مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 234 -تاریخ انتشار : سه شنبه 31 شهریور 1394 -ساعت : 07:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن

طرح مدیریت واحد شهری 20 سال در كشور معطل مانده است/ 100 مشكل شوراها را لیست كردیم

رئیس شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اینکه طرح مدیریت واحد شهری 20 سال در کشور معطل مانده است، گفت: با توجه به اینکه هیئت وزیران با اجرای این طرح مخالفت خواهد کرد موضوع را از طریق شورای عالی استان‌ها در مجلس مطرح می‌کنیم.

مازند شورا: غلامرضا بصیری‌پور شب گذشته در جلسه هم‌اندیشی با شوراهای اسلامی شهر و روستاها، کارآفرینان و صنعتگران کاشمر در سالن اجتماعات آبفای شهری این شهرستان اظهار داشت: با وجود اینکه بحث مدیریت واحد شهری به عنوان یک تجربه جهانی در کشور مطرح است تلاش می‌کنیم این طرح را که 20 سال معطل مانده است، پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه دولت و وزرا وقتی که قرار است با اجرای این طرح درصدی از اختیاراتشان کم شود با اجرای آن موافق نخواهند بود، یادآور شد: در این راستا و به جهت پیگیری و اجرایی کردن مدیریت واحد شهری، طرح را از طریق شورای عالی استان‌ها به مجلس ارائه می‌دهیم تا در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی با اشاره ظرفیت و جایگاه شورا افزود: شورای عالی استان‌ها که منتخبین شوراهای اسلامی استان‌ها هستند به لحاظ قانونی از ظرفیت بالایی برخوردار است به طوری که به طور مستقیم می‌تواند موارد را به صورت طرح به مجلس شورای اسلامی و به صورت لایحه به دولت ارائه دهد.

وی با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها با یک‌هزار و 60 شورای بخش و 428 شورای شهرستان دومین پارلمان کشور است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 117 هزار عضو در 38 هزار واحد شورایی در سراسر کشور فعال هستند که 35 هزار واحد شورایی مربوط به روستاهاست.

بصیری‌پور با تأکید بر اینکه شهرداری‌های کشور با بودجه 135 هزار میلیاردی نقش مهم و تأثیرگذاری در کشور دارند، گفت: شورای عالی استان‌ها برای نخستین‌بار با دستور رهبر معظم انقلاب عضو کارگروهی در مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است؛ همچنین در زمانی که بودجه کل کشور قرار است به مجلس ارائه شود باید نظر شورای عالی استان‌ها نیز اعمال شود.

وی با بیان اینکه اگر قرار است در اصل 9 قانون اساسی انجام وظیفه کنیم باید خودباور باشیم، تصریح کرد: در این راستا برای رسیدن به موفقیت باید مدیران جامعه نیز شوراباور باشند تا مشکلات در یک فرآیند آسان برطرف شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به این که تمام تلاشمان بر این است که دولت و دولتمردان شورامحور باشند، گفت: باید سعی کنیم افرادی به مجلس شورای اسلامی راه یابند که شوراباور باشند.

وی با بیان اینکه با حضور در 23 استان کشور از نزدیک مشکلات و موانع فرآروی شوراهای اسلامی را شناسایی و در این زمینه 100 مشکل را لیست کرده‌ایم، اظهار داشت: مهمترین موضوع در بحث شورها بیمه است که با توجه به این که دولت وظیفه دارد بیمه اعضای شوراها را حل کند در پیگیری‌هایی که انجام شده است معاون رئیس جمهور و معاون وزیر کشور در این خصوص قول مساعد دادند.

بصیری‌پور با تأکید بر اینکه برای تمامی شوراهای اسلامی در سطح کشور بیمه حوادث بدون نام صادر شده و در زمان وقوع حادثه بیمه ایران موظف به پرداخت هزینه‌های آن است، افزود: در خصوص بیمه سنواتی تأمین اجتماعی نیز تفاهمی با وزارت کشور انجام دادیم که 50 درصد حق بیمه توسط دولت و 50 درصد دیگر به صورت اقساط توسط عضو شورا پرداخت شود.

وی همچنین از برگزاری دوره آموزشی ویژه اعضای شوراهای اسلامی در ارتباط با آگاهی‌بخشی و اطلاع از قوانین و مقررات و وظایف شوراها از هفته آینده در سطح کشور خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مدت سه ماه همه اعضای شوراهای اسلامی تحت آموزش قرار می‌گیرند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه باید تلاش کنیم شورا را از وضعیت خمودگی نجات دهیم، تصریح کرد: پویایی شورا رأس کار ماست و در این راه نیز زمان و مکان نمی‌شناسیم.

مدیرکل ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و نماینده بنیاد برکت در خراسان رضوی نیز در ادامه با بیان اینکه حوزه فعالیت بنیاد برکت در دو حوزه زیربنایی و سرمایه‌گذاری است یادآور شد: این بنیاد در حوزه زیربنایی احداث جاده، ساخت خانه عالم، مسجد و مدرسه در مناطق محروم را در دستور کار دارد؛ به طوری که سهم خراسان رضوی از 32 مدرسه تازه تأسیس در امسال 12 باب با 82 کلاس درس است.

بصیری‌پور با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری بنیاد برکت در طرح‌ها و پروژه‌ها مستلزم ارائه درخواست‌های کارشناسی است، خاطرنشان کرد: بنیاد برکت در شهرها سرمایه‌گذاری نمی‌کند بلکه تمام فعالیت و سرمایه‌گذاری در مناطق محروم است چرا که اولویت سرمایه‌گذاری در مناطق محروم به جهت محرومیت‌زدایی و اشتغال است و در این راستا 51 درصد توسط سرمایه‌گذار و 49 درصد توسط بنیاد پرداخت می‌شود و بعد از پنج سال از فعال شدن مبلغ پرداختی بنیاد طی 36 قسط و بدون سود مسترد می‌شود.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : غلامرضا بصیری‌پور - مدیریت واحد شهری - -

مطالب مرتبط با : طرح مدیریت واحد شهری 20 سال در كشور معطل مانده است/ 100 مشكل شوراها را لیست كردیم
نظر شما در مورد : طرح مدیریت واحد شهری 20 سال در كشور معطل مانده است/ 100 مشكل شوراها را لیست كردیم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها