مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2353 -تاریخ انتشار : سه شنبه 12 شهریور 1392 -ساعت : 20:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیریت شهری در نگاه وزیر کشور جدید

مازند شورا: خیلی مهم است که بدانیم با توجه به وظایف وزارت کشور و حوزه مدیریت محلی، وزیر کشور جدید چگونه به مدیریت شهری می‌نگرد و به عبارتی مدیریت شهری در برنامه پیشنهادی وی به مجلس شورای اسلامی از چه جایگاهی برخوردار است

مازند شورا - علی نوذر پور: خیلی مهم است که بدانیم با توجه به وظایف وزارت کشور و حوزه مدیریت محلی، وزیر کشور جدید چگونه به مدیریت شهری می‌نگرد و به عبارتی مدیریت شهری در برنامه پیشنهادی وی به مجلس شورای اسلامی از چه جایگاهی برخوردار است؟ در برنامه پیشنهادی، بخشی به شناسایی وضعیت موجود و جمع‌بندی مهم‌ترین کاستی‌ها و نارسایی‌های موجود اختصاص یافته است. در این بخش آمده است؛ مهم‌ترین مسائل در این حوزه عبارتند از:

1- عدم تفکیک مناسب حدود اختیارات و وظایف دولت با مدیریت‌های محلی (دولت محلی اعم از شهر، روستا و محله)
2- عدم شکل‌گیری مدیریت یکپارچه شهری به منظور توسعه متوازن شهر‌ها و واگذاری اداره شهرها به مردم
3- فقدان سازوکارهای مناسب برای جلب مشارکت شهروندان در اداره امور
4- عدم بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های وزارت کشور
5- فقدان منشور جامع حقوق شهروندی و عدم شفافیت ضمانت‌های اجرایی آن

اگر موارد مذکور دسته‌بندی جدید می‌شوند، مهم‌ترین مشکلات فراروی این حوزه مدیریتی عبارتند از:

1- فقدان مشارکت 2- نبود تعریف از حقوق شهروندی و فقدان ضمانت‌های اجرایی مربوطه 3- عدم تفکیک وظایف‌ ملی از محلی و در نتیجه فقدان تقسیم کار مناسب بین دولت ملی و دولت‌های محلی 4- نبود مدیریت یکپارچه شهری 5- عدم بهره‌برداری مناسب از آموزش و پژوهش تدقیق در دسته‌بندی.

موارد مذکور نشان می‌دهد که وزیر محترم به خوبی با مشکلات این حوزه آشنا هستند و مساله مهمی در ذکر مسائل جا نمانده است. البته مسائل دیگری چون نبود منابع درآمدی پایدار برای شهرداری‌ها و فقدان اتحادیه مالی و اتحادیه‌های منطقه‌ای شهرداری‌ها را می‌توان برشمرد لیک مسائل اساسی در برنامه پیشنهادی به خوبی آمده است. برنامه پیشنهادی بر اصولی استوار است که مهم‌ترین آن‌ها در ارتباط با حوزه مدیریت شهری عبارتند از:

1- تعهد، تخصص و شایستگی
2- نگرش جامع به پیشرفت و توسعه پایدار به معنای توجه همزمان به توسعه اقتصادی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی از یک سو و اهتمام جدی به چهار سطح «توسعه ملی»، «توسعه منطقه‌ای»، «توسعه استانی» و «توسعه محلی و روستایی» از سوی دیگر.
3- تقویت فرهنگ مشارکت
4- قانون‌مداری، برنامه‌محوری و کارآمدی
5- تمرکززدایی منطقی، علمی و متعادل و حرکت به سوی مدیریت استانی و توسعه استانی
6- شفافیت، قابلیت نظارت و پاسخگویی
7- پاسداشت حقوق شهروندی و حقوق ملت در چارچوب قانون اساسی
اصول صدرالذکر به خوبی حوزه مدیریت شهری را پوشش می‌دهند و چارچوب مناسبی برای انجام وظایف وزارت کشور در حوزه مدیریت امور محلی است. مشارکت، حقوق شهروندی، تمرکززدایی، قانون‌مداری و پاسخگویی کلیه واژه‌ها، فهم این اصول محسوب می‌شوند. اما ببینیم وزیر کشور پیشنهادی چه اهدافی را دنبال خواهند کرد؛ اهداف مرتبط با حوزه مدیریت شهری عبارتند از:
1- نهادینه‌سازی حقوق شهروندی
2- توسعه کمی و کیفی مشارکت شهروندان
3- تبدیل قانونگرایی به ارزش اجتماعی و‌ منش عمومی
4- بازتولید اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در جامعه

اگر اهداف برشمرده در طول چهار سال آینده توسط وزارت کشور دولت «تدبیر و امید» محقق شوند؛ شهرداری‌ها و شوراها به همه آمال و آرزوهای خود خواهند رسید. توسعه مشارکت، بازتولید سرمایه اجتماعی و نهادینه‌سازی حقوق شهروندان جزو آمال همه کسانی است که در این حوزه فکر می‌کنند، کار می‌کنند و تخصص دارند.
آقای رحمانی فضلی برای تحقق اهداف خود در حوزه مدیریت شهری، اولویت‌ها و راهبردهای اجرایی به این شرح پیشنهاد داده‌اند: برای نهادینه‌سازی حقوق شهروندان، تدوین منشور حقوق شهروندی به عنوان راهبرد اجرایی پیشنهاد شده است، تهیه و ارائه لایحه مدیریت یکپارچه شهری با لحاظ توسعه ماموریت‌ها و وظایف و ارتقای جایگاه شهرداری‌ها، هماهنگی و مدیریت توسعه امور عمرانی شهرها و روستاها، از راهکارهای دیگر وی است. همچنین در برنامه پیشنهادی، اولویت‌های شهرداری‌ها در چهار سال آتی مواردی چون:

1- سامان‌بخشی مناطق حاشیه‌نشین و پیشگیری و کنترل ناهنجاری‌های عمومی ناشی از آن
2- نهادینه‌سازی اصولی، علمی و روشمند ترافیک شهرها و توسعه حمل‌ونقل عمومی
3- توجه اساسی به محیط‌زیست شهری
4- حمایت از گسترش فعالیت‌های گردشگری شهری هستند.

به عبارتی سرفصل‌های مهم برنامه شهرداری‌ها در چهار محور حمل‌ونقل عمومی، ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی، بهبود محیط‌زیست و رونق گردشگری شهری تغییر کرده‌اند. مواردی که وزارت کشور در چهار سال آتی، با تخصیص منابع در اختیار شهرداری‌ها به آن سمت‌وسو هدایت خواهد کرد. کلام آخر این‌که برنامه پیشنهادی وزیر کشور مدیریت شهری را در همه ابعاد مورد توجه قرار داده است و در صورت تحقق برنامه مذکور، مدیریت شهری وضعیتی به مراتب بهتر از گذشته در پیش‌رو خواهد داشتلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای شهر ،مدیریت شه - -

مطالب مرتبط با : مدیریت شهری در نگاه وزیر کشور جدید
نظر شما در مورد : مدیریت شهری در نگاه وزیر کشور جدید

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها