مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2458 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 30 مرداد 1392 -ساعت : 09:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن

دلایل واگذاری آشوراده به یک شرکت لبنی

مازند شورا: پس از انتشار اخبار واگذاری تنها جزیره ایرانی دریای خزر به یک شرکت خصوصی، این بار مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست با تایید این خبر، شرکت طرف قرارداد با سازمان حفاظت محیط زیست را «یک شرکت فراورده‌های لبنی» معرفی کرد.

مازند شورا: پس از انتشار اخبار واگذاری تنها جزیره ایرانی دریای خزر به یک شرکت خصوصی، این بار مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست با تایید این خبر، شرکت طرف قرارداد با سازمان حفاظت محیط زیست را «یک شرکت فراورده‌های لبنی» معرفی کرد. او همچنین گفت که «رسانه‌ها اجازه نمی‌دهند» تا سازمان حفاظت محیط زیست تجربه موفق دیگر کشورها در همکاری بخش خصوصی را داشته باشد.


به گزارش مازند شورا به نقل از سبزپرس، «فرهاد شمس فلاح» مشاور عالی رییس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرگزاری مهر به تشریح آنچه «واگذاری مدیریت» جزیره آشوراده نامیده، پرداخته است. متن کامل این گفت و گو به شرح زیر است:


طی چند روز گذشته اخبار متعددی مبنی بر واگذاری جزیره آشوراده در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله شنیده و گفته شده این بار این واگذاری نه بامصوبه دولت که راساً از طریق سازمان محیط زیست با همکاری استانداری گلستان به یک شرکت فراورده های لبنی برای ایجاد زیر ساخت های گردشگری انجام شده است. اما مشاور عالی سازمان محیط زیست با بیان اینکه این سازمان مالک جایی نیست که بتواند آن را واگذار کند می گوید اگر رسانه ها اجازه دهند سازمان محیط زیست می خواهد تجربه موفق سایر کشور ها در نگهداری از این عرصه را با همکاری بخش خصوصی اجرا کند و تنها با استعلام استانداری و سازمان گردشگری موافقت کرده است.

به گزارش خبر نگار مهر، گفته می شود که قرار است جزیره آشوراده  در یک طرح 30ساله یا 99 ساله به بخش خصوصی منتقل شود این‌بار نه‌تنها خبری از مصوبه دولت نیست بلکه این سازمان محیط‌زیست است که راسا اقدام کرده است. این سازمان که دوسال قبل هم موافقت ضمنی خود را برای واگذاری 50 هکتار از اراضی این جزیره به یک شرکت فرآورده‌های لبنی برای اجرای طرح‌های گردشگری اعلام کرده بود، حالا با پایان‌یافتن دولت دهم، باز هم خبر می‌رسد که همچنان قرار است جزیره آشوراده توسط سازمان محیط‌زیست و با همکاری اداره کل محیط‌زیست استان گلستان و نیز استانداری گلستان واگذار شود.

واگذاری این جزیره و جدایی‌اش از پناهگاه حیات‌وحش میانکاله که توسط سازمان محیط‌زیست در دست پیگیری است براساس قوانین موجود یک اقدام غیرقانونی است و حتی براساس طرح مدیریت تهیه شده برای پناهگاه حیات‌وحش میانکاله، از مجموع بیش از 600 هکتار وسعت جزیره بخش محدودی از آن جز زون تفرج قرار می‌گیرد و مابقی اراضی جزیره در زون حفاظتی است و باید اقدامات حفاظتی برای آن تشدید شود نه این‌که کلا جزیره در اختیار بخش خصوصی قرار داده شود.


سازمان محیط زیست با رعایت الزامات زیست محیطی با واگذاری مدیریت جزیره آشوراده به بخش خصوصی موافقت کرد

اما فرهاد فلاح مشاور عالی رییس سازمان محیط زیست با رد هرگونه واگذاری جزیره آشوراده به خبرنگار مهر می گوید: اساساً مالکیت این جزیره با سازمان محیط زیست نیست که بخواهد آن را واگذار کند اما از حدود یک سال و نیم پیش طرحی برای واگذاری مدیریت این جزیره به بخش خصوصی مطرح شد که از طریق استانداری و میراث و فرهنگی  استان گلستان از سازمان محیط زیست استعلام شد و ما با رعایت الزامات زیست محیطی با آن موافقت کردیم.


سازمان محیط زیست تا کنون مالکیت حتی یک سانتیمتر از اراضی حفاظت شده را واگذار نکرده است

وی در پاسخ به اینکه سازمان محیط زیست بدون مصوبه دولت حق ندارد که چنین واگذاری انجام دهد اظهار داشت: این بحث واگذاری را تنها رسانه ها مطرح می کنند سازمان محیط زیست تا کنون حتی یک سانتیمتر از اراضی تحت مدیریتش را واگذار نکرده چون اساساً چنین اختیاری ندارد اما با توجه به کمبود اعتبارات در این سازمان مانند هر سازمان دیگری واگذاری مدیریت به بخش خصوصی طبق اصل 44 هیچ منع قانونی ندارد.

آنطور که فلاح می گوید: در حال حاضر به دلیل نبود امکانات گردشگری در جزیره آشوراده اگرچه گردشگران زیادی به آنجا مراجعه می کنند وضعیت این جزیره اصلاً مناسب نیست و ما امیدواریم با همکاری بخش خصوصی بتوانیم امکاناتی که سازمان قادر به ایجاد آنها نیست را برای گردشگران فراهم کنیم تا از این طرق بتوان الزامات زیست محیطی را که هم اکنون در آنجا رعایت  نمی شود اعمال کرد.


نمی توان دور مناطق تحت حفاظت حصار کشید و مانع حضور گردشگران شد

مشاور عالی رییس سازمان محیط زیست در پاسخ به اینکه این موضوع جای تأمل دارد که چرا دغدغه مسئولان سازمان محیط زیست به جای آنکه حفاظت از چنین منطقه با ارزش اکولوژیکی بالا باشد ایجاد امکانات رفاهی برای گردشگران است در حالی که گردشگران خود سازمان متولی دارند تأکید می کند: مگر می شود به دور منطقه ای چون جز اراضی حفاظت شده سازمان محیط زیست است حصار کشید واجازه تردد مردم را ندارد چرا تصور می کنید هر سازمانی باید نگاه صرف به حیطه کاری خود داشته باشد و با دیگر دستگاهها تعامل برقرار نکند.


رسانه ها اجازه تجربه حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده را نمی دهند

وی در پاسخ به اینکه اما در کشور پتانسیل توسعه و گردشگری بسیار زیاد است و چرا دائماً به فکر ایجاد زیر ساخت های گردشگری و توسعه در همین 10 درصد از خاک کشور هستید افزود: در کل دریای خزر همین یک جزیره وجود دارد که متعلق به کشو ر ایران است و نمی توان تقاضای گردشگران را برای حضور در آن نادیده گرفت از سوی دیگرتمام کشور های دنیا تجربه موفق حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده با رعایت موازین زیست محیطی را دارند اما شما رسانه ها هرگز اجازه تجربه کردن این موضوع را به سازمان محیط زیست نداده اید.

فلاح در پاسخ به اینکه اتفاقاً تجربه نشان داده که سازمان محیط زیست در مدیریت و حفاظت مناطق تحت حفاظت حتی بدون حضور گردشگران چندان موفق نبوده تصریح می کند: ما چنین تجربه ای در هیچ یک از مناطق حفاظت شده نداریم


تمام زیر ساخت های گردشگری باید مطابق موازین زیست محیطی باشد

مشاور عالی سازمان محیط زیست در پاسخ به اینکه این الزامات زیست محیطی که می گویید چه هستند افزود: همه زیر ساخت ها باید طبق موازین زیست محیطی ساخته شوند به عنوان مثال اجازه ساخت هتل های بلند مرتبه و یا جاده ای درجه یک در این جزیره داده نمی شود.


پیش از اجرای طرح  حفاظت با حضور گردشگران پیش داوری نکنید

وی در پاسخ به اینکه اماساخت هر  سازه و یا جاده در این جزیره همراه با خاک برداری و خاکریزی است و با احتساب سیستم های فاضلاب و اینکه قطعاً حضور گردشگران از این حالت روستایی و کم فعلی بسیار بیشتر خواهد بود و در نتیجه اسیب های حاصل از این حضور گسترده گردشگران در یک زون حفاظتی غیر قابل جبران می گوید: هنوز که این اتفاق نیافتاده رسانه‌ها پیش داوری می‌کنید که وضعیت جزیره آشوراده با حضور بیشترگردشگران ولو حضور مدیریت شده بدتر می شود اجازه دهید این اتفاق بیافتد بعد قضاوت کنید.


تجربه حفاظت از طریق مدیریت بخش خصوصی باید از یک جایی آغاز شود

فلاح در پاسخ به اینکه چنین جزیره ای با این ظرفیت اکو لوژیکی عرصه آزمون و خطای برای حضور گسترده گردشگران نیست توضیح می دهد: به هر حال باید تجربه حفاظت از مناطق زیست محیطی  با  حضور گردشگران در کشور ما هم مانند همه جای از یک جایی اغاز شود.


بدون حضور مردم در مناطق حفاظت شده نمی توان روی فرهنگ زیست محیطی آنها کار کرد

وی در پاسخ به اینکه در دیگر کشور ها برای حضور گردشگران در مناطق حفاظت شده سال ها فرهنگ سازی شده و مسئولان اطمینان خاطر دارند که گردشگران با حضورشان در این مناطق موجب نابودی محیط زیست نمی شوند آیا شما هم چنین اطمینانی دارید می گوید: اول باید اجازه حضور مردم را در این مناطق بدهیم بعد روی فرهنگ حفاظت توسط انها کار کنیم .

جزیره آشوراده، منطقه‌ای است که توان هیچ‌گونه کار صنعتی را ندارد و به سبب حفاظت‌شده بودن آن، هرگونه فعالیتی در آن غیرقانونی است، زیرا از نظرگونه‌های پرندگان آنجا، به‌خصوص پرنده‌های زمستان‌گذر، آشوراده منطقه بسیار بکری است همچنین به گفته کارشناسان در حال حاضر این جزیره، یکی از بزرگترین سردخانه‌های شیلات و خاویار را در شمال کشور دارد. درواقع 40‌درصد خاویار ایران از این منبع تامین می‌شود.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : میانکاله،آشوراده ،مح - -

نظر شما در مورد : دلایل واگذاری آشوراده به یک شرکت لبنی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها