مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 17870 -تاریخ انتشار : یکشنبه 29 اسفند 1395 -ساعت : 19:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

مهندس میثم سبک ملک:

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

اختصاصی مازندشورا: تا آن هنگام که دستفروشان شهر ساری ساماندهی نشوند و کسبه ساری با وجود آنکه هزینه‌های بسیاری به منظور تامین اجاره مکان خود متقبل می‌شوند مورد توجه قرار نگیرد اقتصاد شهر ساری رونق نخواهد یافت

اختصاصی مازندشورا: میثم سبک ملک مقطع کارشناسی خود را در رشته تکنولوژی فناوری، ارتباطات و اطلاعات (ICT) گذراند و  مدرک کارشناسی ارشد را رشته برق قدرت گذراند. عضویت در هیات مدیره گستریاب لنجان، مسئول اجرایی در شرکت عمران آبشار خزر و مسئول فنی پارلیان رایانه بخشی از فعالیت‌های وی است. سبک ملک سال‌ها سابقه عضویت در بسیج مستضعفین دارد و همچنین سابقه همکاری با سپاه پاسداران را در کارنامه خود دارد.  

در حالی که اقتصاد شهری مستقیما وابسته به پویایی اصناف در شهر می‌باشد و پیامبر (ص) این قشر زحمت کش را حبیب خدا نامید و همچنین با وجود آنکه اصناف پرجمعیت‌ترین لایه جمعیتی كشور را تشكیل می‌دهند در حالی كه هیچ هزینه‌ای برای دولت ایجاد نمی‌كنند اما گویا مدیران شهری چندان حبیب این قشر نبوده‌اند.

اگرچه برخی از مشکلات اصناف ساری متأثر از مسائل درونی و مشابه با سایر اصناف کشور است اما نقش مدیران شهری و مخصوصا شورای شهر در تسهیل مسائل اثرگذارترین قشر بر اقتصاد شهر ساری غیر قابل کتمان است.

لذا صنوف در ساری همچون سایر کشور، سنتی و توسعه نیافته است و به جای گسترش، در همان وضعیت سابق که کوچک و محدود و بی‌تحرک است، باقی مانده‌اند. در کشورهای پیشرفته، معمولاً این صنوف تبدیل به اتحادیه‌های تأثیرگذار می‌شوند و به عنوان ابزاری در مقابل دولت برای کسب امتیازات تلقی می‌گردند. اعضا این صنوف نیز با پرداخت حق عضویت به گسترش آنها کمک می‌نمایند. در حالی که اصناف استان و مخصوصا شهر ساری صرفاً در حد یک جلسه حتی در سال، صدور بخشنامه اطلاعیه و... اکتفا نموده و اکثراً رابطه‌ای میان اعضا با ساختار مدیریتی آن وجود ندارد.

اصناف ساری به جای آنکه به ابزاری برای امتیاز گیری در مقابل دولت، سازمان‌ها و گروه‌های مختلف تبدیل شوند، صرفاً به ارائه خدمات بین اعضا و در برخی موارد واسطه گری میان اعضا با سایر نهادها مبادرت می‌نمایند. همچنین این اصناف هرگز با ابزارهای جدید چانه زنی، مذاکره، مقابله و... آشنا نبوده و بر آنها مجهز نمی‌باشند.

در حالی که اصناف واحدهای اقتصادی محسوب می‌گردند و می‌بایست صرفاً در چارچوب منافع اقتصادی اعضاء آنان را نگریست، اما اصناف در کشور ما و در شهر ساری در بسیاری موارد تبدیل به اهرمهای سیاسی می‌شوند و به جای کسب منافع برای اعضاء، به جنبه حمایتی از یک جریان تبدیل می‌گردند.

در مجموع اصناف استان توسعه نیافته، سنتی، محدود و غیر کارآمدند، در حالی که این اصناف می‌بایست تبدیل به اتحادیه‌های بزرگ با ابزارهای مدرن شوند که مشارکت داوطلبانه همه اعضاء را در بر داشته باشند و به جای آنکه ابزاری برای برخی مدیران برای کسب منافع و یا گذراندن اوقات بیکاری باشند، برای کسب هرچه بیشتر منافع برای اعضا تلاش نمایند و در این راستا حتی نقش یک لابی با نفوذ را تنها در چارچوب منافع صنفی در رابطه با مسائل سیاسی ایفا نمایند و در این عرصه‌ها هرچه بیشتر به گسترش آشکار و مخفی خود برای کسب منافع بیشتر صنفی و نه شخصی و گروهی اقدام نمایند.

با وجود آنکه تعامل و همکاری با اصناف ساری می‌تواند کارکردهای زیادی را برای ارتقای خدمات رسانی بهتر به شهروندان داشته باشد. اما تعامل اصناف و مدیران شهری حلقه مفقوده اقتصاد و مدیریت شهر ساری است.

لذا تفکر مدیریت شهری این است که ایجاد نشاط و پویایی در شهر و شهروندان منوط به حرکت چرخ دنده‌های اصناف است و در سایه این اتفاق، مردم در رفاه و آسایش قرار می‌گیرند.و این تعامل موجب امنیت و پویایی در شهر می‌گردد.

اما سد معبر، سامان‌دهی بازارهای روز و میادین، تسهیل مالیاتی، امکان شرایطی که بتوانند اقتصاد این قشر را پویا نماید از مهمترین پیش نیازهای رفع مسائل اصناف و پویایی اقتصاد شهر ساری است.

لذا تا مادامی که بسیاری از خیابان‌های ساری با معضل عدم پارکینگ اتومبیل مواجه است نمی‌توان به پویا شدن اقتصادی اصناف آن خیابان امیدی داشت.

و تا آن هنگام که دستفروشان شهر ساری ساماندهی نشوند و کسبه ساری با وجود آنکه هزینه‌های بسیاری به منظور تامین اجاره مکان خود متقبل می‌شوند مورد توجه قرار نگیرد اقتصاد شهر ساری رونق نخواهد یافت.


رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : میثم سبک ملک - مهندس سبک ملک - سبک ملک - ساری -

مطالب مرتبط با : رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است
نظر شما در مورد : رونق اقتصادی ساری در گرو رونق بازار است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*