مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2516 -تاریخ انتشار : شنبه 19 مرداد 1392 -ساعت : 13:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
درآمد پایدار پیش‌نیاز توسعه پایدار

تحلیل بر اقتصاد شهری

درآمد پایدار پیش‌نیاز توسعه پایدار

مازند شورا: مشكل اساسی توسعه در همه شهرهای مازندران در محور در آمد پایدار شهرداری‌ها است شهرداری‌های مازندران فاقد درآمد پایدار می‌باشند بر همین اساس برنامه ریزی برای توسعه شهر تنها در حد شعار و وعده است.

مازند شورا: مشكل اساسی توسعه در همه شهرهای مازندران در محور در آمد پایدار شهرداری‌ها است شهرداری‌های مازندران فاقد درآمد پایدار می‌باشند بر همین اساس برنامه ریزی برای توسعه شهر تنها در حد شعار و وعده است.

زمانیكه شهرها و شهرداری های مازندران حتی در بحث درآمد پایدار توان برنامه ریزی برای چند ماه آینده را ندارند چگونه شعار برنامه ریزی برای برای بیست سال آینده را می دهند در همین شهرداری ساری طی چند سال برای اجرای چند پروژه عمرانی تابلوی روز شمار و اعلام پروژه نصب می كنند كه نمونه این پروژه ها پل داراب، پل ذغال چال، پروژه خیام بوده است اما زمانیكه با انواع موانع از جمله مشكلات مالی و عدم وجود درآمد پایدار بحث اول آن بوده و حتی در مواردی با چند سال تأخیر روبر شده است بنابراین بهتر است شعارهایی بدهیم كه توان اجرای ان وجود داشته باشد در شرایط كنونی اكثریت شهرداری‌های مازندران به بحران شدید مالی روبرو هستند لذا به هیچ عنوان نمی توانند در محور در آمد پایدار برای شهرداری ها برنامه ریزی، برنامه سازی و تصمیم گیری نمایند.

در شرایط كنونی شهرداری ها یك منابع قوی دارند آنهم شهر فروشی، نادیده گرفتن حق و حقوق شهروندان و جرایم مالی كمسیون ماده صد و تجدید نظر ماده صد. وظیفه اساسی و ذاتی كمسیون ماده صد  و تجدید نظر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز می باشد اما عملاً در حال حاضر اعضای كمسیون ها تنها به دنبال قیمت گذاری برای جرایم و تخلفات و در برخی از موارد گه اگر بند «پ» وجود داشته باشد تخفیف های ویژه شهرداری‌ها جایگزین برخورد با متخلفین می‌شود.

به دنبال افزایش جلسات كمسیون ماده صد و تجدید نظر و حتی در شهرداری‌ها مناطق نیز كمسیون‌های ماده صد و تجدید نظر تشكیل شدهو به نوعی می توان اظهار داشت كار همه شهرداری ها روزمرگی شده است بحث كلان شهر كه برخی از شهرهای مازندران از امتیازات كلان شهرها بهره مند شوند به جهت عدم هماهنگی و همكاری مسئولین استانداری با اعضای شوراهای شهرها و شهرداری با نمایندگان مجلس خلاصه كلام سیاسی بازی ها و سیاسی كاریها موجب غیر ممكن شدن این فرآیند شده است البته جمعیت شهرهای مازندران نیز حالا حالاها اجازه تشكیل كلان شهرها را نمی دهد.

بدون تعارف اعلام می دارم افزایش تعداد اعضای شوراها یعنی افزایش هزینه شهرداری‌ها، زمانیكه برای شهرداری‌ها درآمدی تعریف نشده این همه هزینه تراشی معنایی ندارد تازه اگر هم روی ریل قانون باشد كه تا به امروز طی سه دوره گذشته شاهد انواع اختلاس ها، ریخت و پاش‌های مالی در شوراهای شهرهای كشور بوده ایم براستی آیا با این تفاسیر می‌شود شعار توسعه آینده شهرها را مطرح كرد؟ آیا بیان این ادعا بازی با افكار عمومی شهروندان نیست؟/ شعبان وفایی نژاد
 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اقتصاد شهری ،مازندرا - شعبان وفایی نژاد -

نظر شما در مورد : درآمد پایدار پیش‌نیاز توسعه پایدار

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها