مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1813 -تاریخ انتشار : شنبه 28 دی 1392 -ساعت : 12:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
استعفا رئیس اتحادیه میوه و میادین بار رامسر/ موازی کاری دو بازار میوه و تره بار + تصاویر

استعفا رئیس اتحادیه میوه و میادین بار رامسر/ موازی کاری دو بازار میوه و تره بار + تصاویر

مازند شورا: درحالیکه بسیاری از شهرستانهای مازندران از داشتن میدان میوه و تربار محرومند، افتتاح یک بازار چهار فصل جدید، میدان بار قدیمی رامسر را به حالت تعطیلی کشانده و سبب زیان دهی بازاریان شده است.

مازند شورا: میدان میوه  و تره بار  ولی عصر (عج) کتالم با حدود 30 سال سابقه کار و قدمت یکی از قدیمی ترین و بزرگترین میادین بار شهرستان رامسر است که در  ماههای اخیر بدلیل فعالیت بازار تازه تاسیس قائم کلایه بن به حالت نیمه تعطیل درآمده و سبب نارضایتی کسبه های آن شده است.

ایرج قلی پور از کسبه میدان بار چهارفصل ولی عصر کتالم و معاون اتحادیه میوه و تره بار رامسر در گفتگو با خبرنگار مهر این خصوص اظهار داشت: بواسطه حساسیتی که میوه های فصلی دارا هستند و زود فاسد می شوند لذا در هر شهرستان وجود یک میدان بار چهار فصل  کفایت کرده و می تواند ظرفیت میوه شهرستان رامسر و شهرهای همجوار را نیز تامین کند و لیکن با توجه به اینکه این میدان بار برای چهار فصل شدن بنا بر پیشنهاد مدیران وقت و پس از طی مراحل قانونی شروع به فعالیت کرد، اما در ماههای اخیر شاهد هستیم که در مسافت اندکی با میدان بار کتالم، میدان بار " قائم کلایه بن" نیز برخلاف مصوبه کمسیون نظارت بصورت چهارفصل در حال فعالیت است که این امر توجیه اقتصادی ندارد و کسبه میدان بار کتالم در حال پس دادن ضررهای  مکرر هستند.

وی افزود: هنگامیکه مدیران وقت، احداث میدان بار چهار فصل را از نیازهای ضروری رامسر می دانستند و ما توافق کردیم که با صرف هزینه آن را احداث کنیم و این در حالی بود که غلامرضا فروغ خلتبری که آن زمان سرپرست فرمانداری رامسر بود در مراسم افتتاح میدان بار گفته بود ، "مجوز ساخت برای  هیچ میدان بار مشابه ای در رامسر  داده نخواهدشد" و قرار شد میادین دیگر بصورت فصلی کار کنند ولیکن این مهم نقض شد و اکنون میدان قائم کلایه بن برخلاف قانون نظام صنفی به فعالیت  خود بطور چهار فصل مشغول است.

غفار افشار زاده  از دیگر حجره داران  میدان بار کتالم نیر گفت: در سال 1379 زمانی که نیاز  میدان چهار فصل در رامسر از سوی مسئولین مطرح  شد، میدان قائم کلایه بن نسبت به این امر اقدام کرد و پروانه ساخت گرفت، ولی نتوانست به تعهدات خود عمل کند و بجای 88 حجره ، اقدام به ساخت 144 حجره کرد که این امر با پروانه  ساخت آن منافات داشت و علاوه برآن تا ماههای اخیر این میدان بار بصورت  نیمه تعطیل بود و فعالیتی نداشت.

وی افزود: با پلمپ شدن میدان بار کریم آباد تنکابن که با چالش های بسیاری همراه بود و پیوستن کسبه آن مکان به میدان بار قائم کلایه بن، این مشکل بوجود آمده و آنان بدون داشتن پروانه کسب چهار فصل مبادرت به انجام این کار کردند.


 

طرح دعوی مربوط به میدان بار جدید در دادگاه

افشار  اضافه کرد : به همین منظور ما اقدام به طرح دعوی در محاکم قضایی کردیم ولی رسیدگی به آن دچار فرسایش زمان شده و ما نمی توانیم با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر بازار  مدام ضرر پس دهیم لذا از مسئولین مرتبط اتخاذ تصمیم مقتضی را در این خصوص تقاضا داریم.

مهدی آذرنیا یکی دیگر از کسبه میدان بار چهار فصل ولی عصر کتالم  نیز گفت: گلایه ما از مصوباتی است که در شهرستان رامسر به تصویب می رسد اما در این میان چه بر سرش می آید که نقض می شود ، نمی دانیم.

وی افزود: در خصوص نحوه فعالیت میدان بار ولی عصر کتالم و تداخل صنفی میدان بار کلایه بن، کمسیون نظارت در مورخه 16/  5/ 92 مصوبه ای را به تصویب رساند که در آن فعالیت چهار فصل  میدان بار کتالم تایید شده و ادامه فعالیت میدان بار کلایه بن بصورت چهار فصل  مورد تایید این کمسیون قرار نگرفت، اما بازهم شاهد آن هستیم که همچنان با وجود دارا بودن مشکلات متعدد از جمله نداشتن پروانه کسب به کار خود ادامه می دهند و ابینگون است که ما دیگر امنیت شغلی نداریم.


کسبه میدان بار کتالم محق هستد

غلامرضا فروغ خلعتبری معاون فرماندار رامسر ، کسبه میدان بار کتالم را محق دانست و گفت: هنگامیکه مدیران وقت رامسر طی سالهای متمادی، احداث میدان چهار فصل را برای رامسر بواسطه آنکه یک شهر گردشگر پذیر  است ، ضروری می دانستند و از تریبون های مختلف نیز اعلام می کردند، میدان بار قائم کلایه بن به این منظور پروانه ساخت گرفت ولیکن نتوانست بر اساس تعهدات خود مطابق پروانه ساخت عمل کند و فعالیش ناکام ماند و این نیاز  همچنان احساس می شد تا اینکه در سال 90 با تلاش های صادقانه سید منصور مهنما رئیس اتحادیه میوه و میادین بار  رامسر و مجموعه وی میدان چهار فصل ولی عصر کتالم افتتاح و به بهره برداری رسید که ظرفیتی مطلوب برای رامسر و ایجاد اشتغال و تقویت کشاورزان محسوب می شود.

وی افزود: میدان بار  قائم کلایه بن بر اساس  پروانه ساخت صادر شده عمل نکرده و مشکلات ایمنی، قرار گرفتن  در حریم راه ، قرار گرفتن در مسیر حریم برق ،ایجاد مشکلات ترافیکی و افزایش خطر تصادف نیز ادامه فعالیت این میدان  بار را زیر  سوال می برد.


ابراهیم شیرود عشوریان بخشدار مرکزی رامسر نیز گفت: هنگامیکه  سازمان همیاری شهرداری های مازندران مجوز ساخت به میدان بار قائم کلایه بن دادن ، این میدان بار در حریم روستا واقع  نشده بود ولی اکنون  در داخل بافت روستا قرار دارد و باید مطابق  قانون ،در خصوص قرار گرفتن دربافت روستا به تعهدات خود عمل کند و در غیر اینصورت  پایان کار به این میدان بار نمی دهیم.

وی افزود:  بارها در جلسات نظارت تاکید کردم که چرا ساختمانی که هویتش مشخص نیست اجازه فعالیت دارد.

به دنبال پلمپ میدان بار قائم بودیم

فرماندار رامسر  نیز در مطلع سخنان خود بر حفظ حرمت ها تاکید کرد و گفت: از آغاز بروز این مشکل ، بدنبال پلمپ میدان بار قائم بودیم و لیکن بدلیل وجود برخی موانع این کار به تعویق افتاد.

رستم زرودی افزود: در میدان بار قائم کلایه بن ، تعهدات  بر اساس  پروانه ساخت رعایت نشده و عقب نشینی های لازم نیز صورت نگرفته و ادامه فعالیت آن بدون پروانه کسب غیر قانونی است.

وی اضافه کرد: فرسایشی شدن روند رسیدگی به این پرونده به دلیل آن است که دادستان رامسر اذعان می دارد " چون شکایت بنام اشخاص نیست و بنام میدان بار قائم است و در آن میدان بار حدود 8 نفر از کسبه  پروانه کسب دارند لذا نمی توان در ورودی  میدان بار را پلمپ کرد و باید مهلت پروانه کسب بعد از تمام شدن دیگر تمدید نشود.

زرودی ادامه داد:  چنانچه مهلت پروانه های کسب صادر شده ، تمام شده است ، مجمع امور صنفی باید ماده 27 قانون نظام صنفی را درمورد آنان اعمال کند.

فرماندار رامسر ادامه داد: این مشکل بزودی در جلسه شورای تامین مطرح تامین شده و مصوبه  آن را به اطلاع استاندار می رسانم تا سازمان همیاری های استان نیز هرچه سریع تر تکلیف  این میدان بار را روشن کرده و یا پرونده را به بخشدار مرکزی رامسر واگذار تا هرچه سریع تر این غائله ختم شود.

فرماندار رامسر گفت : با توجه به قرار گرفتن این میدان بار در بافت روستا، بخشی از آن اموال دولتی محسوب  شده و باید بخشداری  واگذار شود و من نمی گذارم به اموال دولتی  تعرض  شود.


 

سید منصور مهنما رئیس اتحادیه  میوه و میادین بار رامسر نیز به خبرنگار مهر، با توجه به نیاز مبرم  شهرستان رامسر به یک میدان بار چهار فصل  و تاکید مسئولین بر احداث آن ، ما با مسئولین توافق کردیم تا میدان بار ولی عصر کتالم تبدیل به چهار فصل شود زیرا به لحاظ فضای فیزیکی و موقعیت جغرافیایی نسبت  به دیگر میادین بار رامسر از شرایط بهتری برخوردار بود لذا تمامی مراحل قانونی آن طی شد و این میدان  بار افتتاح شد.

وی افزود:  قرار بود مطابق توافق صورت گرفته و نداشتن  توجیه اقتصادی بیش از یک میدان بار کتالم تنها میدان بار چهار فصل رامسر باشد.

رئیس اتحادیه میوه و میادین بار رامسر اضافه کرد: افتتاح این میدان بار علاوه بر تقویت کشاورزان، هزینه حمل و نقل ، آوردن میوه از شهرهای همجوار را کاهش داده بود و مغازه داران می توانند  میوه مورد نیاز خود را از شهرستان خود تامین  کنند ولی با شروع بکار غیر قانونی  میدان بار قائم کلایه بن با مشکل مواجه شدیم.

وی افزود: با توجه به اینکه برای رفع این مشکل طرح دعوی در محاکم قضایی کردیم ولی هنوز نتیجه ای  نگرفتیم زیرا دادستان می گوید 8 نفر در آن میدان بار پروانه کسب دارند ولیکن  آن پروانه ها چهارفصل نیستند بلکه فصلی هستند ما خواسته مان این است که بصورت چهار فصل فعالیت نکنند و با فصلی کار کردنشان مشکل نداریم.

مهنما از تقدیم استعفای خود، به مجمع امور صنفی خبر داد و گفت: خواستار احقاق  حق قانونی کسبه میدان  بار چهار فصل  ولی عصر کتالم هستم.

کلید واژه های مطلب:
شهرستان رامسر
|
گزارش میدانی مهر
|
میدان میوه و تره بار
|
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رامسر - میادین میوه و تره ب - بازار هفتگی - میدان میوه و تره با - میدان بار کریم آباد - میدان بار کتالم - میدان بار قائم - اتحادیه میوه و میادی - -

نظر شما در مورد : استعفا رئیس اتحادیه میوه و میادین بار رامسر/ موازی کاری دو بازار میوه و تره بار + تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها