رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

تاریخ انتشار : یکشنبه 29 اسفند 1395 - ساعت : 19:21

کد مطلب: 17870 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مهندس میثم سبک ملک:

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

اختصاصی مازندشورا: تا آن هنگام که دستفروشان شهر ساری ساماندهی نشوند و کسبه ساری با وجود آنکه هزینه‌های بسیاری به منظور تامین اجاره مکان خود متقبل می‌شوند مورد توجه قرار نگیرد اقتصاد شهر ساری رونق نخواهد یافت

اختصاصی مازندشورا: میثم سبک ملک مقطع کارشناسی خود را در رشته تکنولوژی فناوری، ارتباطات و اطلاعات (ICT) گذراند و  مدرک کارشناسی ارشد را رشته برق قدرت گذراند. عضویت در هیات مدیره گستریاب لنجان، مسئول اجرایی در شرکت عمران آبشار خزر و مسئول فنی پارلیان رایانه بخشی از فعالیت‌های وی است. سبک ملک سال‌ها سابقه عضویت در بسیج مستضعفین دارد و همچنین سابقه همکاری با سپاه پاسداران را در کارنامه خود دارد.  

در حالی که اقتصاد شهری مستقیما وابسته به پویایی اصناف در شهر می‌باشد و پیامبر (ص) این قشر زحمت کش را حبیب خدا نامید و همچنین با وجود آنکه اصناف پرجمعیت‌ترین لایه جمعیتی كشور را تشكیل می‌دهند در حالی كه هیچ هزینه‌ای برای دولت ایجاد نمی‌كنند اما گویا مدیران شهری چندان حبیب این قشر نبوده‌اند.

اگرچه برخی از مشکلات اصناف ساری متأثر از مسائل درونی و مشابه با سایر اصناف کشور است اما نقش مدیران شهری و مخصوصا شورای شهر در تسهیل مسائل اثرگذارترین قشر بر اقتصاد شهر ساری غیر قابل کتمان است.

لذا صنوف در ساری همچون سایر کشور، سنتی و توسعه نیافته است و به جای گسترش، در همان وضعیت سابق که کوچک و محدود و بی‌تحرک است، باقی مانده‌اند. در کشورهای پیشرفته، معمولاً این صنوف تبدیل به اتحادیه‌های تأثیرگذار می‌شوند و به عنوان ابزاری در مقابل دولت برای کسب امتیازات تلقی می‌گردند. اعضا این صنوف نیز با پرداخت حق عضویت به گسترش آنها کمک می‌نمایند. در حالی که اصناف استان و مخصوصا شهر ساری صرفاً در حد یک جلسه حتی در سال، صدور بخشنامه اطلاعیه و... اکتفا نموده و اکثراً رابطه‌ای میان اعضا با ساختار مدیریتی آن وجود ندارد.

اصناف ساری به جای آنکه به ابزاری برای امتیاز گیری در مقابل دولت، سازمان‌ها و گروه‌های مختلف تبدیل شوند، صرفاً به ارائه خدمات بین اعضا و در برخی موارد واسطه گری میان اعضا با سایر نهادها مبادرت می‌نمایند. همچنین این اصناف هرگز با ابزارهای جدید چانه زنی، مذاکره، مقابله و... آشنا نبوده و بر آنها مجهز نمی‌باشند.

در حالی که اصناف واحدهای اقتصادی محسوب می‌گردند و می‌بایست صرفاً در چارچوب منافع اقتصادی اعضاء آنان را نگریست، اما اصناف در کشور ما و در شهر ساری در بسیاری موارد تبدیل به اهرمهای سیاسی می‌شوند و به جای کسب منافع برای اعضاء، به جنبه حمایتی از یک جریان تبدیل می‌گردند.

در مجموع اصناف استان توسعه نیافته، سنتی، محدود و غیر کارآمدند، در حالی که این اصناف می‌بایست تبدیل به اتحادیه‌های بزرگ با ابزارهای مدرن شوند که مشارکت داوطلبانه همه اعضاء را در بر داشته باشند و به جای آنکه ابزاری برای برخی مدیران برای کسب منافع و یا گذراندن اوقات بیکاری باشند، برای کسب هرچه بیشتر منافع برای اعضا تلاش نمایند و در این راستا حتی نقش یک لابی با نفوذ را تنها در چارچوب منافع صنفی در رابطه با مسائل سیاسی ایفا نمایند و در این عرصه‌ها هرچه بیشتر به گسترش آشکار و مخفی خود برای کسب منافع بیشتر صنفی و نه شخصی و گروهی اقدام نمایند.

با وجود آنکه تعامل و همکاری با اصناف ساری می‌تواند کارکردهای زیادی را برای ارتقای خدمات رسانی بهتر به شهروندان داشته باشد. اما تعامل اصناف و مدیران شهری حلقه مفقوده اقتصاد و مدیریت شهر ساری است.

لذا تفکر مدیریت شهری این است که ایجاد نشاط و پویایی در شهر و شهروندان منوط به حرکت چرخ دنده‌های اصناف است و در سایه این اتفاق، مردم در رفاه و آسایش قرار می‌گیرند.و این تعامل موجب امنیت و پویایی در شهر می‌گردد.

اما سد معبر، سامان‌دهی بازارهای روز و میادین، تسهیل مالیاتی، امکان شرایطی که بتوانند اقتصاد این قشر را پویا نماید از مهمترین پیش نیازهای رفع مسائل اصناف و پویایی اقتصاد شهر ساری است.

لذا تا مادامی که بسیاری از خیابان‌های ساری با معضل عدم پارکینگ اتومبیل مواجه است نمی‌توان به پویا شدن اقتصادی اصناف آن خیابان امیدی داشت.

و تا آن هنگام که دستفروشان شهر ساری ساماندهی نشوند و کسبه ساری با وجود آنکه هزینه‌های بسیاری به منظور تامین اجاره مکان خود متقبل می‌شوند مورد توجه قرار نگیرد اقتصاد شهر ساری رونق نخواهد یافت.

نویسنده :

برچسب ها : #میثم سبک ملک #مهندس سبک ملک #سبک ملک #ساری


رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

*

*


X https://sport45.site/