های زیادی هستیم و به جای حمایت از انجمن‌ها به عنوان متولیان امر از گروه‌های غیرمرتبط دیگر مانند بنگاه‌های کاریابی و اقتصادی حمایت می‌شود. من به عنوان یکی از مسئولین این حوزه اعلام می‌کنم اگراین طرح در اختیار غیر انجمن‌ها قرار گیرد به جز آینده فاسد و تسلط بر حقوق کارگر چیز دیگری را در پی نخواهد داشت.

 

مشکلات و معضلات بخش کارگری چیست؟

اولین معضل کارگران نبود درآمد پایدار و ثابت، بیکاری‌های مستمر است. با رکود اقتصادی کشور میزان ساخت‌وساز ‌کاهش یافت و عموما کارگران ماه‌های متمادی بیکار هستند. وزش باد، طوفان و برف‌های اخیر استان مازندران باعث تعطیلی چند ماهه کار کارگران شد.

غرامت دستمزد کارگران ساختمانی در ماده 3 قانون بیمه کارگران وجود دارد اما متاسفانه به آن عمل نمی‌شود. در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی نسبت به آن تمکین و اقدام به پرداخت دستمزد حوادث و بیماری کارگر در ایام بیکاری می‌کند.

در خصوص بحث زیان‌آور تدابیر، قانون سازمان تامین اجتماعی به گونه‌ای نیست که بتواند با دریافت 7 درصدی از کارگر و مقدار ناچیزی از کارفرما کار زیان‌آور را انجام دهد. اگر کار زیان‌آور بخواهد اجرا شود باید مابه‌التفاوت هزینه سخت زیان‌آور پرداخت شود چون کارگران ما توان پرداخت 7 درصدی را ندارند و کارفرما و دولت هم در این زمینه هیچ کمکی نمی‌کند و ورود در این بخش با شکست روبرو خواهد شد.

 

وضعیت بهداشتی و ایمنی کارگران به چه صورت است؟

کار ساختمانی کار پرخطر و حواشی است و فیزیک بدنی کارگر را مستهلک می‌کند. عمده آسیب‌های ما مربوط به ستون فقرات، دیسک کمر، آرتروز و درد مفاصل ناشی از فشارهای بیش از حد به عضلات است. نوع و ساعت کار زیاد این شغل باعث تخلیه تمام انرژی بدن در طول روز می‌شود و دیگر نیرویی برای انجام کارهای ورزشی و نرمشی نمی‌ماند.

موضوع بعدی بحث تغذیه است. نوع تغذیه ما در محیط کاری متناسب  با اتلاف انرژی روزانه ما نیست. کارگران ما در معرض آلودگی صوتی، شیمیایی و بهداشتی قرار دارند. کچ‌کاران، نقاشان، کاشی‌کاران و بعضی از مشاغل ما به دلیل گرد‌وغبار ناشی از محیط کار در معرض بیماری‌های ریوی هستند. محیط‌های کاری ما عمدتا گرم و سرد هستند و امکان رعایت تمامی مسائل بهداشتی از قبیل بهداشت دست و صورت وجود ندارد.

آموزش ایمنی در استان مازندران برای اولین بار در کشور نهادینه و جزوات و نحوه آموزش ایمنی آماده و به کل کشور ارسال شد. از سال 93 در آموزش ایمنی شروع به کار کردیم و دوره‌های مختلفی را برگزار کردیم. برخی از همکاران دوره‌های بالاتری را در بحث آموزش اجرا کردند، آن‌ها با همکاری نیروی انتظامی و هلال احمر اقدام به آموزش مسائل اخلاقی و اجتماعی، امداد و نجات به کارگران کردند. تا به امروز بیش از 20 هزار کارگر ساختمانی در استان بدون هیچ الزام قانونی با پرداخت هزینه ناچیزی بابت اساتید تحت آموزش ایمنی قرار گرفتند.


معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

نویسنده :
منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رئیس کانون انجمن‌های - سیدهادی ساداتی -

نظر شما در مورد : معضل کارگران نبود درآمد پایدار و بیکاری‌های مستمر است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*