مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 214 -تاریخ انتشار : دوشنبه 06 مهر 1394 -ساعت : 08:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن

«زباله»؛ زینت‌بخش طبیعت مازندران و سوغاتی گردشگران

در حال حاضر زباله زینت‌بخش سواحل، جنگل‌ها و مناطق گردشگری استان است و در برخی مناطق جنگلی به‌جای اینکه با گام نهادن در این فضا برگ درختان را احساس کنیم، زباله احساس می‌شود.

مازند شورا: همه ما به نوعی با محیط‌زیست در ارتباط هستیم که جنگل جزء اصلی آن به شمار می‌رود.

فضای سرسبز جنگل‌ها آکنده از درختان و گیاهان مختلف است که نه تنها زیبایی را به ما هدیه می‌دهند بلکه با سازوکار خود به ما و موجودات زنده زندگی می‌بخشند.

حال سوال اینجاست چرا با همه این توضیحات وصف شده که از باورهای ماست خود ما اصلی‌ترین نقش را در آسیب به جنگل‌ها برعهده داریم؟ نام زباله به هر چیزی که دورریختنی و غیرقابل‌استفاده باشد اطلاق می‌شود و ریختن آن در فضای پاک جنگل تهدیدی جدی برای حیات است.

مازندران با داشتن جاذبه‌های طبیعی همه ساله میزبان گردشگران بسیاری است که از جای‌جای نقاط کشور وارد استان شده و از فضاهای گردشگری این استان همیشه سرسبز بهره می‌برند، موضوعی که جالب توجه این است تنها چیزی که نصیب این طبیعت سبز می‌شود زباله است.

در حال حاضر زباله زینت‌بخش سواحل، جنگل‌ها و مناطق گردشگری استان است و در برخی مناطق جنگلی به‌جای اینکه با گام نهادن در این فضا برگ درختان را احساس کنیم زباله احساس می‌شود.

باید فکر اساسی برای این موضوع اندیشیده شود با توجه به اینکه بحث گردشگری در مازندران در تمامی فصول سال مورد توجه مسافران قرار دارد و با توجه به سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور به مازندران این موضوع در اولویت قرار گیرد.

معضل زباله در تمامی شهرهای مازندران به‌نوعی وجود دارد و تمامی شهرها با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، باید چاره‌اندیشی جدی در ارتباط با این معضل شود البته باید مشکل دفن زباله شهروندان را نیز به این موارد اضافه کرد.

*اتفاقاتی در امر ساماندهی زباله در سفر رئیس‌جمهور به مازندران رقم می‌خورد

معاون امور عمرانی استاندار مازندران در این باره در گفت‌وگو با فارس در شهرستان ساری، با اشاره به انجام پیگیری‌های صورت گرفته، گفت: کارخانه کمپوست آماده شده و به‌زودی در سفر رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود.

علی نبیان بیان کرد: در شهرستان‌های ساری و نوشهر با پیگیری‌های صورت گرفته تامین منابعی از سوی دولت انجام شده و در سفر رئیس‌جمهور به استان نیز اتفاقاتی رقم خواهد خورد و منابع مالی برای این موضوع اختصاص می‌یابد تا بتوانیم گام بلندی را در ارتباط با این موضوع داشته باشیم و سریعاً بتوانیم این پروژه‌ها را به اتمام برسانیم.

وی یادآور شد: در شهرستان نور تامین منابعی از طریق سازمان همیاری شهرداری کشور صورت گرفته و اقداماتی در حال انجام است.

معاون امور عمرانی استاندار مازندران تصریح کرد: در شهرستان تنکابن از تامین منابع از طریق دفتر مقام معظم رهبری انجام شده و با پیگیری‌ها و انجام مکاتبات از سوی استاندار مازندران تامین منابع جدیدی اتفاق افتاده تا بتواند با این منابع و منابع استانی راه‌اندازی سیستم کمپوست را داشته باشیم.

نبیان بیان کرد: در حال حاضر در حال مدیریت بحث زباله در مازندران هستیم تا بتوانیم گام بلندی را در راستای حل این معضل برداریم.

*ضرورت مشارکت مردم در امر ساماندهی زباله

عضو شورای اسلامی شهر ساری نیز درباره معضل زباله در گفت‌وگو با فارس، با تاکید بر اینکه باید وضعیت زباله سروسامان بگیرد، اظهار کرد: سالانه حدود 18 میلیارد تومان اعتبار برای بحث زباله در این شهرستان هزینه می‌شود.

مسعود پیری با بیان اینکه حدود 350 تن روزانه در ساری زباله جمع‌آوری می‌شود، افزود: زباله این شهرستان پس از طی مسافت 130 کیلومتری به منطقه پشت‌کوه ساری حمل می‌شود.

وی با اعلام اینکه در بحث جمع‌آوری زباله باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد، اظهار داشت: متاسفانه در برخی از خیابان‌ها مشکل جمع‌آوری زباله داریم که باید فکر جدی اندیشیده شود.

پیری از مردم خواست همکاری لازم را در بحث مسایل شهری داشته باشند و با شهرداری و شورا همراهی کنند.

وی درباره کارخانه زباله‌سوز ساری، گفت: دومین محموله این کارخانه از چین رسید و ساختمان نیز در حال انجام است که براساس برنامه تا پایان سال 95 به بهره‌برداری می‌رسد.

*موضوع زباله به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل شد

رئیس شورای اسلامی شهر بابل نیز درباره مشکل زباله در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: هر کسی درباره زباله شهرستان بابل چاره‌اندیشی کند مردم دعاگو هستند.

ابراهیم عرب با اعلام اینکه چندین روستا در پایین‌دست سایت زباله انجیل‌سی از مشکل شیرابه زباله رنج می‌برند و این موضوع سفره‌های آب زیرزمینی را مورد تهدید قرار داده است، گفت: شهرداری نتوانسته به تعهدات خود عمل کند و اگر بخواهند بابل را نجات دهند باید به فکر زباله باشند.

وی با اشاره به اینکه منطقه بابلکنار دارای بهترین مناظر طبیعی است که به‌واسطه مشکل زباله روز به روز جمعیت آن کمتر شده و مردم به حاشیه شهرها پناه بردند، افزود: این موضوع به دغدغه بزرگ تبدیل شده که لازم است در این راستا چاره‌اندیشی جدی صورت گیرد.

در حال حاضر طبیعت زیبای مازندران مملو از زباله بوده و انباشت زباله در جنگل نوعی تلاش برای تخریب محیط‌زیست به شمار می‌رود که باید با یک برنامه‌ریزی ویژه مشکل دفن پسماند را در استان حل کنیم./فارسلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : زباله - نبیان - مازندران - -

نظر شما در مورد : «زباله»؛ زینت‌بخش طبیعت مازندران و سوغاتی گردشگران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها