مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2097 -تاریخ انتشار : سه شنبه 28 آبان 1392 -ساعت : 09:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
طلای کثیف در مازندران عیار ندارد

بی توجهی به مدیریت پسماند

طلای کثیف در مازندران عیار ندارد

مازند شورا: روزانه حدود سه هزار تن زباله در استان مازندران جمع آوری می شود که به دلیل کم توجهی به مدیریت پسماند، این طلای کثیف به یک معضل در استان گردشگرپذیر حاشیه خزر تبدیل شده است.

مازند شورا: ورود شمار زیادی گردشگر و مسافر، میزان تولید زباله در مازندران را در روزهای تعطیل به چهار هزار تن می رساند و برنامه ریزی برای مدیریت، انباشت و بازیافت می تواند علاوه بر حل مسائل بهداشتی در رونق چرخه اقتصادی استان هم کمک کند.

طرح ساخت کارخانه پسماند در شهرهای مازندران از جمله مصوبات سفرهای استانی دولت نهم و دهم بوده که هنوز هیچکدام از این طرح ها به سرانجام نرسیده است.

دستگاه تصفیه شیرابه زباله نیز که توسط محققان دانشگاه نوشیروانی بابل ساخته شد، به دلیل کم توجهی مدیران شهری در انبار خاک می خورد و نیاز است با تعامل بین حوزه دانشگاه و مدیران شهری برای رفع معضل دیرینه در شهرهای مازندران تدبیری اساسی اندیشیده شود.

معضل زباله به گونه ای چهره زیبای طبیعت مازندران را نایبا جلوه داده است که ربیع فلاح استاندار مازندران برای حل این مشکلات به فرمانداران مناطق مختلف فرصت یک هفته ای داده است و با اینکه این فرصت پایان یافت اما حکایت تخل زباله همچنان باقی مانده است.

محمد تقی نورزاد فرماندار بهشهر با اشاره به اینکه مازندران بهشت روی زمین است گفت:در شرق استان  کارخانه کمپوست  با همکاری نکا،گلوگاه  و بهشهر و 5 شهرداری تا 90 در صد پیشرفت داشته است.

وی افزود: تاکنون چهار میلیارد و 800 هزارتومان  برای کارخانه کمپوست  بهشهرهزینه شده است.

نورزاد تصریح کرد:دهیاریها و شهرداریها با همکاری یکدیگر کار جمع آوری زباله را انجام می دهند و مسیر راهها هم با پیمانکاران راه و شهرسازی انجام می شود.

تنش اجتماعی انباشت زباله

محمد تقی نورزاد با اشاره  به تنش اجتماعی موجود در بهشهر افزود: تاکنون 34 میلیارد برای پاک سازی منطقه هزینه شده است.

وی افزود: یک میلیاردو 300 میلیون تومان برای خرید دستگاه (ویندرو) همزن زباله لازم است  که پیمانکاری از اصفهان برای ساخت و ارسال این دستگاه اعلام آمادگی کرده است.

نورزاد افتتاح و بهره برداری از پروژه کمپوست بهشهر را در بهمن ماه اعلام کرد.

عیسی هاشمی معاون امور عمرانی استانداری مازندارن نیز گفت: پیشرفتهای قابل توجهی در ساخت کارخانه کمپوست بهشهر صورت گرفته است و در 8 ماه گذشته طبق مصوبه اعلام شده و نشست با بخش خصوصی مبنی بر ساخت دستگاه (ویندرو) و انجام کاربری پروژه توسط خود شرکت، اقدامات خوبی شده است و مانعی بر سر راه افتتاح پروژه کمپوست نیست.

وی افزود :بهشهر اولین شهرستانی است که کار کمپوست زباله را انجام خواهد داد.

دفع زباله در مازندران اسفبار است

سید قدیر رضایی فرماندار چالوس نیز اعلام کرد: برنامه مدونی برای مدیریت پسماند از گلوگاه تا چالوس تدوین و در اختیار فرمانداران قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه وضع دفع زباله در استان اسفبار است گفت: هر یک از مدیران و شهرداران در جلسه تدوین مدیریت پسماند و جمع آوری زباله حضور داشته باشند.

رضایی با گله از عدم حضور برخی از شهرداران گفت: شهرداری که در جلسه مدیریت پسماند حضور ندارد نشان از بی توجهی او نسبت به بهداشت و زیبایی شهر است.

فرماندار چالوس افزود:باید تمام فرمانداران و شهرداران مرد میدان عمل باشند و برای جمع آوری زباله استان و زیباسازی مازندران مرد عمل باشند.

وی با تاکید بر مسئله آموزش گفت: آموزش مردم و مدیران باید جدی گرفته شود و فرمانداران و شهردارانشان در جلسات بحران و پسماند حضور مستمر داشته باشند.

قدیر رضایی  با اشاره به فرهنگ سازی  در جامعه افزود: در بین مردم جمع  آوری زباله باید آموزش داده شود و بعد کاری که از مردم خواسته می شود مشخص شود.

فرماندار چالوس با اشاره به گردشگری بودن استان گفت: باید اقدامی صورت گیرد که مسافران  که وارد استان میشوند به خود اجازه ریختن زباله و آلوده کردن شهرها را ندهند.

حضور همیاران پسماند

رضایی بر حضور همیاران پسماند تاکید کرد و خواستار حضور آنها با لباسهای  مشخص در سطح شهرها و روستاها شد .

وی گفت: برای مجتمعهای توریستی و اقامتی تعیین تکلیف گردد و عوارض مشخصی نیز از آنها دریافت شود  همچنین با متخلفین به صورت جدی برخورد شود.

رضایی تاکید کرد: دستگاه قضایی  برای برخورد با متخلفانی که زباله  می ریزند وارد عمل شود.

وی در پایان خواستار جدی گرفتن مدیریت پسماند در استان شد و افزود: برای جمع آوری حمل و تدفین زباله باید برنامه ریزی صحیحی صورت گیرد.

محمدعلی قمی اویلی فرماندار نوشهر نیز گفت: انباشت زباله در محور رویان - نوشهر که نه جزو بافت شهر و نه جزو بافت روستا است مشکل ساز شده و باید برای این منطقه راهکار ارائه تا مسولیت جمع آوری زباله مشخص شود.

وی گفت: غرب استان مازندران دارای یک جمعیت شناور و یک جمعیت پایدار است و باید در این زمینه برای جمع آوری زباله برنامه ریزی شود.

فرماندار نوشهر با اشاره به اینکه نوشهر محور مواصلاتی شرق به غرب است افزود: این شهرستان دارای پنج شهرک تفریحی است که در ایام تعطیلات 250 تا 300 نفر در آن مستقر می شوند و همین امر در پراکندگی و تولید زباله تاثیر بسزایی دارد.

تولید روزانه 120 تن زباله در نوشهر

وی تاکید کرد: در ایام عادی سال 120 تن زباله در روز تولید می شود که در ایام پیک مسافر در بخش مرکزی نوشهر میزان تولید زباله به 210 تن در روز می رسد.

قمی از مشخص نبودن مرز بین نوشهر و رویان در زمینه جمع آوری زباله ابراز نگرانی کرد و گفت: متولیانی که در حوزه مدیریت پسماند منافعی دارند برای حل این مشکل خود وارد عمل شوند.

فرماندار نوشهر گفت: سازمان همیاری شهرداریها در این منطقه برای ساخت هتل و مرکز گردشگری مجوز صادر می کند اما برای مشکل زباله این منطقه راهکاری ارائه نمی کند.

وی سه پیشنهاد برای حل مشکل زباله ارائه داد: در بخش مرکزی سه تقسیم برای مدیریت زباله انجام شده است، یک بخش به شهرداری در حدود دو کیلومتر، بخشی که داخل بافت روستایی است به دهیاری و بخش دیگر حدفاصل سیسنگان تا نوشهر است.

قمی تاکید کرد:مدیریت زباله در محور راه کجور را اداره راه و شهرسازی و سازمان همیاری شهرداریها بایدپذیرا باشند.

سازمان پسماند در نور راه اندازی می شود

علی محمد صمدیان فرماندار نور گفت: پیشنهاد ایجاد سازمان پسماند در نور داده شده است که با راه اندازی این سازمان  تعداد زیادی اشتغال زایی هم می شود.

وی افزود: در حال حاضر بین 70 تا 80 تن زباله در روز در شهرستان نور دپو می شود که با 5 شهردار و شهردار مرکزی نشست داشته ایم که در نتیجه منجر به انعقاد قراردادی با پیمانکار  خصوصی شد.

صمدیان تصریح کرد: شهرداری نور برای مدیریت زباله و پسماند 100 میلیون تومان هزینه می کند که شرکت پیمانکار با سورتینگ و 25 کارگر هیچ هزینه ای را دریافت نمی کند بلکه جمع آوری زباله را رایگان انجام می دهد و از بازیافت زباله درآمد کسب می کند.

وی گفت: دپو زباله در هشت هکتار زمین مشخص شده انجام می شودو اجرایی شدن سازمان پسماند هم اشتغال زایی و هم پاک شدن منطقه از زباله را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به طرح جمع آوری زباله توسط شهرداری بلده گفت: اگر در منطقه ای که زباله جایسازی می شود آلودگی به آب سرایت کند با آلودگی زیست محیطی و از بین رفتن آبزیان منطقه روبرو خواهیم شد.

صمدیان تاکید کرد: با بازدید میدانی که صورت گرفته است سه هکتار زمین برای جاسازی زباله ها در نظرگرفته شده است تا آلودگی وارد آب منطقه نشود.

به تاکید کارشناسان، مدیریت پسماند به مطالعات شهری بستگی داشته، همچنین مازندران نیاز به طرح جامع جمع آوری زباله دارد، علاوه بر این، برای برداشت زباله بین شهرها که هیچ دستگاهی تولیت آنرا قبول نمی کند حتما طرح جامع  در استان اجرایی شود./ مهرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مدیریت پسماند - زباله - مازندران - کمپوست - طلای کثیف - زباله سوز - -

نظر شما در مورد : طلای کثیف در مازندران عیار ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*