مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2028 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 آذر 1392 -ساعت : 11:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن

زنان مازنی کتابخوان تر از مردان/ مازندران محروم از کتابخانه های استاندارد

مازند شورا: در حالی زنان مازنی کتابخوان تر از مردان هستند ولی مازندران محروم از کتابخانه های استاندارد است

مازند شورا: هرچند تکنولوژی جدید تحول عظیم و شگرفی در کسب اطلاعات و معلومات در دنیایی ارتباطات داشته است اما توسعه کتاب و کتابخوانی و علاقمندی افراد جامعه برای استفاد از کتاب وافزایش دانایی هنوز علاقمندان خود را دارد.

هر نمایشگاهی که برپا می شود و هر غرفه ای که دایر می شود، علاقمندان کتابخوان را به سوی خودمی کشاند. کتاب این یار قدیمی که دانا وبی زبان است پند فراوان مارا می دهد و نظیر دوستی مهربان شادی وغم را در قالب اشک ها و لبخندها به ما می آموزد.

می آموزد از گذشتگان، حال و آیندگانی که دنیای خود دیجیتالی می شود و شاید کتاب خواندن های ما هم !اما حس لذت در آغوش گرفتن کتاب و با ذوق وشوق ورق ورق زدن هایش را نمی توان در فضای مجازی جستجو کرد.

ترویج کتابخوانی  به معنای تلاش برای علاقه مند کردن آنها به مطالعه و ایجاد عادت به مطالعه به عنوان یک برنامه ی روزانه است، که اکنون از موضوع ها و دغدغه های بزرگ کشور های در حال توسعه است و اگر ازسطح خرد به کلان حرکت کنیم، باید کتابخوانی را از خانواده شروع کرد.

دوران جهانی شدن و انفجار اطلاعات است و افزایش معلومات تنها راه رقابت علمی اقتصادی و....تا رسیدن به توسعه است.

دولت ها و سیاست گذاران فرهنگی به منظور ترویج فرهنگ تالیف و انتشار کتاب و کتاب خوانی در جامعه با هدف بالا بردن آگاهی و اطلاعات مردم و سطح فرهنگ جامعه، برای تولید علم بیشتر باید تلاش کنند اما تا چه اندازه زیرساخت های توسعه فضای فرهنگی کتابخانه ای فراهم است ومازندران چه وضعیتی در کشور دارد؟

هیچ  ملتی با توسعه فرهنگ کتاب خوانی و درک معارف بیشتر و فهم افزون تر علوم و آشنایی با پیشرفت ها در جامعه اش، ضرر نمی کند بلکه این افزایش دانش سبب ارتقا فهم در جامعه وعمق بخشی به ادراک عمومی می شود.بینش علمی ،اقتصادی ،سیاسی واجتماعی گسترش می یابد ودر چنین شرایطی نسل جدید هم در کانون خانواده های دانا رشد می یابند.

فراهم کردن بستر لازم و سیاست گذاری و نظارت بر توسعه کتاب در سبد فرهنگی، از طرف متولیان دولتی امر فرهنگ و تحقیق و پژوهش و تولید از جانب مردم و بخش خصوصی غیردولتی باشد.

مازندران محروم در توسعه فضاهای کتابخانه ای

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران گفت: مازندران از استان های پیشرو فرهنگ ساز کشور بوده، اما در زمینه زیرساخت های فرهنگی جزو استان های محروم است و هر سال فاصله مازندران در ایجاد فضاهای کتابخوانی با دیگر کشورها بیشتر می شود.

محمد اسماعیل امامزاده افزود: متوسط سرانه مطلعه زنان مازندرانی از مردان بیشتر بوده و بخش عمده به دلیل بالا بودن قریحه شعر و ادبیات در آنان است.

وی با اشاره به اینکه ماهانه بیش از 2 مسابقه کتابخوانی در فضای مکتوب و آنلاین داریم افزود: 35 هزار نفر در 8 ماهه امسال در این مسابقات شرکت کردند و در جذب و ربایش زنان خانه دار به کتابخانه ها موفق نیستیم.

تاکید بر جذب زنان خانه دار در کتابخانه ها

امامزاده با تاکید بر جذب زنان خانه دار در کتابخانه افزود: در توسعه نهضت مطالعه در استان خود را مسئول می دانیم اما مطالعه وکتابخوانی وظیفه همه است.

وی خواستار آشنایی بیشتر افراد جامعه با کارکردهای کتابخانه وظرفیت های موجود در این بخش شد واز همه نهادهای فرهنگی خواست در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخانه یاری رسانند.

وی از آماده شدن بسته های فرهنگی برای اقشار جامعه خبر داد و تصریح کرد: این بسته های فرهنگی متناسب با سن و وضعیت تحصیلی وشغلی اقشار جامعه تدارک دیده شد./ تسنیم

گزارش از سمیه فقیه

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کتابخانه های عمومی - مطالعه - فرهنگی - مازندران - -

نظر شما در مورد : زنان مازنی کتابخوان تر از مردان/ مازندران محروم از کتابخانه های استاندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها