مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2130 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 15 آبان 1392 -ساعت : 08:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن

این رفتار شورای شهر پذیرفتنی نیست!

مازند شورا: برخورد با مدیران و زیرمجموعه شهرداری ها از سوی اعضای شوراهای شهرهای كشور پذیرفتنی نیست

مازند شورا: اگر اخلاق اداری در زندگی كاری انسان وجود و حضور داشته باشد، كار كردن شیرین و توام با رضایت شغلی و احساس رضایتمندی و خود شكوفایی از یك سو و رضایت مردم و پیشرفت امور و شكوفایی كار از دیگر سو است، و در نتیجه موجب رضایت خالق و بارش رحمتها و بركتهای او می شود.

خطرناكترین رویداد انسانی انحطاط اخلاقی و شكسته شدن مرزهای اخلاقی است كه در این صورت هیچ چیز به سلامت نخواهد ماند و انسانیت انسان فرو می ریزد، و این امر در امور اداری از جایگاهی خطیر و ویژه برخوردار است. زیرا وقتی انسان از محدوده فردی خارج می شود و در پیوند با دیگر انسانها قرار می گیرد و این پیوند صورتی اداری می یابد، اگر اخلاق نیك حاكم بر روابط انسانی نباشد، فاجعه چندین برابر می شود. به همین دلیل است كه والاترین ملاك در هر سازمان اداری متخلق بودن افراد به اخلاق انسانی است.

از منظر امیر مومنان علی (علیه السّلام) آنچه مایه برتری آدمیان و سبب والایی شان ایشان است، كرامتهای اخلاقی است و این كرامتها در اداره امور نقشی اساسی دارد. روایت شده كه آن حضرت فرمود: «علیكم بمكارم الاخلاق فانها رفعه» «بر شما باد به مكارم اخلاق كه آن سبب والایی است. »

والایی مردمان و اعتبار آنان به مكارم اخلاق در ایشان است و كسانی كه در جایگاه اداره امور قرار می گیرند، بیش از هر چیز به مكارم اخلاق و بزرگواریهای انسانی نیازمندند كه روابط انسانها بدون كرامتهای اخلاقی، روابطی خشك و نادرست خواهد شد.

نگارنده این مقاله، سوژه خود را به این دلیل برگزیده كه چندی قبل در یكی از شهرهای كشورمان، در دیدار بین اعضای شورای شهری با یكی از مدیران زیرمجموعه شهرداری و شهردار، برخوردی زننده از سوی یكی از اعضای شورای شهر رخ داد كه بیان جزئیات آن به در این مقوله نمی گنجد، هنگامیكه مدیر عامل یكی از سازمان های تابعه شهرداری قصد بر سخنرانی و بیان عملكرد خود و سازمانش را داشت یكی از اعضای شورای شهر با ناراحتی و عصبانیت هرچه تمامتر، اجازه هرگونه اظهارنظر به مدیر مربوط را در جمع همكارانش نداد و به نوعی با ایشان برخوردی زننده و دور از شأن داشت كه این اقدام به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

بنده با صراحت اعلام می دارم در قانون به هیچ یك از اعضای شوراهای شهرهای كشورمان، اجازه دخالت در عزل و نصب مدیران و برخورد با آنها و حتی زیرمجموعه شهرداری گنجانده و تعریف نشده است، اعضای شوراهای اسلامی شهرها می توانند تنها در چهارچوب قانون و صرفاً موارد تخلف احتمالی را به شهرداران اعلام، تذكر و از شهرداران در این خصوص توضیح بخواهند و شهرداران نیز قانوناً باید نسبت به این خواسته، توضیحات لازم را ارائه نمایند و در این بحث مدیران سازمان ها به هیچ عنوان جوابگوی اظهار نظر اعضای شوراهای اسلامی شهرها نخواهند بود.

نگارنده یادآوری می كند حداقل در سه دوره گذشته شورای اسلامی شهر ساری، بیش از سی بار اعضای این پارلمان شهری ، در رابطه با مقالات منتشر شده بنده در خصوص تحلیل وقایا شورا، انتقاد و اعتراض به سبك رسانه ای را عنوان و شكایت بنده را نزد شهرداران تقدیم نمودند، در یكی از این موارد یكی از اعضای شورا به محل دفتر بنده مراجعه و نسبت به انتقاداتی كه بنده در خصوص مسائل مختلف شورایی مطرح نمودم، سخت اعتراض كرد، این سبك اعتراض به حدی شدید بود كه با جابجایی همراه با شكستن میز و صندلی در شهرداری، خواستار عزل، اخراج و یا تبعید بنده شد كه شهردار وقت خطاب به این عضو شورا پاسخ داد: شما حق دخالت و برخورد با مدیران زیرمجموعه بنده را ندارید .

با گذری بر تاریخ، یكبار رئیس یكی از ادوار گذشته شهر ساری خواستار حضور بنده در شورای شهر جهت پاسخگویی به مطالب منتشره شد كه در این خصوص نیز شهردار وقت اجازه این حضور را در جلسه شورای شهر نداد و خطاب به اعضای شورای شهر گفت: مدیران شهرداری باید با استقلال، امنیت و اقتدار كامل به وظایف محوله عمل كنند و هیچ احدی حق تهدید، بازخواست و یا اهانت به آنها را ندارد.

خاطر نشان می شود هدف از نگارش این مطلب، اعضای همه شوراهای اسلامی شهرهای كشورمان باید در چارچوب قانون و شرح وظایف تعریف شده گام بردارند و نظارت عالیه، بررسی واقعیت های موجود در شهرداری ها، برخورد با هرگونه تخلفات و متخلفین از برجسته ترین شرح وظایف شورائیان در چارچوب قانون می باشد./ شعبان وفایی نژاد

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای شهر - ساری - مرکز مازندران - شهرداری - -

نظر شما در مورد : این رفتار شورای شهر پذیرفتنی نیست!

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها