مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2478 -تاریخ انتشار : یکشنبه 27 مرداد 1392 -ساعت : 12:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن
واگذاری جزيره آشوراده در پناهگاه حيات وحش ميانكاله به بخش خصوصی

در ادامه واگذاری‌های غير قانونی سازمان محيط زيست صورت می‌گيرد؛

واگذاری جزيره آشوراده در پناهگاه حيات وحش ميانكاله به بخش خصوصی

مازند شورا: در واپسين روزهای حضور محمد جواد محمدی زاده، بر مسند رياست سازمان حفاظت و با قوت گرفتن برخی شايعات مبنی بر واگذاری جزيره آشوراده واقع در پناهگاه حيات وحش ميانكاله به بخش خصوصی يك منبع آگاه در اداره كل محيط زيست استان گلستان گفت: قرار است در قالب يك طرح 30 ساله يا حتی 99 ساله جزيره حفاظت شده آشوراده به بخش خصوصی واگذار شود كه برای اين كار ابتدا بايد موانع قانونی و حقوقي اين امر از ميان برداشته شود.

به گزارش مازند شورا به نقل از سبزپرس، در چند روز گذشته اخبار متعددي مبني بر واگذاري تنها جزيره ايران در درياي خرز،‌ يعني جزيره آشوراده در پناهگاه حيات وحش ميانكاله از سوي برخي گروههاي طرفدار محيط زيست در استان گلستان و مازندران شنیده می شد كه تماس هاي متعدد با مسئولان سازمان محيط زيست براي صحت اين خبر بي نتيجه ماند اما يك منبع آگاه در اداره كل محيط زيست استان مازندران اين موضوع را تاييد كرد.

او گفت: واگذاري اين جزيره و جدايي اش از پناهگاه حيات وحش ميانكاله كه بر اساس اصول مديريت يكپارچه در اختيار استان مازندران است توسط سازمان محيط زيست در دست پيگيري است كه بر اساس قوانين موجود اين اقدام غير قانوني است و حتي بر اساس طرح مديريت تهيه شده براي پناهگاه حيات وحش ميانكاله، از مجموع بيش از 600 هكتار وسعت جزيره بخش محدودي از ان جز زون تفرج قرار مي گيرد و مابقي اراضي جزيره در زون حفاظتي است و بايد اقدامات حفاظتي براي آن تشديد شود نه اينكه كلا جزيره در اختيار بخش خصوصي قرار داده شود.

سالهاست كه براي واگذاري جزيره اشوراده تلاش هايي در دولت هاي مختلف صورت مي گيرد. در نخستين اقدام بنياد علوي وابسته به بنياد مستضعفان مدعي مالكيت 380 هكتار از اراضي جزيره آشوراده در دولت هشتم شد و بر اساس همين تحركات هيئت دولت هشتم در واپسين روزهاي دولت خاتمي، به رغم مخالفت سازمان محيط زيست راي به واگذاري 380 هكتار از اراضي اين جزيره به بخش خصوصي داد .

اما اين اقدام غير قانوني،‌با روي كار امدن فاطمه واعظ جوادي بر مسند رياست سازمان محيط زيست و مداخله سازمان بازرسي كل كشور ملغي شد ولي با آمدن دولت دهم و محمد جواد محمدي زاده به سازمان محيط زيست ، بار ديگر تحركات براي واگذاري اين جزيره آغاز شد.

ولي اين بار نه تنها خبري از مصوبه دولت نيست بلكه اين سازمان محيط زيست است كه دوسال قبل هم موافقت ضمني خود را براي واگذاري 50 هكتار از اراضي اين جزيره به يك شركت فراورده هاي لبني براي اجراي طرحهاي گردشگري اعلام كرد و حالا با پايان يافتن دولت دهم ،‌ باز هم خبر مي رسد كه همچنان قرار است جزيره آشوراده توسط سازمان محيط زيست و با همكاري اداره كل محيط زيست استان گلستان و نيز استانداري گلستان واگذار شود.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محیط زیست،میانکاله،ج - -

مطالب مرتبط با : واگذاری جزيره آشوراده در پناهگاه حيات وحش ميانكاله به بخش خصوصی
نظر شما در مورد : واگذاری جزيره آشوراده در پناهگاه حيات وحش ميانكاله به بخش خصوصی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها