مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2303 -تاریخ انتشار : سه شنبه 26 شهریور 1392 -ساعت : 23:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مطالبات مازندرانی‌ها از استاندار بيست و يكم

مازند شورا: نگاه غیر علمی و فانتزی برخی از برنامه ریزان اقتصادی و تصمیم سازان توسعه کشور، در مقوله های مختلف به قیمت عقب ماندگی استان مازندران تمام شده است که ممنوعیت استقرار صنایع در استان بارزترین نمونه جفایی بود که بواسطه برخی تنگ نظری ها و اعمال دیدگاه های غیر علمی و غیر کارشناسی سالها بر مردم مازندران روا شد که سرانجام پس از سالها پيگيري و انتقاد مردم و...

مازند شورا: روز گذشته با توديع علي اكبر طاهايي ،استاندار بسيتم كه با 3سال و 10ماه ركورددار مديريت اين جايگاه در مازندران است !« ربيع فلاح» بعنوان بسيت ويكمين استاندار زمام امور را در گستره مازندران به دست گرفت تا وارث مسائل و مشکلات استان مستعد اما محروم و توسعه نیافته مازندران در دوره جديد باشد!

آنچه مسلم است ،مازندران استانی با امکاناتی بالقوه توسعه آفرين است که اگر از ورای برنامه ای مدون و کارشناسی شده از آن بهره وری بهینه ای بعمل آید می توان به حرکت این استان در مسیر توسعه امیدوار بود. وجود گستره های وسیع کشاورزی، اراضی حاصلخیز، دریا، جنگل، آب فراوان و نیروی کار متخصص و ارزان، توانمندی هایی را برای مازندران رقم زده است که اگر برنامه و تدبیری برای بهره وری بهینه از این بسترها تمهید شود می توان روزهای درخشانی را برای مازندران متصور بود. اما واقعیت آن است که در کنار توانمندی های طبيعي و خدادادي پرشمار مازندران، هرگز نباید از تنگناها و معضلات عدیده ای که نتیجه بی توجهی سالهای گذشته مسوولان و تصمیم سازان کشوری است غافل بود.

بی تردید باید گفت ؛ نگاه غیر علمی و فانتزی برخی از برنامه ریزان اقتصادی و تصمیم سازان توسعه کشور، در مقوله های مختلف به قیمت عقب ماندگی استان مازندران تمام شده است که ممنوعیت استقرار صنایع در استان بارزترین نمونه جفایی بود که بواسطه برخی تنگ نظری ها و اعمال دیدگاه های غیر علمی و غیر کارشناسی سالها بر مردم مازندران روا شد که سرانجام پس از سالها پيگيري و انتقاد مردم و مسوولان سرانجام در جريان سفردوم هيئت دولت گذشته به مازندران این قانون غیر منطقی ملغی اعلام شد.

*ضرورت تبيين عقب ماندگي مازندران از برنامه توسعه ملي

از سویی دیگر عدم وجود زیربناهای قوی توسعه در مازندران از قبیل صنايع بزرگ ،فرودگاه کارآمد و بین المللی، راه های مواصلاتی استاندارد، حمل و نقل ریلی موثر به همراه نبود برنامه ای علمی برای حل مسائل زیست محیطی استان بویژه معضل زباله که هر از گاهی تنش های متفاوتی را در شهرهای مختلف استان بوجود می آورد از دیگر مشکلات و تنگناهایی است که در طول سالهای گذشته موجبات عقب ماندگی استان را از روند توسعه ملی فراهم نموده است.

با این توصیف باید گفت: دامنه مشکلات اقتصادی در استان بقدری گسترده و عمیق است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان برای برون رفت از این مشکلات موجود تنها تخصیص اعتبارات کلان ملی می تواند از روند تشدید مشکلات استان بکاهد. بعنوان نمونه عدم تخصیص اعتبارات کافی به بخش کشاورزی با وجود تاکید مقامات استان و کشور بر اولویت بخش کشاورزی در اقتصاد استان یکی از معضلات بغرنجی است که جریان تولید کشاورزی در مازندران را به شدت تحت تاثیر قرارداده و همه ساله شاهد بروز بحران هایی در این بخش هستیم که ثمره ای جز سردرگمی و نگرانی کشاورزان و تولید کنندگان و فعالان بخش کشاورزی استان ندارد.

به دیگر سخن، جریان تولید در بخش کشاورزی و دامپروری استان بگونه ای پیش می رود که به گفته بسیاری از فعالان ،در شرايط كنوني وزن مسائل و مشکلات بخش های کشاورزی و دامپروری در مازندران بسیار بیشتر از تولیدات آن است.

به اعتقاد کارشناسان عدم استقرار صنایع تبدیلی و فرآوری با وجود تولید مواد اولیه فراوان در استان به همراه عدم تخصیص تسهیلات مناسب و یارانه ای برای جبران عقب ماندگی هاي گذشته از جمله مشکلاتی است که رکود و غیر اقتصادی بودن فعالیت های کشاورزی و دامپروری را در مازندران منجر شده است.

*مسوولان فرصت را از دست ندهند

یک شهروند ساروی در این خصوص می گوید: مسوولان باید از این فرصت تغييرات ايجاد شده در فضاي اجرايي و مديريتي كشور و استان به نحو مطلوب برای حل معضلات اساسی استان استفاده نمایند.

حسین مرادی می افزاید: هم اکنون استان مازندران با معضل عدیده بیکاری جوانان مواجه است که دلیل این امر هم عدم سرمایه گذاری موثر در طول سالهای گذشته بوده است.

وی از مسائل زیست محیطی استان بویژه ضرورت احداث چندین کارخانه کمپوست و زباله سوز در شهرهای مختلف استان از دیگر نیازمندی های استان نام می برد و می افزاید: بحران زباله با توجه به شرایط اقلیمی مازندران از مسائل بغرنج استان است که انتظار می رود خط پایان این بحران در دوره جديد ترسیم شود تا مردم استان از این پس شاهد چنین معضلاتی نباشند.

سمیرا حسین زاده دانشجوی شهروند مركز استان نیز از مشکلات عدیده زنان مازندرانی می گوید : کمبود فضاهای ورزشی تخصصی ویژه بانوان از مشکلاتی است که بانوان مازندرانی را رنج می دهد.

وی گفت: در حالی که زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند اما کمتر به نیازهای اساسی آنها توجه می شود و این تبعیض باعث سرخوردگی بانوان بویژه دختران جوان می شود.

یدالله سبحانی کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این باره می گوید: مازندران استانی بسیار مستعد و با ظرفیت تولیدی بالقوه است که اگر برای بهره وری بهینه از این ظرفیت ها برنامه ریزی درستی بعمل آید روزگار اقتصادی مردم استان دگرگون خواهد شد.

وی در عین حال از عدم تخصیص اعتبارات کافی به بخش کشاورزی، صنعت و گردشگری مازندران انتقاد کرد و گفت: با اندکی سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی استان می توان هزاران شغل ایجاد کرد و از سرگردانی جوانان جلوگیری نمود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی بخش های تولیدی در استان اعم از کشاورزی، صنعت، گردشگری و تعاونی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند، بگونه ای که بواسطه همین مشکلات تقریبا از هیچکدام از ظرفیت های تولیدی اقتصادی استان بهره وری درست و موثری بعمل نمی آید.

وی افزود: انتظار آحاد مردم صبور و نجیب مازندران از مقامات استان بویژه استاندار جديد آن است که ابعاد مختلف مشکلات استان را در مرحله نخست به درستي شناسايي و در مرحله دوم با ارائه راهكارهاي عملي و بومي برای رییس جمهور و هیات دولت بدرستی تبیین نماید تا در خصوص برون رفت از این مشکلات تصمیمات موثری اتخاد شود. وی افزود: مازندران مظلومتر و توسعه نیافته تر از بسیاری از استان های کشور است که در شمار استان های غیر برخوردار تلقی می شوند.

*ضرورت پيگيري حق تضييع شده مازندران

دكترميراميد هادياني عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي قائم شهر نیز در این زمینه می گوید: واقعیت آن است که حق مازندران در طول سالهای گذشته ضایع شده است. وی می افزاید: ممنوعیت استقرار صنایع در استان به بهانه صیانت از محیط زیست یکی از مواردی است که روند عقب ماندگی استان را تشدید نموده است.

وی همچنین عدم بهره وری بهینه از سواحل زیبای مازندران و معضل انحصار طلبی برخی دستگاه ها در تصرف غیر قانونی سواحل را از دیگر معضلات استان می داند و می گوید: اگر از سواحل دریا بدرستی و در جهت فعالیت های گردشگری و توریستی استفاده شود به جرات می توان گفت: صدها هزار فرصت شغلی مستقیم تنها از طریق سرمایه گذاری در سواحل مازندران ایجاد خواهد شد.

هادياني در عین حال عدم وجود برنامه ای کارآمد و ضعف دستگاه ها و برخی مدیریت ها را دلیلی بر معطل ماندن و عدم بهره وری بهینه از توانمندی های اقتصادی استان می داند و مي افزايد؛ واقعیت آن است که اگر مسوولان استان در انديشه تدوين برنامه ای مدون و کارشناسی شده برای استفاده بهینه از تغييرات ايجاد شده در استان نباشند تغييرات ايجاد شده نتیجه ای آن چنانی برای مردم استان درپي نخواهد داشت.

اين استاد دانشگاه می گوید: امروزه استان مازندران در تمامی حوزه ها از راه های مواصلاتی بعنوان شریان های ارتباطی استان گرفته تا صنعت و گردشگری و کشاورزی با دهها مشکل مواجه است که ریشه تمامی آنها در کمبود اعتبارات نهفته است. وی همچنین برنامه ریزی برای اتمام پروژه های نیمه تمام و تخصیص اعتبار برای پروژه های اولویت دار استان را از مهمترین مواردی دانست که مسوولان جديد استان بايد مجدانه پیگیر آن باشند.

اين پژوهشگر مسائل توسعه در عین حال مدیریت و استراتژی را از عوامل مهم توسعه استان می داند و می گوید: واقعیت آن است که بدون مدیریت کارآمد و استراتژی کارشناسی شده و مبتنی بر داده های علمی ،رویای توسعه در مازندران محقق نخواهد شد.

به هر تقدیر انتظار می رود؛ مسوولان و مجموعه مدیران جديد تصمیم ساز و برنامه ریز استان كه بعنوان نمايندگان دولت تدبير و اميد زمام امور اجرايي را در دست مي گيرند بتوانند در پرتو راهبري استاندار جديد و با انجام اقدامات کارشناسی و تهیه طرح هایی کاربردی و علمی و بررسی و واکاوی مسائل، معضلات و تنگناهای توسعه اي مازندران حركتي مثبت را در اقتصاد پرچالش استان ايجاد نمايند و این فرصت را همانند مدیران و مسوولان سایر استان ها مغتنم شمرده و در جهت استیفای حقوق مشروع و تضییع شده مردم صبور استان بکوشند.

کوروش غفاری چراتیلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران، فلاح ،مطال - -

نظر شما در مورد : مطالبات مازندرانی‌ها از استاندار بيست و يكم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها