مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2279 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 03 مهر 1392 -ساعت : 16:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نرخ انواع برنج در مازندران/ توقف روند افزایش قیمت درقطب تولید برنج کشور

نرخ انواع برنج در مازندران/ توقف روند افزایش قیمت درقطب تولید برنج کشور

مازند شورا: روند رشد قیمت انواع برنج به صورت عمده فروشی در هفته پایانی شهریورماه نسبت به هفته های قبل در مازندران به عنوان قطب تولید برنج کشور متوقف شد.

مازند شورا: مازندران بیش از 240 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و درصد قابل توجهی از برنج موردنیاز کشور را تامین می کند. از مجموع اراضی مازندران، بیش از 159 هزار هکتار اراضی استان بصورت مکانیزه برداشت شد که در این بخش نیز نسبت به سال زراعی قبل با رشد مواجه بوده است.
 
در عین حال بررسی نرخ عمده فروشی انواع برنج نیز حاکی از کاهش نرخ عمده فروشی این محصول در هفته پایانی شهریورماه است.
 
مهدی خلیلی سخنگوی جهاد کشاورزی مازندران، میانگین قیمت عمده فروشی انواع برنج تولیدی استان مازندران به تفکیک ارقام محلی و پر محصول در هفته منتهی به پایان شهریور ماه سالجاری را اعلام کرد.
 
وی اظهار داشت: قیمت انواع انواع طارم بین 60 – 57 هزار ریال،  طارم هاشمی 59 – 56 هزار ریال، بی نام 57 – 54 هزار ریال، خزر47 – 44 هزار ریال، شیرودی 40 – 38 هزار ریال، فجر 46- 43 هزار ریال و ندا و نعمت بین 36 – 34 هزار ریال بوده است.
 
رشد نرخ برنج عمده فروشی تا هفته منتهی به شهریورماه با سیر صعودی همراه بود که در هفته پایانی، این روند متوقف و رو به کاهش بوده است.
 
بررسی نرخ برنج دو هفته اخیر در عمده فروشیها و شالیکوبی های مازندران نشان از کاهش بین 100 تا 400 تومانی به ازای هر کیلوگرم انواع محصول برنج را نشان می دهد.
 
در عین حال نرخ انواع برنج تولیدی استان در هفته منتهی به 23 شهریورماه شامل انواع طارم محلی بین 61- 58 هزار ریال بوده که نسبت به هفته پایانی 100 تومان کاهش داشته اما نرخ طارم هاشمی در هفته پایانی نسبت به هفته قبل ثابت مانده است.
 
نرخ برنج بی نام در هفته منتهی به بیست و سوم شهریورماه 59 -56 هزار ریال بود که یک هفته بعد با کاهش 200 تومانی روبرو شد، نرخ برنج خزر نیز 47 – 43 هزار ریال، شیرودی 41- 38 هزار ریال، فجر 48 -44 ریال و ندا و نعمت 39 – 36 هزار ریال بوده است.
 
بررسی قیمت سه نوع برنج ذکر شده نیز حاکی از کاهش نرخ آن در هفته پایانی شهریورماه نسبت به هفه قبل در عمده فروشیها و شالیکوبی هاست.
 
خرده فروشان ساز خود را کوک می کنند/ افزایش نرخ برنج در بازار

بررسی میدانی خبرنگاران مهر در مازندران نشان می دهد درحالی نرخ عمده فروشی برنج در هفته آخر تابستان نسبت به هفته قبل با کاهش روبرو بوده است، اما همچنان بر قیمت این محصول در خرده فروشی ها افزوده می شود و خرده فروشان برنج همچنان بر ساز خود می نوازند و نظارتها در این بخش چندان مطولب نظر شهروندان نیست.

افزایش نرخ برنج در سال اخیر نسبت به سالهای قبل، سفره مازندرانیها را روز به روز از این محصول تهی تر کرده است. نرخ انواع برنج  سال گشته در برنج فروشی های مازندران به طور متوسط 30 تا 60 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم بود که اکنون به بیش از دو برابر نیز رشد یافته است.
 
برداشت مکانیزه برنج
 
علاه بر نرخ برنج، بررسی وضعیت کشت مکانیزه در مازندران نشان می دهد که کشت سنتی در استان جای خود را به اداوات کشاورزی داده و برداشت مکانیزه برنج در استان رو به رشد است.
 
در حال حاضر بیش از 159 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران به صورت مکانیزه برداشته شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل روند صعودی داشته است.
 
رضا عظیمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تا پایان شهریور ماه سالجاری در بیش از 159 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان برداشت مکانیزه برنج انجام گرفته است.
 
وی با اشاره به اینکه تا زمان مذکور محصول برنج بالغ بر 219 هزار و 237 هکتار از اراضی شالیزاری استان مازندران برداشت شده، افزود: از این سطوح بالغ بر 75 هزار و 196 هکتار به ارقام پر محصول و 144 هزار و 41 هکتار به ارقام محلی اختصاص داشته است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در ادامه، سطح نشاء مجدد برنج و پرورش رتون استان در سال جاری را به ترتیب بالغ بر 32 هزار و 743 و 55 هزار و 4 هکتار اعلام داشت.
 
به گزارش مهر، سطح نشاء مجدد برنج استان در سال قبل حدود18 هزار و 674 هکتار و پرورش رتون حدود 51 هزار و 502 هکتار بوده است.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : برنج،مازندران،کشاورز - -

نظر شما در مورد : نرخ انواع برنج در مازندران/ توقف روند افزایش قیمت درقطب تولید برنج کشور

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها