مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 1952 -تاریخ انتشار : سه شنبه 03 دی 1392 -ساعت : 10:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ظرفیتهای نشکفته صنعت حمل و نقل مازندران

ظرفیتهای نشکفته صنعت حمل و نقل مازندران

مازند شورا: با وجود اینکه 90 درصد حمل و نقل استان مازندران از طریق جاده ای و ریلی انجام می شود ولی هنوز بخشی از ظرفیتهای آن خالی مانده و توسعه زیرساختهای این بخش ضرورتی اجتناب ناپذیر است./ 29 درصد از تلفات مربوط به عابران پیاده هستند.

مازند شورا: کاهش هزینه حمل و نقل، ضعف امکانات حمل و نقل، کمبود امکانات حمل و نقلی، هزینه بالا و کارایی پایین سبب شده تا توجه بیشتر به حمل و نقل الزامی رسد.

همچنین 90 درصد ارزش افزوده بخش حمل و نقل مربوط به بخش جاده است که توجه و سرمایه گذاری مناسب تر در این بخش ضروری است.

مازندران با داشتن بیش از 10 هزار کیلومتر راه، سه فرودگاه و بندر، اتصال به شبکه سراسری ریلی و قرار داشتن در مسیر کریدور شمال و جنوب سهم زیادی در حمل و نقل دارد.

کمبود تقاضا، ناهماهنگی طرحهای حمل و نقلی، مشکلات اعتباری و کمبود و زمین از جمله مشکلات بخش و حمل و نقل است.

یوسف گران پاشا مدیرکل راه آهن شمال با بیان اینکه طول خطوط ریلی راه آهن ناحیه شمال از گرمسار تا گرگان حدود 420 کیلومتر است، گفت: از اینچه برون تا گرگان نیز 80 کیلومتر وصل شده است که هنوز تحویل نگرفتیم.

وی اظهار داشت: 22 کیلومتر نیز از رستمکلا به بندرامیر آباد متصل است و خطوط ریلی از تهران تا بندرگز نیز بازسازی شده است و از بندرگز تا گرگان بطول 56 کیلومتر بازسازی هنوز انجام نشده که بازسازی آن در برنامه است.

وی عنوان کرد: 27 ایستگاه داریم و حدود چهار میلیون لیتر سوخت مورد نیاز برای نیروگاه تامین می شود.

ظرفیت ریلی پاسخگوی نیازها نیست

گران پاشا بیان داشت: ظرفیت خطوط ما در حال حاضر 1.8 تا دو میلیون تن است و با توجه حجم باری که داریم این ظرفیت جوابگوی ما نیست.

وی افزود: گلوگاه ما در شبکه ریلی بین پل سفید تا فیروزکوه است وبه دلیل شیب 28 در هزار فیروزکوه، کل ظرفیت ما در این مسیر گرفته می شود و باید با برقی کردن آن ظرفیت خط به دو برابر افزایش یابد.

مدیرکل راه آهن شمال یادآورشد: در تمام ریلی که اکنون در حال استفاده هستیم مشکلی در زمینه ادوات نداریم و مشکلی از نظر تردد نیز نداریم.

وی گفت: روزانه شش هزار مسافر در استان جابجا می شوند که مسیرهای ساری به تهران، گرگان به تهران و گرگان به پل سفید تردد می کنند.

گران پاشا با اشاره به وجود مناطق مسکونی در حریم ریلی گفت: حریم راه آهن 17 متر است و کلیه خطوط راه آهن ناحیه شمال در زمین های کشاورزی است.

وجود 150 گذرگاه ریلی

وی گفت: 150 گذرگاه همسطح مجاز و غیرمجاز داریم و حدود پنج گذرگاه پرتردد همسطح به راهبند مستحفظ تبدیل شده و برخی گذرگاهها را به غیرهمسطح تبدیل کرده ایم.

گران پاشا یادآورشد: همچنین رایزنیهایی با شهرداریها کردیم تا حریم راه آهن را ایمن کنیم و مشکلی که داریم اینکه مردم در حریم تردد می کنند و اکنون در برخی مناطق دیوارهای حایل احداث شده است.

وی با بیان اینکه 27 ایستگاه در راه آهن شمال وجود گفت: گفت: تقریبا تمام ایستگاهها نوسازی شده است ولی بعضی از ایستگاهها، ظرفیت جوابگوی مسافران را ندارند و در حال حاضر قراردادهایی برای ساخت ایستگاه منعقد شده است.

گران پاشا یادآورشد: سکوها، نمازخانه، نمای ایستگاها و سکو بازسازی شده است و بقیه نیز در دست برنامه قرار دارد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران نیز گفت: برای ایمنی سفر با خودروهای حمل و نقل عمومی تلاشهای خوبی صورت گرفته است و علاوه بر بحث هوشمندسازی جاده ها، برای خودروها توانستیم صورت وضعیت ها را ممهور به مهر فنی کنیم.

مجید نصرالله نژاد گفت: همه خودروها مجهز به جی پی اس شدند و کمتر از یک درصد تلفات جاده ای به مینی بوس و اتوبوس بر می گردد و ایمن ترین وسیله سفر را تشکیل می دهند.

شناسایی نقاط حادثه ساز

وی اظهار داشت: در طول جاده ها، علاوه بر هوشمند سازی جاده ها، نقاطی به عنوان مناطق پرحادثه شناسایی کردیم و تعدادی از این نقاط باید در قالب طرح های زودبازده مرتفع شود.

وی تصریح کرد: واقعیت اینست که تصادفات جاده ای به بخش های مختلف بر می گردد و 29 درصد از تلفات مربوط به عابران پیاده هستند.

نصرالله نژاد با اشاره به نصب 150 دستگاه پل پیاده از مردم خواست تا برای تردد از این پل ها استفاده کنند.

مدیرکل حمل و نقل مازندران با بیان اینکه همه رانندگان حمل ونقل عمومی ملزم به دریافت کارت هوشمند هستند گفت: بعد از اخذ مدارک و طی مراحل مربوطه این کارتها صادر می شود.

وی به ایجاد پایانه های مسافربری در مناطق مختلف استان اشاره کرد و گفت: شهرداریها طبق قانون موظف به ساخت پایانه هستند و در برخی شهرها از جمله بابل، بابلسر اقدام شده و در برخی شهرها مانند تنکابن، بهنمیر و ... نیز بخش خصوصی وارد عمل شده است.

رشد ناوگان باری

مدیرکل حمل و نقل و پايانه هاي استان مازندران گفت: كل رانندگان باري استان در 8 ماهه اول امسال، 23هزار و 177 نفر بوده است.

وی با اشاره به رشد شش درصدی ناوگان باری حمل و نقل استان بیان داشت:کل ناوگان باری استان در سالجاری 14هزار و 556 دستگاه بوده است که 554 دستگاه ناوگان در سالجاری وارد استان شده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های مازندران از رشد 100 در صدي استفاده از كارت هوشمند در بارنامه هاي حمل و نقل كالاي استان مازندران خبر داد و گفت: تعداد بارنامه صادره توسط شركتهاي حمل ونقل كالا براي كاميونهاي ملكي شركت در 8ماهه سال جاري 79 هزار و 680 نسخه بوده است که رشد 20 درصدی داشته است.

نصرالله زاده گفت: همچنین در سالجاری 143 شركت بخش مسافر استان مازندران برخط سازي شدند و 90 درصد شركتها و موسسات حمل ونقلي مازندران خود را به نصب سيستم برخط سازي صورت وضعيت آنلاين متصل کردند.

مدير كل اداره حمل ونقل و پايانه هاي مازندران گفت: در راستاي توسعه فناوري اطلاعات ودستيابي به آمار جامع وبه روزرساني شركتها وموسسات حمل و نقل مسافراستان مازندران بيش از 143 شركت وموسسه حمل ونقلي استان خودرا به سيستم صورت وضعيت آنلاين متصل نمودند و برخط سازي شدند.

وی گفت: از ويژگيهاي منحصر به فرد اين سيستم، يكپارچه سازي اطلاعات مربوط به صورت وضعيت هاي مسافري و حواله هاي صادره در سطح استان وهمچنين جمع آوري و به روز رساني آمار جابجايي مسافر است.

نصرالله زاده بیان داشت: در حال حاضر استان مازندران با برخورداري از 159 شركت وشعبه فعال داراي پروانه 41 شركت اتوبوسراني ؛ 88 شركت سواري ؛ 9 شركت ميني بوسراني و 21 شركت تركيبي (اتوبوس – ميني بوس وسواري) در سطح استان فعاليت و نسبت به جابجايي مسافرين عزيز به اقصي نقاط كشور اقدام می کنند.
 
حمل و نقل یکی از اجزای مهم اقتصاد ملی و اقتصاد پایدار است که در تولید ناخالص ملی نقش بسزایی دارد و توسعه زیرساختها، نوسازای حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و نظارت جدی بر نحوه خدمات باید مورد توجه قرار گیرد./ مهر

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حمل و نقل - مازندران - جاده - راه آهن - پل عابر پیاده - پایانه مسافربری - حمل و نقل ریلی - جاده ای - ناوگان باری - -

مطالب مرتبط با : ظرفیتهای نشکفته صنعت حمل و نقل مازندران
نظر شما در مورد : ظرفیتهای نشکفته صنعت حمل و نقل مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها