مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2473 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 مرداد 1392 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

منع قانونی برای شهردار شدن قالیباف

مازند شورا: انتخاب مجدد شهردار به صورت متوالی تنها برای یک دوره در آن شهر بلامانع است

مازند شورا: براساس اصلاح پاره‌ای قانون اصلاح پاره‌ای از مواد قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشوری مصوب 1/9/1361 و قانون اصلاح قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشوری و انتخابات شوراهای مزبور مصوب 29/4/1365 تصریح شده که انتخاب مجدد شهردار به صورت متوالی تنها برای یک دوره در آن شهر بلامانع است. در ماده هفت این قانون آمده است انتخاب شهردار برای مدت چهار سال و معرفی به وزیر کشور جهت صدور حکم انجام می‌شود.
 
در ذیل این ماده و در تبصره یک نیز آمده است، انتخاب مجدد شهردار به صورت متوالی تنها برای یک دوره در آن شهر بلامانع خواهد بود؛ بنابراین انتخاب دوباره محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران با منع قانونی همراه است. حسن بیادی، نایب‌رییس شورای اسلامی شهر تهران، این مساله را تایید می‌کند و می‌گوید: براساس این قانون اعضای شورای شهر تهران نمی‌توانند دوباره به محمدباقر قالیباف به عنوان شهردار تهران رای بدهند.
 
البته زارع‌زاده‌مهریزی، سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس، نیز این مساله را تایید می‌کند و توضیح می‌دهد: این مساله در قانون تصریح شده، ولی لازم است در اولین جلسه کمیسیون شوراها بعضی از بندهای این قانون بازنگری شود. زارع‌زاده ادامه می‌دهد: قانون تشکیلات شوراهای اسلامی کشوری باید نگرش مجدد شود و بازنگری‌هایی در آن صورت بگیرد که انتخاب مجدد شهرداران هم می‌تواند یکی از مواردی باشد که مورد بازنگری قرار می‌گیرد.
 
محمدرضا رضایی، نماینده جهرم در مجلس، نیز در این‌باره اظهار کرد: به نظرم شورای شهر می‌تواند گزینه خود درباره شهرداری تهران را انتخاب کند، اما اگر ماده قانونی وجود دارد که منعی برای انتخاب متوالی شهردار برای سومین‌بار گذاشته است همه مکلف به تمکین قانون هستند./ بهار
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار، قالیباف، تهر - -

نظر شما در مورد : منع قانونی برای شهردار شدن قالیباف

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها