مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2226 -تاریخ انتشار : جمعه 19 مهر 1392 -ساعت : 07:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ابهام در برکناری شهردار هچیرود

مازند شورا: هرچند رئیس شورای اسلامی شهر هچیرود، از برکناری اکبر جعفرنژاد با اکثریت آرا خبر داد اما این برکناری ابهاماتی را دارد.

مازند شورا: شهردار هچیرود با اکثریت آرا برکنار و معاون شهردار سرپرست و تا چند روز آینده نیز شهردار انتخاب می شود.
 
اما سئوال اینجاست طبق قانون شوراها، اعضای  شورا بدون استیضاح حق برکناری شهردار را ندارد و ابتدا باید در جلسه شورا مطرح و بعد سئوالات کتبا به شهردار اطلاع و شهردار ظرف 10 روز در جلسه شورا برای پاسخگویی حضور یابد اما اکبر جعفر نژاد استیضاح نشد و مستقیم برکنار شد و این خلاف قانون بوده است.
 
رئیس شورای اسلامی هچیرود در پاسخ به سئوال مطرح شده گفت: اکبر جعفرنژاد به عنوان سرپرست انتخاب شده بود و شورا می تواند سرپرست شهرداری را برکنار  و نیاز به استیضاح نیز ندارد.
 
حسن زندی دیگر عضو شورای اسلامی شهر هچیرود معتقد است: جعفرنژاد در دوره چهارم شوراهای اسلامی بعنوان سرپرست انتخاب شده بود.
 
وی گفت: قانون ابقای شهرداران به دلیل حد نصاب نرسیدن خدمات جعفرنژاد در شهرداری به دوسال به وی تعلق نمی گرفت و تا زمان تعیین شهردار جدید ایشان سرپرست بوده است.
 
با توجه به اینکه دو تن از اعضای شورا معتقدند که وی سرپرست بوده سئوال اینجاست چرا اعضای شورای شهر هچیرود در مدتی که وی به عنوان شهردار نامه ها را امضا و  شهردار امورات اداری و مالی شهرداری را انجام می داد، برخورد نکردند.
 
سئوال بعدی اینجاست حال که وی برکنار شد چرا معاون عمرانی استانداری در پاسخ نامه شورا از عنوان ادامه خدمت شهردار استفاده می نماید.
 
حال با توجه به اینکه معاون عمرانی استاندار از وی به عنوان شهردار یاد می کند و از آنجایی که مدتی را وی بعنوان شهردار نامه های اداری و اسناد مالی را به امضا رسانده است و ضمن اینکه در همین مدت رئیس شورای اسلامی شهر هچیرود بارها و بارها از او بعنوان شهردار در مکاتبات استفاده کرده لذا او شهردار بوده است.
 
بر اساس دستورالعمل 20 مرداد 92 وزارت کشور در مورد انتخاب شهردار  شهردار باید از سوی شوراها سه حالت دارد یا شهردار قبلی در سمت خود ابقا شود، یا شهردار جدید انتخاب شود و یا اینکه تا زمانی که شهردار انتخاب می شود شهردار قبلی سرپرست باشد.
 
شورای اسلامی شهر هچیرود در 13 شهریور 92 در صورتجلسه ای بر ادامه کار شهردار تاکید و مصوبه کردند و به استانداری پیشنهاد ادامه کار شهردار برای دور چهارم را با عنوان شهردار دادند که در این صورت و طبق دستورالعمل وزارت کشور در تاریخ 20/5/92 اکبر جعفرنژاد شهردار بوده و ابقا شده است.
 
با توجه به ابقا شهردار شورا به جای اینکه مستقیم شهردار را برکنار طبق ماده 73 قانون شوراها باید عمل می کرد.
 
ماده 73: چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد. در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سئول مطرح می‌شود که در این صورت رئیس شورا سئوال را کتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق‌العاده شورا و پاسخ به سئوال است.
 
چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده و یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود در جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می‌شود. فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه که از طرف رئیس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ده روز خواهد بود.
 
شورا پس از طرح سئوال یا سئوالات و جواب شهردار رأی موافق یا مخالف خواهد داد. در صورتی که شورا با اکثریت دوسوم کل اعضا رأی مخالف دهد شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.
 
در فاصله بین صدور رأی عدم اعتماد و برکناری شهردار و یا خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جدید که نباید بیش از سه ماه به طول انجامد یکی از کارکنان شهرداری با انتخاب شورای شهر عهده‌دار و مسئول اداره امور شهرداری خواهد بود.
 
در نتیجه امیدواریم ابهام برکناری شهردار هچیرود که در اذهان عمومی شهروندان نقش بسته است از سوی اعضای شورای اسلامی شهر هچیرود پاسخ داده شود.
 
در صورتجلسه برکناری شهردار هچیرود سه عضو از پنج عضو امضا کرده و دو عضو دیگر صورتجلسه فوق را خلاف قانون دانستند.
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هیچرود ،چالوس ، شهرد - -

نظر شما در مورد : ابهام در برکناری شهردار هچیرود

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها