مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1928 -تاریخ انتشار : دوشنبه 09 دی 1392 -ساعت : 18:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن
قانون شوراها مورد بازنگری قرار می‌گیرد

وزیر کشور خبر داد:

قانون شوراها مورد بازنگری قرار می‌گیرد

مازند شورا: وزیر کشور در همایش شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها که با حضور شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، با تاکید بر نقش ویژه شهرداری‌ها و شوراها گفت: قانون شوراها مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

مازند شورا: وزیر کشور در همایش شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها که با حضور شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد، با تاکید بر نقش ویژه شهرداری‌ها و شوراها گفت: قانون شوراها مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در این مراسم گفت: امروز همه به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که نگاه به شهرداری‌ها و شوراها باید ساختار گرایانه باشد. باید ابتدا جایگاه خود را در شورا و شهرداری‌ها بشناسیم و بدانیم که نقش و جایگاه شوراها و شهرداری‌ها در ادامه امور شهر بسیار ویژه و حیاتی است.

وی تاکید کرد: نزدیک به 55 میلیون نفر از جمعیت کشور از شوراها و شهرداری‌ها خدمات مختلفی می‌گیرند و این نشان دهنده جایگاه بلند و موثری است که این دو در کشور دارند و قانون اساسی در اصول 100 تا 107 بر نقش و جایگاه شوراها تاکید دارد. البته این موضوع در تمام دنیا مورد توجه است.

وزیر کشور افزود: مشکلاتی که امروز در کشور داریم راه حلش در واگذاری امور به مردم است. زمانی بحث عمران و خدمات رسانی‌های اولیه مطرح بود اما امروز می گوییم اموری چون شهر و امنیت، شهر و فرهنگ، شهر و اقتصاد و شهر و سلامت و همه اینها در درون شهر اتفاق می‌افتد و شهر به عنوان سپهر کسانی که در آن زندگی می‌کنند تمامی این مسائل را در بر می‌گیرد. امروز با بررسی این مسائل حتما موضوعات شهری مورد توجه ویژه قرار می‌گیرند و اگر بخواهیم برای شوراها و شهرداری‌ها نقشی قائل شویم این امور از مهمترین وظایف آنهاست.

وی افزود: باید برای شهری که نقش‌ها و جایگاه‌های متفاوتی در آن وجود دارد قوائد و قوانین مناسب برای مشارکت جویی مردم نیز در نظر گرفته شود و در یک کلمه واگذاری امور کارکردی شهر به مردم در قالب مدیریت شهری باید انجام شود که البته بیش از هرچیز فراهم شدن بسترهای مناسب را می‌طلبد.

وی تاکید کرد: باید بسترهای تحقق چنین مدیریتی فراهم شود که شامل قوانین، منابع و فرهنگسازی می‌شود و بعد از این مرحله باید در حوزه برنامه ریزی‌ها تلاش گسترده‌ای انجام شود. البته به لطف خداوند بنا شده است که در یک تعامل مستمر و دلسوزانه این نوع ارتباط میان وزارت کشور، شهرداری‌ها و شوراها برقرار و حفظ شود.

وزیر کشور با اشاره به پیشنهادات مطرح شده از سوی شهرداران و روسای شوراهای اسلامی مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت افزود: یکی از مسائلی که مورد تاکید همه حاضرین بود مدیریت یکپارچه است که در برنامه سوم و چهارم پیش‌بینی شده بود اما متاسفانه اجرا نشده است. مدیریت یکپارچه شهری امروز مبنا نیست و اگر تنها به مدیریت یکپارچه شهری توجه داشته باشیم هر روز شاهد بزرگتر شدن شهرها خواهیم بود. نگاه باید ساختارگرایانه و کاملا علمی باشد. بودجه از اول در کشورمان بر اساس فعالیت‌ها و جمعیت تعریف شده است و به نظر بنده این یک سیکل باطل است. با این کار مدام جمعیت بیشتری به شهرها جذب می‌شوند و باید به فکر ایجاد شغل برای این جمعیت باشیم و مداوم این کار در یک سیکل باطل تکرار می‌شود و در نهایت شهرهای بزرگی که امروز با عنوان کلان شهرها از آنها یاد می‌شود در کشور به وجود می‌آید. این مسئله جزو اولویت‌های وزارت کشور خواهد بود و لازم است در این زمینه همه شهرداران تلاش ویژه‌ای را انجام دهند.

وزیر کشور با اشاره به نیازمندی تغییر در عملکرد شوراها و شهرداری‌ها گفت: بازنگری در قانون شوراها و شهرداری‌ها در دستور کار وزارت کشور قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص درآمدهای پایدار شهرداری‌ها، گفت: در این موضوع باید به دنبال الگوسازی باشیم و الگوهای مناسبی را برای درآمدهای پایدار شهرداری‌ها پیدا کنیم. اگر این مسئله محقق شود در کنار مدیریت یکپارچه بار بزرگی از دوش دولت برداشته می‌شود.

وی تاکید کرد: در زمینه درآمدهای شهرداری‌ها باید به بحث بهره وری درآمدها نیز توجه داشته باشیم. آسیب امروز کشور تجهیز منابع و بررسی هزینه‌ها در شهرداری‌هاست که باید یک اصول کلی بر آن حاکم کنیم.

وزیر کشور با اشاره به مسائل مطرح شده در این جلسه در خصوص قدرت دفاع شوراها در مسائل حقوقی، گفت: اگر چنین مسئله‌ای وجود دارد حتی اگر در قانون هم طراحی نشده است، باید بررسی شود و ساز و کار مناسب آن را فراهم کنیم. یقینا قانون احزاب، شوراها و شهرداری‌ها و NGOها در وزارت کشور مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

رحمانی فضلی با اشاره به استمرار جلسه با شهرداران و روسای شوراهای استان‌ها گفت: این جلسات در آینده با حضور میهمانانی از دولت و مسئولین کشوری ادامه پیدا خواهد کرد و به زودی دبیرخانه‌ای برای جمع بندی مسائل مطرح شده در این جلسات و پیگیری آنها تشکیل خواهد شد. چرا که امروز در کشور کمبود منابع نداریم و باید تجهیز منابع را در دستور کار قرار دهیم. البته در این موضوع محتاج تجربیات شهرداری‌ها هستیم.

وزیر کشور در خصوص معضل جذب نیروی انسانی در شهرداری‌ها گفت: باید در این زمینه نیز یک الگوسازی مناسب انجام شود، البته شهرداری‌ها باید گروه‌های مشورتی در خصوص مسائل مختلف تشکیل دهند.

وی با اشاره به بحث آموزش شهرداری‌ها و شوراها، گفت: باید بحث آموزش مورد توجه ویژه قرار گیرد. فردی که تا دیروز کاری به جز کار مدیریتی شهری داشته وقتی به شورا وارد می‌شود باید برای وی آموزش‌های لازم گذاشته شود.

به گزارش مازند شورا به نقل از ایسنا، وزیر کشور در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به مسئله حسابرسی در شهرداری‌ها، گفت: این مسئله بسیار مهم است و حسابرسی‌ها باید در جمعی مورد بررسی قرار بگیرد و تجربیات این بررسی‌ها به همه شهرداری‌ها منتقل شود.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : وزیر کشور - رحمانی فضلی - قانون شوراها - شورای شهر - انتخابات - همایش شهرداران - -

مطالب مرتبط با : قانون شوراها مورد بازنگری قرار می‌گیرد
نظر شما در مورد : قانون شوراها مورد بازنگری قرار می‌گیرد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها