مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 175 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 مهر 1394 -ساعت : 08:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 ورود مجلس به بحث بازنگری وظایف و اختیارات شوراها در آستانه انتخابات، قابل تامل است!

ورود مجلس به بحث بازنگری وظایف و اختیارات شوراها در آستانه انتخابات، قابل تامل است!

مازند شورا: از آنجا که مجلس هر ساله در آستانه انتخابات وارد بحث بازنگری وظایف و اختیارات شوراها می شود، قابل تامل است.

مازند شورا: سید عابدین نوری رئیس مرکز آموزش شورای عالی استان های کشور در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها در خصوص طرح بازنگری وظایف و اختیارات شورای  اسلامی اظهار داشت: از آنجا که مجلس هر ساله در آستانه انتخابات وارد بحث بازنگری وظایف و اختیارات شوراها می شود، قابل تامل است! که چرا موضوع به این مهمی را، به صورت طرح های با فوریت در دستور کار قرار می دهند.

وی گفت: به نظر بنده  به  دور از حسن ها و معایب این طرح اگر تنها زمان بررسی طرح مذکور در مجلس را مورد ارزیابی قرار دهیم نمایندگان بیشتر به دنبال جنبه تبلیغاتی آن بوده و کمتر به محتوا و ضرورت های مورد نیاز شورا پرداخته اند.

رئیس مرکز آموزش شورای عالی استانها با بیان اینکه برکسی پوشیده نیست که حدود اختیارات شوراها متناسب با اصول قانون اساسی وضع نشده، تصریح کرد: شوراها فاصله زیادی با جایگاه اصلی خود دارند و توقعات مردم نیز بسیار بیشتر از اختیارات فعلی است.

نوری ادامه داد: با توجه به اینکه زیر ساخت های انتخابات ما از لحاظ فعالیت منسجم احزاب، گروها و طراحی سیستم و تبلیغات انتخابات بر اساس اصول و آیتم های یکپارچه و مطلوب گروهی نیست و بر اساس فعالیت سنتی افراد و نامزدهای انتخاباتی در همه انتخابات ها به خصوص انتخابات شوراها حضور پیدا می کنند و نظر به اینکه اکثر شوراهای شهر به عنوان شورای شهرداری مطرح و حیطه اختیاراتی فراتر از آن ندارند و شهرداری ها صرفا مسئول توسعه، نگهداری فضای سبز، آسفالت معابر وجمع آوری زباله ها هستند، هنوز به معنای واقعی شهرداری نیستند.

وی بیان کرد: لذا کاهش افراد شوراها بر اساس قانون گذشته در وضعیت کنونی منطقی به نظر می رسد اما از آنجایی که مجلس نباید عقب گرد داشته باشد، باید اجازه می داد که این دوره با قانون جدید تعداد اعضای دوره اش به اتمام می رسید، سپس در یک کار تحقیقاتی مقایسه ای با دوره قبلی که با تعداد کمتری شوراها انجام فعالیت داشتند مورد ارزیابی قرار می گرفت.

اکنون این اقدام، عملکرد چند سال پیش مجلس که  در آستانه انتخابات تعداد اعضا را افزایش دادند زیر سوال می برد.

رئیس مرکز آموزش شورای عالی استانها در پایان در خصوص دیگر بندهای این طرح یاد آور شد: سایر مواد این طرح نیز از  شتابزدگی برخوردار است که نتیجه آن تضعیف و کم کردن اختیارات شوراها را در بردارد و همچنین با روح دموکراسی نظام سازگار نیست.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - مجلس - شوراها - -

نظر شما در مورد : ورود مجلس به بحث بازنگری وظایف و اختیارات شوراها در آستانه انتخابات، قابل تامل است!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها