اهمیت و جایگاه شوراهای شهر و روستا

تاریخ انتشار : یکشنبه 20 فروردین 1396 - ساعت : 22:26

کد مطلب: 19414 چاپ به اشتراگ گذاشتن

اهمیت و جایگاه شوراهای شهر و روستا

اختصاصی مازندشورا: شهرها و مخصوصا روستاها به عنوان ریشه یک درخت (جامعه) محسوب میشود. درنتیجه هر چه تصمیم گیری ها درست تر و سازننده تر باشد باعث تقویت ریشه جامعه خواهد شد که حاصل تقویت ریشه درختی میشود تنومند و پربارتر

اختصاصی مازندشورا: محسن زندی*- همانطور که می دانید شوراها نماد دموکراسی در جامعه هستند به صورتی که نقش مستقیم مردم هر جامعه را در دفاع ازحقوق انسانی و تصمیم گیری های تاثیر گذار در زندگی اجتماعی را نشان می دهد.شوا برگرفته از یک واژه عربی اسلامی میباشد ومعنی ان در عربی عبارت است از رایزنی و همفکری همچنین این کلمه در قران به عنوان یک فعالیت قابل تحسین ذکر شده است و سوره ای به همین نام در قران کریم آمده است.

تمامی گفته های فوق حاکی از اهمیت و جایگاه بالای شورا در اسلام وجامعه اسلامی است.در کشور ما ایران که دارای حکومت اسلامی میباشد شورا از اهمیت ویژه ای در تصمیم گیری های تاثیر گذار میباشد. لذاتمامی  پروژهای عمرانی ,فرهنگی , ورزشی و ...بوسیله همفکری و همدلی شوراها تصویب و توسط شهرداران و دهیاران اجرا میشود. در کشور ایران بصورت رسمی و برای اولین بار در تاریخ نهم اردیبهست 1378 و در دولت اصلاحات و با انتخاب حدود دویست نفر از منتخبین مردم شروع به کار این نهاد مردمی آغاز گردید.هرجایی که سخن از تصمیم گیری باشد و اللخصوص که این تصمیم گیری  تاثیر مستقیم برای سرنوشت وزندگی روز مره  مردم باشد اهمیت انتخاب افراد و شورا دو چندان خواهد شد.از آنجایی که هر جامعه ای به ترتیب از خانواده , روستا , شهر , استان و کشور تشکیل میشود لذا می توان گفت شهرها و مخصوصا روستاها به عنوان ریشه یک درخت (جامعه) محسوب میشود. درنتیجه هر چه تصمیم گیری ها درست تر و سازننده تر باشد باعث تقویت ریشه جامعه خواهد شد که حاصل تقویت ریشه درختی میشود تنومند و پربارتر.امیدوارم با انتخاب افراد صالح , متفکر و مدبر در شوراها و درک اهمیت جایگاه شوراها در کشور , جامعه ای پویا و رو به رشدی در تمامی زمینه ها داشته باشیم.

ومن الله التوفیق

* عضو شورای اسلامی بخش مرکزی ساری و  مدرس دانشگاه

نویسنده :

برچسب ها : #شوراها #شوراها 96 #شورای ساری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اهمیت و جایگاه شوراهای شهر و روستا

*

*


X https://sport45.site/