مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2264 -تاریخ انتشار : یکشنبه 07 مهر 1392 -ساعت : 11:08

چاپ به اشتراگ گذاشتن

انشایی که مازندران را دو دهه عقب نگه داشت

مازند شورا: نگاه تک قطبی به اقتصاد مازندران همانند نوشتن انشایی است با موضوع " کشاورزی بهتر است یا صنعت " و این انشاء نیز سبب شده تا استان مازندران دو دهه از توسعه پایدار باز بماند.

مازند شورا: میانگین پایین عملکرد تولیدات کشاورزی در استان از یک سو و کم توجهی به استقرار و ایجاد صنعت از سویی دیگر سبب شده تا مازندران از توسعه متوازن باز بماند.
 
نگاه های تک قطبی و بخشی نگری در دهه های گذشته سبب شد تا نه تنها کشاورزی استان به اهداف مد نظر دست نیابد بلکه از رشد صنایع نیز در استان هم خبری نباشد.
 
25 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در برنامه پنج نیاز است
 
سند چشم انداز توسعه و توجه به مقوله های اقتصادی و کشاورزی، تجارت، گردشگری و ... می تواند مازندران را به ریل توسعه و پیشرفت بازگرداند.
 
معاون سابق برنامه ریزی و اشتغال مازندران در این زمینه می گوید: برای دستیابی به رشد 8.5 درصد اقتصادی تا پایان برنامه پنجم توسعه در استان به 25 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.
 
ولی الله فرزانه که در آیین تودیع خود سخن می گفت ابراز داشت: همچنین طبق برآورد تا پایان برنامه چهارم نیز باید 15 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان شکل می گرفت تا به رشد هشت درصد دست یابیم.
 
وی اظهار داشت: این درحالیست که در برنامه چهارم، 930 میلیارد تومان اعتبارات تملکی برای استان پیش بینی شده بود که 96 درصد تحقق یافت و 63 درصد طبق برنامه عملیاتی تخصیص یافت.
 
وی عنوان کرد: همچنین در برنامه پنجم توسعه سه هزار و 400 میلیارد تومان به استان ابلاغ شد که حدود 120 کارشناس و دستگاه مشارکت داشتند و این اعتبار بین 20 فصل و 62 برنامه توزیع شده است.
 
معاون سابق برنامه ریزی و اشتغال استاندار مازندران گفت: در حوزه اقتصادی در برنامه چهارم با استفاده از منابع بانکی حدود 1200 میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی توزیع شد و در حوزه آمار و اطلاعات نیز متوسط درآمد خانوارهای روستایی استان رتبه اول کشوری را دارد.
 
وی با اشاره به سند چشم انداز توسعه گفت: این سند دو هدف را تعقیب می کند و اهداف کمی و کیفی را در بر دارد و در اهداف کیفی چشم انداز، جهت گیری را نشان می دهد.
 
فرزانه یادآور شد: ما فعالیت کشاورزی، صنعت و تجارت را توام مدنظر قرار دادیم درحالیکه قبل از سند توسعه چشم انداز، استان تک قطبی دیده شد.

انشایی که مازندران را از توسعه بازنگه داشت
 
معاون سابق برنامه ریزی استانداری مازندران گفت: آنچه قبل از سند چشم انداز برای استان نوشته شد، دقیقا مانند موضوع انشایی است که کشاورزی بهتر است یا صنعت.
 
وی اظهار داشت: این موضوع انشاء سبب شده تا مازندران دو دهه عقب نگه داشته شود و در سند چشم انداز توسعه، جهت گیری صنعتی، کشاورزی، اقتصادی و ... دیده شده است.
 
کشاورزی مازندران توجیه اقتصادی ندارد
 
ولی الله فرزانه با بیان اینکه مازندران از نظر اقتصاد کشاورزی رتبه اول را دارد، گفت: با این حال کشاورزی در استان توجیه اقتصادی ندارد.
 
وی با بیان اینکه رقیب ما در کشاورزی استان فارس است، عنوان کرد: ما باید رتبه خود را حفظ کنیم و ارزش افزوده بخش کشاورزی را رشد دهیم.
 
سند چشم انداز مازندران تجدید نظر شود
 
این وضعیت درحالیست که معاون جدید برنامه ریزی و اشتغال استانداری مازندران نیز در تشریح اهداف و برنامه هایش می گوید: در اجرای برنامه ها اسناد بالادستی در دستور کار است.
 
علی احسانی می گوید: چشم اندازی که برای ماندران ترسیم شده باید تجدید نظر شود و تغییر یابد و امروز باید محور توسعه کشاورزی، صنعت و خدمات باشد.
 
وی اظهار داشت: اگر قرار است کشاروزی صنعتی و مکانیزه شود، اشتغال را کم می کند هر چند ارزش افزوده را بیشتر می کند و اگر زنجیره ارزش را تقویت شود، اشتغال را بیشتر می کند.
 
وی عنوان کرد: آنچه که در حال اتفاق است این است که به صنعت و خدمات تاکنون کمتر توجه شده و فراموش شده است.

احسانی گفت: اگر قرار است سدی احداث شود باید در کنار آن به مقوله گردشگری و ... توجه شود و اگر قرار است مرکز تجاری ساخته شود، صرف ایجاد خدمات معنی نمی یابد و باید به فرایند تولید در کنار خدمات توجه شود.
 
معاون جدید برنامه ریزی استاندار مازندران گفت: اگر قرار است جایگاه اول را در اقتصاد کشاورزی داشته باشیم باید برای زیرساختهای کار شود و در حوزه فضای کسب و کار نیز برنامه ریزی شود.
 
زیرساختهای مورد نیاز ایجاد شود
 
احسانی یادآورشد: در حوزه توسعه یافتگی واژه هایی بارگذرای شده است و اگر قرار است جایگاه اول اقتصاد کشاورزی را دست یابیم باید زیرساختها را داشته باشیم و در این زمینه باید ببنیم چه کرده ایم.
 
وی افزود: فراهم کردن بسترهای توسعه از عهده استانداری خارج است و استانداری می توانند هماهنگ کننده باشد و مسائل حقوقی و امنیتی را تامین کند.
 
احسانی یادآورشد: ما کشاورزی می خواهیم که زنجیره ارزش را افزایش دهیم و اکنون بیش از 70 ردصد سود حاشیه بازار جیب تولید کننده نمی رود.
 
وی نقش تعاونیهای تولید کننده را در زنجیره ارزش بسیار مهم برشمرد و با اشاره به پهنه بندی اقلیمی در کشور گفت: باید از مکانیزاسیون کشاورزی نیز بهره گیری بیشتری داشته باشیم.

استاندار مازندران نیز با بیان اینکه امروز حماسه اقتصادی مهم است، تصریح کرد: باید در تحقق این هدف تلاش بیشتر شود و کشاورزی در استان بسیار مهم بوده و حماسه اقتصادی با تفکر جهادی محقق می شود.

ربیع فلاح جلودار مسئله کشاورزی را در استان بسیار مهم برشمرد و گفت: رکورد مرکبات 150 تن بوده که این در استان عملکرد 18 تنی را دارد و رکود برنج 13 تن ولی در استان عملکرد حدود چهار تن است.

وی عنوان کرد: همچنین در زمینه آبزیان رکورد 15 تن بوده که عملکرد در استان سه تن است و باید وضعیت اقتصادی استان در سال آتی نسبت به امسال رشد چشمیگری یابد./ مهرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران، توسعه،صنعت - -

نظر شما در مورد : انشایی که مازندران را دو دهه عقب نگه داشت

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها