مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 18644 -تاریخ انتشار : دوشنبه 07 فروردین 1396 -ساعت : 18:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مردم رامسر منتظر معجزه نباشند،رقابت آینده رقابت حداقل هاست

ایزک جمالی:

مردم رامسر منتظر معجزه نباشند،رقابت آینده رقابت حداقل هاست

اختصاصی مازندشورا: ترکیب جمعیتی ثبت نام کنندگان در این انتخابات را نیز باید از جنبه های مختلف، مورد واکاوی قرار داد وضمن مقایسه با نیاز ها و مطالبات اجتماعی شهرستان رامسر در حوزه های مختلف در شهر و روستا، بتوان با قطعیت نسبت به این موضوع سخن گفت

اختصاصی مازندشورا: با پایان یافتن زمان ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا و مشخص شدن اسامی ثبت نام کنندگان شهرستان رامسر گفتگویی با مهندس ایزک جمالی از فعالان سیاسی و رسانه ای این شهرستان صورت پذیرفت که در ادامه تقدیم میگردد:

مثل همه مصاحبه ها بگذارید با معرفی شروع کنیم. لطفاخودتان را برای خوانندگان ” مازندشورا ” معرفی کنید.

با سلام و تحیت و تبریک سال نو به شما و همه آنان که دلشان برای آبادی و آزادی این مرز پر گهر می تپد.حسن ایزک جمالی هستم،فرزند دوم یک خانواده شش نفره و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد، فعال سیاسی و رسانه ای  که سابقه همکاری با رسانه های مکتوب و مجازی متعددی رانیز در کارنامه دارم.


بگذارید وارد سوالات دغدغه محور شویم،یک کلیشه متداول که این سالها  ما خبرنگاران،فراوان با آن مواجه می شویم اینست که از زبان نامزد ها می شنویم که انگیزه حضورشان در انتخابات ” تکلیفی بوده که بر گردنشان احساس می کردند ” این کلیشه در مورد کدامیک از نامزدهای انتخابات این دوره شوراهای شهر و روستا در شهرستان رامسر صادق است؟

برای پاسخ به این سوال در وهله نخست باید ظرفیت و پتانسیل ثبت نام کنندگان در این انتخابات را با توجه به سبقه و عملکردشان مورد ارزیابی قرار داد و سپس با توجه به نتایج بدست آمده بتوان نسبت به این موضوع اظهار نظر صریحی نمود که آیا این ادعا ها با ظرفیتشان مطابقت داردو یا خیر؟
دوم آنکه ترکیب جمعیتی ثبت نام کنندگان در این انتخابات را نیز باید از جنبه های مختلف،  مورد واکاوی قرار داد وضمن مقایسه  با نیاز ها و مطالبات اجتماعی شهرستان رامسر در حوزه های مختلف در شهر و روستا، بتوان با قطعیت نسبت به این موضوع سخن گفت.اما با همه این تفاسیر میتوان به این نظر واحد رسید که کلید واژه کلیشه ای متداول (احساس تکلیف) در این حوزه نه تنها عمومیت ندارد بلکه تا حدبسیار زیادی نیز در بخشی از این ترکیب، مهجور واقع شده است.


با توجه به اعلام نهایی آمار ثبت نام کنندگان در شهر و روستاهای رامسر و انتشار برخی اسامی،وضعیت نامزدهای انتخابات آتی در شهرستان رامسر را چگونه ارزیابی میکنید؟

برای پاسخ به این سوال چنانچه معروض گردید باید ابتدا به ساکن شهرستان رامسر را در سه بخش شهر رامسر،کتالم و ساداتشهر و روستاها تقسیم نمود و سپس با توجه به وضعیت ثبت نام کنندگان،بصورت مجزا اظهار نظر نمود.مضافا اینکه انتظار حضور افراد پاکدست،مطالبه گر، زنان و جوانان با انگیزه،پیگیر وآگاه به مسایل شهری و محیط زیست شهری و میراث فرهنگی و...از نامزدها،معمولا جز انتظاراتی است که بیان آن پر بیراه نیست.حال با این قیاس و ملاک قرار دادن مطالبات اجتماعی در این منطقه میتوان چشم اندازچهار سال آینده رامسر را اینگونه به تصویر کشید که مردم شهرستان رامسر با مشاهده وضعیت حاضر، منتظر معجزه ای در خور توجه نباشند. ترکیب شورای شهر به لحاظ نوع مسئولیت خود می‌طلبد که افراد متخصص به آن ورود کنند، افرادی که عالم به وضعیت و شرایط شهر بوده و تخصص و دانش لازم را در زمینه‌های مختلف شهرسازی، ساختمان و مشکلات اجتماعی شهر، حل معضلات اجتماعی محیط زیستی و ایمن سازی شهرها را داشته باشندودر این راستا بتوانندنقش نظارتی خود را به خوبی ایفا نمایند.


با توجه به پاسخ شما به سوال قبل،این وضعیت در حال حاضر در کدام بخش قابل مشاهده نیست؟روستاها،شهر رامسر و یا کتالم و ساداتشهر؟

اتفاقا نقطه عطف ثبت نام اخیر گام مثبتی است که در روستاهای شهرستان رامسر برداشته شد.بر خلاف رویه معمول  و سنت مندرسی که در دوره های گذشته در روستاهای شهرستان رامسرحاکم بود اینبار شاهد ورود جوانان تحصیلکرده، علاقمند و نیز بخشی از کنشگران اجتماعی و دغدغه مند به عنوان نامزد شورای روستا هستیم که این موضوع به غایت میتواند منشا اثرات ارزشمندی در آینده روستاهای شهرستان رامسر باشد و از این حیث بسیار قابل توجه وامید آفرین خواهد بود.اما متاسفانه در فاز شهری بهیچوجه این رویکرد قابل مشاهده نیست و میتوان صریحا اظهار کرد که رقابت در حوزه شهری،ضمن فاکتور گرفتن معدودی از ثبت نام کنندگان،رقابت حداقل هاست و حتما نخواهد توانست همه لایه های جمعیتی شهرستان را نمایندگی کند.

این وضعیت در کتالم و ساداتشهر  به لحاظ کثرت نامزدهای بی کیفیت نسبت به شهر رامسر به مراتب قابل تامل تر است.به نحوی که با توجه به سبقه و عقبه رقابت های انتخاباتی در کتالم و ساداتشهر که همواره بر مدار دوقطبی و وزن کشی های مرسوم میچرخد نمیتوان انتظار یک خروجی مناسب و ترکیب پنج نفره مقتدر،مفیدو با صلابت را برای پنجمین دوره شورای شهر کتالم و ساداتشهر متصور شد و حتما در کش و قوس این دوقطبی های بی حاصل با ترکیبی مواجه خواهیم شد که به مراتب از وزن کمتری نسبت به شورای ماقبل خود برخوردار خواهد بود.

اما در شهر رامسر وضعیت تا حد کمی متفاوت از کتالم و ساداتشهر خواهد بودو در خوشبینانه ترین حالت باتوجه به لیست منتشره میتوان انتظار شکل گیری یک نهاد نظارتی با معدل متوسط و در سطح شورای شهر چهارم را متصور بود.


و اما صحبت پایانی؟

 شهر خالی است ز عشاق مگر کز طرفی

دستی از غیب برون آید و کاری بکند

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسن ایزک جمالی -

مطالب مرتبط با : مردم رامسر منتظر معجزه نباشند،رقابت آینده رقابت حداقل هاست
نظر شما در مورد : مردم رامسر منتظر معجزه نباشند،رقابت آینده رقابت حداقل هاست

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*