مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 24018 -تاریخ انتشار : سه شنبه 16 خرداد 1396 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
۲ دامدار مبتلا به تب کنگو در مازندران تحت مراقبت های ویژه هستند/ ۸ بیمار مشکوک به تب کنکو در مازندران

مدیرکل دامپزشکی مازندران:

۲ دامدار مبتلا به تب کنگو در مازندران تحت مراقبت های ویژه هستند/ ۸ بیمار مشکوک به تب کنکو در مازندران

مازندشورا: مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: دو دامدار مبتلا به ویروس تب کنگو تحت مراقبت های ویژه هستند. تاکنون ابتلای فقط دو مورد از این افراد توسط انستیتو پاستور تائید شده است و بیماران در حال درمان در بیمارستان‎های نوشهر و امام خمینی (ره) ساری هستند

مازندشورا: سید حسین رضوانی اظهار داشت: بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران ۲ تن از دامداران مازنی به ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مبتلا و تحت مراقبت ویژه به سر می برند که طی بررسی بعمل آمده توسط کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان مازندران در هیچ یک از این دو بیمار، بطور مستقیم دام دخالت نداشته است.

مدیر کل دامپزشکی مازندران با اشاره به سه روش انتقال این بیماری افزود: اولین روش ابتلاء به این ویروس، تماس مستقیم فرد با خون یا ترشحات بدن حیوان یا لاشهٔ حیوان آلوده به ویروس است، در روش دوم، فرد به‌طور غیرمستقیم توسط کنه‌ای آلوده‌ای می‌شود که از خون حیوان آلوده تغذیه کرده باشد که این روش در بین حیوانات اهلی و انسان‌ها شیوع بالایی دارد و در روش سوم، ویروس از انسان به انسان منتقل خواهد شد، بنابراین فرد سالم با تماس مستقیم با خون یا ترشحات بدن فرد بیمار به این ویروس مبتلا می‌شود که سرایت آن در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی احتمال بیشتری دارد.

وی در خصوص وجود دو بیماری که توسط دانشگاه علوم پزشکی مازندران تحت مراقبت ویژه قرار دارند گفت: با بررسیهای بعمل آمده، مشخص شده این دو دامدار عزیز مازنی از روش دوم به این بیماری مبتلا شده و دام بطور مستقیم در سرایت بیماری به این دو شهروند مازندرانی نقشی نداشته است.

رضوانی اظهار داشت: تب خونریزی دهندهٔ کریمه کنگو (CCHF)، یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان به شمار می‌رود و این بیماری توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد و با توجه به فصل گرما و فعالیت کنه ها، انتظار میرود افراد خصوصاً دامداران و روستائیان عزیزی که در حاشیه جنگل زندگی می کنند علاوه بر رعایت بهداشت فردی نسبت به سمپاشی روی بدن دام و اماکن دامی خود برای مقابله با این کنه ها اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و در صورت عبور از مراتع یا مناطق جنگلی یا مزارع قسمتهای پایینی بدن خود را پوشانده تا از گزش کنه در أمان باشند.

مدیر کل دامپزشکی مازندران تصریح کرد: بمحض دریافت گزارشاتی مربوط به شیوع این بیماری در استان، اقدامات پیشگیرانه در دستور کار دامپزشکی قرار گرفت و با تهیه و توزیع رایگان سم و مواد ضد عفونی کننده و همچنین پوستر و پمفلت های آموزشی بین روستائیان عزیز تلاش میکنیم تا با، مبارزه با عامل انتقال این بیماری که یک انگل خارجی محسوب می شود، درصد بروز و شیوع این بیماری مشترک بین انسان و حیوان را به حداقل برسانیم.

وی به حساسیت این ویروس به گرما و سرما اشاره کرد و خاطرنشان کرد: باید لاشه دام کشتار شده به مدت ۲۴ ساعت و جگر و قلب دام کشتار شده حداقل به مدت ۴۸ ساعت در دمای معمولی صفر تا ۴ درجه سانتیگراد یخچال نگهداری شود و با توجه به حساس بودن ویروس این بیماری به دماهای پایین، پس از اطمینان به از بین رفتن ویروس، گوشت این دام‌ها وارد چرخه مصرف انسانی شود و همچنین گوشت و بخصوص جگر را مغز پخت نموده و از مصرف نیم پز آنها خودداری نماییم.

وی در پایان ضمن درخواست نهایت همکاری دهیاران با اکیپ های عملیاتی دامپزشکی تصریح کرد: انتظار می‌رود مردم در هنگام خرید گوشت قرمز از ممهور بودن آن به مهر بهداشتی دامپزشکی و داشتن تگ بهداشتی اطمینان کامل حاصل کرده و در صورت امکان، فراورده‌های خام دامی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی کددار و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی تهیه کنند.

شناسایی ۸ بیمار مشکوک به تب کنکو در مازندران

محمد سلطان تویه در گفتگو با خبرنگار مهر از شناسایی هشت مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در این استان خبر داد و اظهار داشت: تاکنون ابتلای فقط دو مورد از این افراد توسط انستیتو پاستور تائید شده است و بیماران در حال درمان در بیمارستان‎های نوشهر و امام خمینی (ره) ساری هستند.

وی تصریح کرد: تاکنون هیچ مورد مرگ ناشی از تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است.

وی شروع ناگهانی با تب بیشتر از ۳۸ درجه، سردرد شدید، درد عضلانی، سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی (بخصوص در پشت و پاها)، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم، حالت تهوع و استفراغ، خونریزی بینی و لثه و دستگاه گوارش، خون ریزی زیرجلد پوست و وجود خون در مدفوع و ادرار را از علائم مهم در بیماران عنوان کرد و گفت: مردم از خرید گوشتهای بازرسی نشده بدون مهر دامپزشکی و غیر از محلهای تحت نظارت دامپزشکی خودداری کنند.

سلطان تویه با عنوان این مطلب که متأسفانه دام بیمار بدون علامت است اظهار کرد: گوشت تازه خریداری شده باید حداقل ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود و از خوردن گوشت، جگر، دل و قلوه خام و نیم پخته پرهیز گردد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران خطاب به دامداران بیان کرد: از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام خودداری گردد و منازل و اصطبل‌ها را جهت کاهش کنه‌ها سمپاشی و جایگاه دام را از محل زندگی خود جدا کنند.


منبع : مهر - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بیماری - دامپزشکی - ویروس - مازندران - حیوان - مستقیم - مبتلا - انسان - بهداشتی - مراقبت - مشترک - می‌رود - منتقل - سرایت - روستائیان - حداقل - کشتار - اطمینان - همچنین - تصریح - اقدامات - بالایی - پیشگیرانه - انتظار - انتقال - پزشکی - دامداران - دانشگاه - اظهار - دامدار - رضوانی - مازنی - خونریزی - اشاره - ترشحات - نداشته - بیمار - کریمه - استان - آلوده -

نظر شما در مورد : ۲ دامدار مبتلا به تب کنگو در مازندران تحت مراقبت های ویژه هستند/ ۸ بیمار مشکوک به تب کنکو در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*