مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2553 -تاریخ انتشار : شنبه 12 مرداد 1392 -ساعت : 15:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ضرورت توجه به میراث فرهنگی فرح آباد

مازند شورا: ما بهترین آثار و زیباترین آثار را از دوران صفویه در روستایی به نام فرح آباد داریم که به دلیل مجاورت با مرکز استان مهجور مانده و همانند خود مازندران که محرومیت آن در لا به لای سرسبزیش دیده نمی شود، از موهبت رسیدگی مناسب و سرمایه گذاری کافی محروم شده است.

مازند شورا: میراث فرهنگی نباید عرصه تاخت و تاز و مسابقات سیاسی بشود. باید برای حفظ و احیاء میراث فرهنگی دلسوزانید و فداکارانه برای آن کار کرد. تعداد آثار فرهنگی در مازندران زیاد نیست و آنهایی که در سالهای اخیر بنابه دلایلی ثبت فرهنگی شدند اولویت بندی لازم را برای احیاء و حفظ پیدا نکردند.

ما بهترین آثار و زیباترین آثار را از دوران صفویه در روستایی به نام فرح آباد داریم که به دلیل مجاورت با مرکز استان مهجور مانده و همانند خود مازندران که محرومیت آن در لا به لای سرسبزیش دیده نمی شود، از موهبت رسیدگی مناسب و سرمایه گذاری کافی محروم شده است.

حفظ میراث فرهنگی استان باید به دست انسانی با انگیزه و قوی و صاحب اطلاعات تاریخی و ارزش شناس سپرده شود تا با تعصب و گرو گذاشتن وجود خود برای احیاء آنها تلاش نماید و آلت دست بازیگرهای سیاسی نشود.

در فرح آباد ساری که می رود تمام آثار آن در یونسکو به ثبت برسد و دارای تاریخچه ای مدون در برخی از کتب شرق شناسانی همانند پیتر دلاویه است، آثاری همانند مسجد فوق العاده بزرگ و با شکوه صفوی (امام حسن مجتبی (ع)) که مشابه با مسجد امام اصفهان است، کاخ سلطنتی بزرگ جهان نما ( که متاسفانه هنوز قدمی برای احیاء آن برداشته نشده و صرفاً محدودیت تردد در آن مردم را از برخی از دسترسی ها محروم ساخته است)، پل هفت چشمه صفوی که به شدت نیاز به بازسازی دارد، تاسیسات دیواره ای برج بن فرح آباد که به ویرانه تبدیل شده است، تپه عمارت صفوی (کاخ همسر شاه عباس)، حمام قاجاری (که به صورت مخروبه در آمده و در حال تخریب است) و حمام صفوی که از اکتشافات جدید میراث فرهنگی است، همه نیازمند حمایت های اعتباری وسیع و متقاضی نیروهای انسانی اهل فن و مطالعه می باشند تا سرعت بازسازی آنها را برای استفاده عموم و حتی درآمد زایی مناسب آماده سازد.

امید که چهره فرهنگی آقای دکتر صالحی امیری در این رابطه نقش موثری ایفا کند و با بازدید میدانی و از نزدیک توجهات لازم را برای این آثار فاخر فرهنگی صادر فرماید. ضمناً فرح آباد سالها است که برای ساخت هتل های با ستاره های بالا و مدرن مورد توجه واقع شده است و هر بار بنا به دلایلی از سرمایه گذاری در آن جلوگیری شده است. مجموعه بزرگ تفریحی و توریستی فرح آباد نیاز به توجه و مدیریت ویژه دارد تا رونق لزم را پیدا کند و از دائره تنگ نظری ها و چنگ انداختن ها بیرون آمده و برای استفاده عموم مسافران و توریست ها آماده شود که امیدوارم مورد بی مهری مسئولان این سازمان واقع نشود./ دکتر غلامعلی رنجبرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرح آباد، بافت تاریخ - -

نظر شما در مورد : ضرورت توجه به میراث فرهنگی فرح آباد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها