عملكرد قابل قبول شهرداری ها نشان از انتخاب صحیح شوراها/ شورا با رای مردم این اجازه را دارند كه به وظایف قانونی خود عمل كنند

تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 اردیبهشت 1395 - ساعت : 14:08

کد مطلب: 24 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رحمتی:

عملكرد قابل قبول شهرداری ها نشان از انتخاب صحیح شوراها/ شورا با رای مردم این اجازه را دارند كه به وظایف قانونی خود عمل كنند

مازندشورا: با تمام مشکلاتی که در سال های اخیر وجود داشته که منجر به کاهش درآمد شهرداری ها شده است، فعالیت های خدماتی و عمرانی در شهرهای کشور در حد قابل قبولی انجام شده و شرایط موجود به خوبی زیر نظر شوراها مدیریت شده است

مازندشورا: نماینده استان کرمانشاه در شورای عالی استانها گفت: با تمام مشکلاتی که در سال های اخیر وجود داشته که منجر به کاهش درآمد شهرداری ها شده است، فعالیت های خدماتی و عمرانی در شهرهای کشور در حد قابل قبولی انجام شده و شرایط موجود به خوبی زیر نظر شوراها مدیریت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، چندی پیش علی نوذرپور، معاون شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور  طی گفت و گوئی با شرق اعلام کرد که بر اساس پیش‌نویس لایحه مدیریت شهری و درصورت تصویب کامل آن، شهرداران ٥٠ شهر بالای ٢٠٠ هزارنفر جمعیت با رأی مستقیم مردم انتخاب خواهند شد و انتخابات آن نیز هم‌زمان با انتخابات شوراها برگزار می‌شود. لذا در این رابطه با آقای عباس رحمتی نماینده استان کرمانشاه و عضو کمیسیون نظارت شورای عالی استانها به گفت و گو پرداخته ایم.

*نظر شما درخصوص  مصاحبه اخیر مدیران سازمان شهرداری ها و دهیاری‌ها درمورد انتخاب مستقیم شهرداران بالای 200هزارنفر چیست؟

خوشبختانه با تمام مشکلاتی که در سال های اخیر وجود داشته که منجر به کاهش درآمد شهرداری ها شده است، فعالیت های خدماتی و عمرانی در شهرهای کشور در حد قابل قبولی انجام شده و شرایط موجود به خوبی زیر نظر شوراها مدیریت شده است و این مهم در شهرهای بالای 200هزارنفر ، خصوصاً کلان شهرها و مراکز استان ها به نحو مطلوبی عمل شده است.

این در حالی است که این شهرها به نسبت بودجه خود از کمک های بسیار ناچیزی از دولت برخوردار بوده و این نشان دهنده موفقیت شوراهای اسلامی شهرها طی دوره های اخیر در انتخاب شهرداران بوده است.

*بحث مدیریت یکپارجه شهری موضوع روز شده آیا شما در این زمینه نظری دارید؟

اینکه مدیریت یکپارچه شهری می تواند تأثیرگذار در مدیریت شهرها باشد شکی در آن نیست، مطمئناً هماهنگی بیشتر، کاهش هزینه ها و همچنین خدمات بهینه به شهروندان را شاهد خواهیم بود. لیکن چیزی که در حال حاضر مهم است و باید به آن توجه شود، باور این مسئله است که شوراهای اسلامی شهرها می توانند در قبال مسوولیتی که به آنها واگذار می شود عملکرد خوب و قابل قبولی داشته و نسبت به آن پاسخگو باشند و روند مطلوبی را تا ایده آل مدنظر طی کنند.

البته به نظر می رسد قبل از اینکه طرحی تصویب شود، ابتداً برخی از امور که قابلیت واگذاری و تفویض آنها به شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرها وجود دارد از سوی دولت محترم انجام شود و قدم های اولیه برداشته شود.

موضوعی که جای نگرانی دارد این است که سازمان ها به راحتی تمایل ندارند اموری که سال ها به آنها وابسته شده اند به شهرداری ها واگذار نمایند به همین خاطر حتی اگر قانون هم تصویب شود ممکن است با مقاومت زیادی مواجه شده و عملاً فقط مشکلات بیشتر شود.

* در این خصوص سابقه ای وجود داشته؟

بله، اتفاقاً در تحقق اصل 101 و 103 قانون اساسی و به طبع آن بخشی از قانون شهرداری ها، هنوز با موانع زیادی روبرو هستیم، نظارت بر برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها و همکاری در تهیه این برنامه ها متأسفانه علیرغم پیگیری های زیادی که در گذشته و حال شده است ولی نتیجه ای گرفته نشده و یکی از مهمترین وظایف شوراهای استان و شورای عالی استان ها در جلوگیری از تبعیض و نظارت بر اجرای برنامه های عمرانی است مغفول مانده است.

یا موضوع توزیع اعتبارات متمرکز که از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری ها توزیع می شود، هیچگونه گزارش مدونی که قابل تحلیل و نظارت باشد به ما داده نمی شود و بارها استان ها در این خصوص پیگیر بوده اند و ما پاسخی برای آنها جز مکاتبه که به هیچ وجه توجیه درستی نیست نداشته ایم.

* نظر شما به اینکه گفته می شود شوراها در انتخاب شهرداران به شکل بده بستان عمل می کنند چیست؟

در انتخاب شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، فرد مطرح نیست، و باید این موضوع را پذیرفت که افرادی که انتخاب شده اند و مردم به آنها رأی داده اند، منتخبین مردم هستند و به آنها این اجازه را داده اند که به وظایف خود طبق قانون عمل کنند. لذا این بی اعتمادی و طرح مسائلی که در اذهان ایجاد شبه کند به نظر درست نمی آید.

* در شرایط حاضر چه مواردی را در نظر دارید که برای شوراها اولویت دارد؟

توجه به تأمین منابع شهرداری ها و ایجاد منابع پایدار درآمد،تفویض بسیاری از امور سازمانها از سوی دولت که قابل واگذاری است، تغییر نگاه دولت به عوارض متمرکز شهرداریها و تخصیص سریع آن به شهرداریها در کمترین زمان ممکن، اعلام برنامه های عمرانی و رفاهی به شوراهای استان و شورای عالی استان ها جهت انجام وظایف قانونی خود و همکاری با دولت محترم در اجرای قانون اینها مواردی است که باید به شکل جدی به آنها توجه شود و در اولویت قرار گیرد.

نویسنده :
منبع : شورای عالی استان ها

برچسب ها :

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : عملكرد قابل قبول شهرداری ها نشان از انتخاب صحیح شوراها/ شورا با رای مردم این اجازه را دارند كه به وظایف قانونی خود عمل كنند

*

*


X https://sport45.site/