مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 24434 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 خرداد 1396 -ساعت : 14:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن

محمد تهرانی، کارشناس بخش مسکن

شکاف تکنولوژی در صنعت ساختمان

مازندشورا: موضوع نگهداری ساختمان‌ها از جمله مواردی است که ساختمان‌های با اندازه متوسط به آن توجه نمی‌کنند.

مازندشورا:اساس کار در این‌گونه ساختمان‌ها بدین‌گونه است که ساکنان، هیات‌مدیره‌ایرا انتخاب می‌کنند و نگهداری ساختمان از سوی این اعضا انجام می‌شود. تعریف نگهدارینیز به بررسی وضعیت آسانسور و موتورخانه ساختمان محدود شده است، درحالی‌که نگهداریاز ساختمان تعریفی فراتر داشته و امری کاملا تخصصی است. دلیل اینبرخورد با بحث نگهداری ساختمان به این موضوع بازمی‌گردد که صنعت ساختمان‌سازی درایران از مسیر علمی خود فاصله گرفته است و سرمایه‌گذار، در بخش ساخت‌وساز مستقیماورود می‌کند. نتیجه نیز عاقبت به این صورت است که نقشه as will(نقشه جزییات داخلی) از قبل تعبیه نشده و برنامه‌ای برای آینده ساختماندر نظر گرفته نمی‌شود.خوشبختانه در سال‌های اخیر با ورود سازمان نظام مهندسی شاهدبهبود نسبی در این حوزه هستیم. البته در بخش گاز مواردی از گذشته اعمال شده است؛ولی در بخش برق به‌تازگی ورود صورت گرفته است. ضمن اینکه در بخش سازه نیز نظارتیبه‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود. یکی از دلایل حساسیت در این بخش، قرار گرفتن تهرانو برخی مناطق کشور در منطقه زلزله‌خیز است.نگهداری ساختمان اگر تعریفی فراتر ازموارد فعلی در ذهن سازندگان و ساکنان داشته باشد، باعث افزایش عمر سازه خواهد شد.این درحالی است که بنا به آمار غیررسمی، عمر ساختمان در شهر تهران حدود 35 سالاست؛ درحالی که این رقم باید چیزی در حدود 100 سال باشد. اختلاف میانگینی که نشاناز اتلاف سرمایه، انرژی و امکانات دارد.

نگهداری از مصالح و تجهیزات باعث افزایش عمر ساختمان می‌شود. در بخشتجهیزات، به‌دلیل سرعت پیشرفت تکنولوژی، نیاز است هر 20 سال یک‌بار تغییرات جدیصورت بگیرد. به همین دلیل، بخش تجهیزات را به دو حوزه مختلف تقسیم می‌کنند. اینجداسازی حوزه‌ها موجب می‌شود تا تغییرات به‌صورتی کم‌خرج و در عین حال با عملکردیبالاتر صورت بگیرد. بخش اول تبدیل انرژی و دومی انتقال انرژی است. با استفاده ازمصالحی با کیفیت بالاتر و نیز حفاظت‌هایی مثل رنگ یا کاتدی، می‌توان عمر تاسیساتانتقالی را افزایش داد. از طرف دیگر ارتقای سیستم‌های تبدیل انرژی، موجب افزایش بهره‌وریمتناسب با تکنولوژی می‌شود. ناگفته نماند که تاسیسات اگر به‌صورت مرکزی طراحی واجرا شوند، عمر بیشتری خواهند داشت، زیرا فردی متخصص مسوول اداره آن است.در بخشنمای ساختمان نیز با تنوع و پراکندگی بسیار زیاد مواجه هستیم. یک دلیل این است کهاساسا مبنایی برای طراحی نما اعمال نشده است و عمدتا با نماهایی سنگین، ساخته شدهاز سنگ و سیمان مواجه هستیم که نگهداری نما را با معضل مواجه کرده است. ممکن استاین نما در 10 سال اول بسیار چشم‌نواز باشد، لیکن در سال‌های بعد با مشکلات عدیده‌ایروبه‌رو خواهد شد. از سوی دیگر واقع شدن در منطقه‌ای زلزله‌خیز،ریسک استفاده از نماهای سنگین را افزایش می‌دهد، زیرا نیروی وارد شده به ساختمان،ارتباط مستقیمی با جرم ساختمان دارد. استفاده از نماهای خشک همچون سرامیک‌هایابعاد بزرگ که قابل نظافت هستند، در این شرایط توصیه می‌شود، ضمن اینکه شهردارینیز توصیه جدی دارد که اگر ارتفاع ساختمان از حدی بیشتر شد، از نمای خشک استفادهشود.

استفاده از شیشه یکی دیگر از مثال‌های نمای خشک است؛ ولی به‌دلیلاقلیم گرم ایران، لازم است به صورت پوششی به انجام برسد. ورود پرتو خورشید، خودباعث ایجاد گرمایش در فضای داخلی ساختمان می‌شود که ساختمان را نیازمند مصرف انرژیبرای انتقال گرما به بیرون می‌کند. باید طراحی شیشه به گونه‌ای صورت بگیرد که نمابه صورت خود به خود، این انرژی را به بیرون انعکاس دهد. استفاده از نماهای خشک،نیازمند فرهنگ‌سازی و آموزش در قشر متخصص است تا از این طریق به سرمایه‌گذار منتقلشود. با اینکه در ایران صنعت کاشی قدمت بسیار زیادی دارد، با این حال به‌دلیل عدمهماهنگی این صنعت با تکنولوژی روز، امکان بهره‌برداری از آن در نمای ساختمان میسرنیست.موضوع دیگری که باید در حوزه ساختمان‌های متوسط مطرح شود، بحث بیمه کردنساختمان‌ها است. موضوعی که متاسفانه به چشم هزینه به آن نگاه می‌شود؛ درحالی کهنوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. با شهری 70 هزار هکتاری مواجهیم که تمامی ساختمان‌هایآن نوساز نیستند. در نتیجه باید تمامی ساختمان‌ها از زوایای مختلف بررسی شود.کارشناسان بیمه با بررسی تجهیزات و امکان آسیب‌دیدگی آنها، حق بیمه را تعیین می‌کنند.حق بیمه‌ای که رابطه‌ای معکوس با کیفیت اجرای سازه و عملکرد ساختمان دارد. اجرایاین طرح از دو سو دارای ثمرات مثبتی است. اول اینکه ساختمان‌های در حال ساخت با اعمالتغییرات کیفی، باعث کاهش حق بیمه در آینده می‌شوند.از سوی دیگر ساختمان‌های ساختهشده در گذشته سعی می‌کنند با اعمال موارد مد نظر بیمه، ضمن کاهش خطرات، حق بیمهکمتری پرداخت کنند. به این صورت که ساختمان از سوی تعدادی کارشناس مورد بررسی قرارمی‌گیرد و با رفع موانعی که ساختمان را در وضعیت خطر قرار داده، موجب کاهش حق بیمهمی‌شود. برآیند این اقدامات موجب می‌شود تا شهری سالم‌تر با آسیب‌پذیری کمتر داشتهباشیم.


منبع : صما


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ساختمان - انرژی - استفاده - نگهداری - افزایش - اینکه - تکنولوژی - بررسی - اعمال - هستیم - طراحی - درحالی - تجهیزات - مواجه - بگیرد - بسیار - ساختمان‌های - نماهای - گرفته - مختلف - انتقال - تبدیل - تمامی - امکان - بیرون - توصیه - نیازمند - سنگین - کیفیت - متخصص - ساختمان‌ها - سرمایه‌گذار - می‌کند - نتیجه - موضوع - فراتر - وضعیت - تعریفی - داخلی - آینده - ساکنان - به‌دلیل - کارشناس - زلزله‌خیز - سال‌های - گذشته - تغییرات -

نظر شما در مورد : شکاف تکنولوژی در صنعت ساختمان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها