مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2560 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 مرداد 1392 -ساعت : 08:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن

«لارو درمانی» بهترین روش درمان زخم‌های دیابتی

مازند شورا: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: لارو درمانی بهترین روش برای کم‌کردن عوارض زخم و هرینه ناشی از درمان عفونت‌های دیابتی است.

مازند شورا: سید علی سفیدگر بعد از ظهر امروز (چهار شنبه) در کارگروه جلوگیری از بیمارهای دیابتی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: با توجه به افزایش رو به رشد بیماری دیابت در جهان و زخم‌های ناشی از دیابت همچنین زخم بستر نیاز شدید به لارو درمانی‌تراشی احساس می‌شود.

وی افزود: در زخم دیابت و زخم بستر سلول‌های مرده و فاسد شده روی زخم را می‌پوشاند و سبب ماندگاری و عفونت می‌شود.

سفیدگر با اشاره به اینکه لارو درمانی بهترین روش برای کم‌کردن عوارض زخم‌ها و هزینه ناشی از درمان عفونت‌های دیابتی است، تصریح کرد: در این روش نوعی مگس گوشت خوار استریل که توسط  پزشک جراح لارو یا مگس در ناحیه زخم مستقر می‌شود و شروع به خوردن و بلعیدن ضایعات زخم می‌کند که ترشحات ناشی از این حشرات و حتی مواد دفع آن نیز برای درمان زخم است.

وی با اشاره به مزایای لارو درمانی از قبیل خوردن ضایعات زخم، باقی گذاشتن و سالم نگه داشتن بافت‌های زنده و سالم زیر خم و عدم استفاده از تیغ جراحی افزود: در روش جراحی بافت‌ها و نسوج سالم زیر و اطراف زخم برداشته می‌شود.

سفیدگر به استفاده از این نوع درمان توسط سرخ‌پوستان مایایی اشاره و تصریح کرد: سرخ‌پوستان مایایی و برخی قبایل اسپانیایی نیز از کرم‌ها برای درمان زخم‌ها استفاده می‌کردند به اینگونه که سرخ پوستان مایایی از خون آفتاب خورده گاو، پوششی روی زخم درست می‌کردند و بعد از چند روز که لارو ظاهر می‌شد باعث خورده شدن و بلعیده‌شدن ضایعات زخم و در نتیجه بهبودی زخم‌ها می‌شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با تاکید بر کم هزینه‌بودن روش لارو درمانی افزود: میانگین قیمت‌های جهانی بسته‌های 100تا 200 تایی لارو 125 دلار و بسته‌های 200 تا400 تایی آن 175 دلار است./ فارسلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بهداشت و درمان، پزشک - -

نظر شما در مورد : «لارو درمانی» بهترین روش درمان زخم‌های دیابتی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها