مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 24642 -تاریخ انتشار : یکشنبه 28 خرداد 1396 -ساعت : 16:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کشاورزان مازندرانی بیمه محصولات کشاورزی را سرمایه گذاری محسوب کنند

کشاورزان مازندرانی بیمه محصولات کشاورزی را سرمایه گذاری محسوب کنند

مازندشورا: ساری- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از کشاورزان استان خواست تا بیمه کردن زمین و تولیدات کشاورزی را سرمایه گذاری تلقی کنند.

مازندشورا: دلاور حیدر پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دولت هر ساله کمک قابل توجهی را به صندوق بیمه محصولات کشاورزی می کند، افزود: بیمه زمین و محصولات کشاورزی از سیاست های حمایتی دولت است که با جدیت باید توسعه بیابد.
وی اظهار داشت: شرائط و مقررات پیچیده بیمه و همچنین همخوان نبودن خسارت ها با پرداخت ها سبب شده است تا کشاورزان برای انجام بیمه زمین و تولیدات محصولات کشاورزی از جمله زمین های شالیزاری و باغ مرکبات استقبال کمتری از خود نشان بدهند.
وی با ذکر این نکته که کشاورزان مازندران باید بر اساس مقررات و نوع بیمه ای که در قراردادها به آن اشاره شده است انتظار دریافت خسارت را داشته باشند، تصریح کرد: امروز به دلیل استقبال کم کشاورزان ،صندوق بیمه کشاورزی زیان ده شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان داشت: بیمه گذاران صندوق بیمه کشاورزی استان عده ای از کشاورزانی هستند که هر سال غرامت دریافت می کنند.
وی با بیان اینکه بیمه صنعت طیور اجباری شده است، ادامه داد: اگر در دیگر محصولات کشاورزی بیمه اجباری شود ولی از سوی دیگر برآورد های کارشناسی و پرداخت غرامت به درستی و خوب پرداخت شود، صندوق بیمه و کشاورزان راضی خواهند بود.
حیدر پور گفت: بیمه کشاورزی اطمینان بخش برای تولید کنندگان است که باید همه مسئولان و تولید کنندگان به این مقوله توجه جدی کنند.
وی تاکید کرد که کشاورزان بیمه را به عنوان یک سرمایه گذاری تلقی کنند و هزینه سالانه را در کنار دیگر هزینه بگنجانند.
به گزارش ایرنا، به رغم اینکه بخش کشاورزی مازندران با تولید سالانه حدود هفت میلیون تن مهمترین حوزه رونق اقتصادی استان محسوب می شود،اما بررسی های میدانی نشان می دهد که به دلیل بررسی های ناقص و چندگانه خسارت از سوی کارشناسان بیمه ، کم بودن مقدار خسارت مورد تعهد از سوی بیمه گر ، طولانی بودن فرایند اداری ، پرداخت دیر هنگام برای جبران خسارت و البته آگاهی کم کشاورزان ،نقش بیمه محصولات کشاورزی استان را کم رنگ کرده و مورد استقبال قرار نگرفته است.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران از 460 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان کمتر از هفت درصد زمین های مازندران تحت پوشش بیمه است.
بی توجهی به مقوله بیمه محصولات کشاورزی مازندران در حالی است که آسیب های طبیعی ناشی از نوسانات جوی همراه با باران های شدید ،بروز سیل ،خشکسالی ،افزایش و کاهش شدید دما ،وزش طوفان ،بارش برف و یخبندان سبب می شود تا همواره حاصل تلاش یک سال زراعی کشاورزان در امان نباشد.
72نوع محصول کشاورزی در مازندران تولید می شود که در 15نوع از جمله برنج با حدود یک میلیون تن ،مرکبات با 2میلیون و 500هزار تن ،کیوی ،گل و گیاه ،دام وطیور و در حوزه شیلات رتبه اول تا سوم کشور را دارد.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده: سید محسن حسن نیا
/1899/6990


منبع : ایرنا - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کشاورزی - کشاورزان - مازندران - محصولات - خسارت - صندوق - تولید - استان - پرداخت - استقبال - اینکه - مقوله - بررسی - زراعی - میلیون - سالانه - اجباری - هزینه - کنندگان - مرکبات - محسوب - گذاری - سرمایه - خبرنگار - ایرنا - دریافت - مقررات - توجهی - غرامت -

نظر شما در مورد : کشاورزان مازندرانی بیمه محصولات کشاورزی را سرمایه گذاری محسوب کنند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها