مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2023 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 21 آذر 1392 -ساعت : 11:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ساختار شهری متناسب با نیازهای جامعه باشد

مازند شورا: رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران گفت: هرجامعه‌ای با توجه به فرهنگ خود ساختار شهری مدنظر خود را به گونه‌ای ایجاد می‌کند که پاسخگوی نیازهای مختلف آن جامعه باشد.

مازند شورا: غلامرضا ملکشاهی در ششمین مراسم بزرگداشت روز ملی شهرسازی در این دانشکده گفت: جوامع مختلف با فرهنگ‌های گوناگون نیاز به شهر دارند و هر جامعه‌ای با توجه به فرهنگ خود ساختار شهری مدنظر خود را به گونه‌ای ایجاد می‌کند که پاسخگوی نیازهای مختلف آن جامعه باشد.

وی با اشاره به تغییر نام یثرب به مدینه در زمان هجرت پیامبر اکرم(ص) به آنجا گفت: اسلام برای تحقق آرمان‌های خود احساس نیاز خود به شهر را از همان آغاز مورد توجه قرار داد و شهرهای اسلامی با روند تکاملی خود به جایی رسیدند که اوج فرهنگ اسلامی را شهر اصفهان می‌توانیم مشاهده کنیم.

ملکشاهی افزود: اگر فرهنگ مورد مطالعه قرار بگیرد و مکتوب شود و به هویت تبدیل شود این زمینه ایجاد می‌شود که هویت ایجاد شده خود را در شهرسازی نمایان سازد.

رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران گفت: بیشتر شهرهای ما از نظر عملکرد فاقد هویت هستند و این نشان‌دهنده این است که ما هویت خود را در شهرهایمان نمی‌بینیم و تنها فرهنگ بیگانه در آن قابل مشاهده است.

وی با تاکید بر اینکه شهر تجلی‌گاه فرهنگ هر جامعه است، گفت: باید سعی کنیم تا با برگزاری گردهمایی‌هایی اینچنین به شهرسازی‌های خود جهت دهیم و در نهایت شهرهای ما متناسب با هویت ما پیش بروند و گسترش یابند.

ملکشاهی در پایان گفت: در رابطه با شهروند و شهروندی آنچه مهم است این موضوع است که یک بحث حقوق شهروندی است و یک بحث دیگر وظایف شهروندی که باید با اطلاع‌رسانی مناسب این دو مقوله به اطلاع شهروندان برسد تا بتوانند با آگاهی از حقوق خود وظایف شهروندی خود را به خوبی انجام دهند./فارس

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روز ملی شهرسازی - دانشکده هنر و معماری - مازندران - -

نظر شما در مورد : ساختار شهری متناسب با نیازهای جامعه باشد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها