مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2020 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 آذر 1392 -ساعت : 11:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تولید زباله در نوشهر به یک معضل تبدیل شده است

مازند شورا: امروز تولید زباله در شهرستان نوشهر به علت مشکلات زیرساختی به یک معضل تبدیل شده است و با تغییر ذائقه و مصرف، تغییری در زیرساخت‌ها ایجاد نشد.

مازند شورا: نخستین جلسه ستاد پاکسازی و زیبا سازی شهرستان نوشهر با حضور مسئولان شهرستان نوشهر و بخش کجور عصر امروز در محل فرمانداری نوشهر این شهر برگزار شد.

در این جلسه فرماندار نوشهر با اشاره به دستور استاندار مازندران مبنی بر تشکیل ستاد پاکسازی و زیباسازی شهرها و روستاها درباره مشکلات زباله در نوشهر گفت: به جهت ایجاب و ضرورت و گردشگری بودن شهرستان نوشهر و تغییر ذائقه مردم از نظر مصرف، شاهد تولید زباله‌های مختلف و بیشتری هستیم که این به محیط زیست و منابع طبیعی به نسبت گذشته آسیب بیشتری وارد می‌کند.

محمدعلی قمی اویلی افزود: امروز تولید زباله در شهرستان نوشهر به علت مشکلات زیرساختی به یک معضل تبدیل شده است و با تغییر ذائقه و مصرف، تغییری در زیرساخت‌ها ایجاد نشد.

وی تصریح کرد: با توجه به جمعیت 130 هزار نفری نوشهر، محدوده نرمال تولید زباله به نسبت سرانه جمعیت این شهر 800 گرم است و نباید با این روند تولید زباله به 100 تن در روز برسد اما متاسفانه شاهد رقمی بالاتر از این مقدار هستیم.

فرماندار نوشهر با قدردانی از تلاش‌های انجام شده در راستای حل مشکلات زباله از سوی استاندار سابق بیان کرد: اکنون از زمان حضور آقای فلاح استاندار جدید مازندران، معضل زباله به عنوان یک دغدغه اصلی دیده می‌شود که تشکیل ستاد پاکسازی و زیباسازی شهرها و روستاها با دستور استاندار جدید مازندران گامی بسیار مهم و اساسی در رفع و حل مشکلات زباله است.

قمی با نامطلوب خواندن وضعیت محور شرقی نوشهر و بعضا مناطق نزدیک به داخل شهر ابراز کرد: در جلسات متعدد شاهد ورود استاندار برای حل مشکلات موجود در بحث زباله در این مناطق بودیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در راستای حل و رفع مشکلات زباله در مناطق مختلف شهری و روستایی نوشهر فقط شهرداران و بخشداران مسئول نیستند بلکه همه مسئول هستند و باید برای تحقق این مهم به طور جدی حرکت کنند.

وی افزود: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی یکی دیگر از ابزارهای مهمی است که باید به آن توجه کرد و البته این موضوع نیز زمان بر است و بنابراین صبر و شکیبایی ضروری است.

فرماندار نوشهر بر جمع‌آوری به موقع و مناسب زباله‌ها در شهرها و روستاها تاکید کرد و گفت: در محور نوشهر به رویان نخاله‌های ساختمانی و زباله‌هایی دیده می‌شود منظره بدی را ایجاد کرده‌اند.

وی عنوان کرد: پاکسازی شانه‌های خاکی جاده که بعضاً با سطح جاده نیز غیرهمسطح هستند محل انباشت زباله‌ها شد باید با جدیت برای رفع این معضل اقدامات لازم انجام شود و نسبت به درختکاری و ایجاد فضای سبز در این مسیر اقدام شود.

قمی به وجود رستوران‌ها در محور شرقی نوشهر اشاره کرد و اظهار داشت: اکثر رستوران‌ها زباله‌ها را در فضای باز انباشته می‌کنند که این زباله‌ها به وسیله حیوانات وحشی و بعضا حتی اهلی به اطراف پخش می‌شوند و فضای نامطلوبی از نظر بصری و بهداشتی ایجاد می‌شود و بنابراین رستوران‌ها باید در بحث زباله طرف قرار‌داد شوند و زباله‌های آنها به درستی دفع شود.

وی همچنین تاکید کرد: تمامی ویلاداران در حاشیه جاده باید نسبت به زیباسازی محدوده خود و رنگ‌آمیزی و همچنین تبدیل دیوارها به نرده اقدام کنند.

وی ادامه داد: اصناف هم به ساماندهی رستوران‌ها و واحدهای صنفی در راستای اجرای دستورالعمل پاکسازی و زیباسازی ورود جدی کند و نیروی انتظامی نیز با خودروهایی که باعث آلودگی‌ها هستند برخورد قانونی کند.

فرماندار نوشهر تصریح کرد: در داخل شهر نوشهر شرایط مطلوبی وجود دارد اما در حاشیه شهر، تعامل شهرداران و دهیاران می‌تواند به دفع بهداشتی زباله و مدیریت در این موضوع کمک کند./فارس

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت پسماند، زباله - -

نظر شما در مورد : تولید زباله در نوشهر به یک معضل تبدیل شده است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها