مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2505 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 مرداد 1392 -ساعت : 15:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بحران اجتماعی حاشیه‌نشینان خزر را تهدید می‌کند

کشورهای حاشیه خزر همچنان نسبت به این دریاچه بی تفاوت‌اند

بحران اجتماعی حاشیه‌نشینان خزر را تهدید می‌کند

مازند شورا: در گرماگرم رای اعتماد گرفتن کابینه جدید، حتی 12 آگوست، روز خزر هم نمی‌تواند توجه مسوولان را به مسایل کاسپین (دریای مازندران) جلب کند. این در حالی است که مسایل خزر اندک اندک و در درازمدت به بحران‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌ای منجر می‌شود.

امسال چندمین سالی است که روز خزر در روز 12 آگوست گرامی داشته می‌شود اما در واقع هیچ اقدام درخوری از سوی هیچ یک از کشورهای حاشیه این دریا برای حل مسایل آن دیده نمی‌شود. این در حالی است که با کاسته شدن چشمگیر ماهیان این دریا، بحران‌های اجتماعی گسترده‌ای در انتظار اجتماع حاشیه این دریا خواهد بود.

به نظر می‌رسد در کوتاه مدت هرگونه تاثیر کم شدن ماهیان دریای خزر با پول نفت پوشانده می‌شود، با این حال در آینده‌ای نزدیک و در زمانی که پول حاصل از نفت امکان تزریق به سیستم اقتصادی را نداشته باشد، بحران‌های ناشی از این کم شدن ماهی، عیان خواهد شد.

«حمیدرضا غفارزاده»، مدیر پیشین برنامه محیط زیست دریای خزر وابسته به سازمان ملل متحد در گفت و گو با CHN در مورد پیامدهای اجتماعی کم شدن ماهیان خزر در ایران گفت: «در سال‌های اخیر ماهی‌گیری دیگر چندان به عنوان یک شغل در شمال ایران مورد توجه قرار نمی‌گیرد و در پی آن صنایع وابسته به صیادی نیز خسارت جدی دیده‌اند.»

او در مورد چرایی این رخداد گفت: «تعداد ماهیان خزری به شدت کاسته شده و در حال حاضر ماهیان خاویار به شدت کم شده‌اند؛ به علاوه چیزی به عنوان صنعت کیلکا در حال حاضر در شمال ایران محلی از اعراب ندارد.»

گفته‌های غفارزاده در حالی است که میزان خاویار استحصال شده از خزر در سال‌های اخیر از حدود 34 هزار تن به کمتر از هزار تن رسیده‌است. از سوی دیگر در انزلی قایق‌هایی که روزی در صید کیلکا استفاده می‌شده‌اند، یکی پس از دیگری در تالاب غرق می‌شوند.

غفارزاده معتقد است جدا از کاسته شدن از تعداد ماهیان خزر، تزریق پول نفت به اقتصاد موجب شده ماهی‌گیران شمالی از این کار دست کشیده و به کار تبدیل زمین‌های کشاورزی به ویلاهای کوچک و فروش به تهرانی‌ها مشغول شوند. به گفته او، زمانی که دیگر پول نفت نباشد و زمینی برای تبدیل به ویلا، از بین رفتن صنعت صیادی در شمال ایران با تبدیل به بیکاری گسترده جوانان بدل به یک بحران اجتماعی خواهد شد.

همه این نگرانی‌ها در جایی است که برای بازگرداندن تعداد ماهیان به شرایط سابق، هیچ امکانی وجود ندارد. غفارزاده با ابراز نگرانی در این مورد می‌گوید: «بازگرداندن ماهی به خزر امری شدنی نیست ضمن این که صنعت صیادی دچار تحولات زیادی شده‌است.»

غفارزاده برخلاف تصور عموم معتقد است که آلودگی خزر جدی نیست. او می‌گوید که خزر دریای آلوده‌ای به حساب نمی‌آید با این توضیح که: «دریای خزر به طور کلی دریای آلوده‌ای به حساب نمی‌آید و اساسا دارای لکه‌های آلودگی است.»

لکه‌های آلودگی دریای خزر، لکه‌های نفتی در حاشیه باکو، قزاقستان و ترکمنستان است. در آب‌های ایران نیز به خصوص در نقاطی که رودخانه‌ها وارد خزر می‌شوند، لکه‌های میکروبی دیده می‌شود.

او آلودگی خزر را در کاهش ماهی‌ها موثر نمی‌داند و معتقد است که کم شدن ماهی‌ها به علت صید بی‌رویه و البته بر هم خوردن زنجیره غذایی در خزر بر اثر ورود گونه مهاجم ماهی شانه‌دار به این دریاچه است./خبرگزاری میراث فرهنگیلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مازندران،اجتماعی، در - -

نظر شما در مورد : بحران اجتماعی حاشیه‌نشینان خزر را تهدید می‌کند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها