مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2588 -تاریخ انتشار : شنبه 05 مرداد 1392 -ساعت : 18:20

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تنها سه درصد جمعیت مازندران عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند

امامزاده اعلام کرد:

تنها سه درصد جمعیت مازندران عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند

مازند شورا: مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در استان، اظهار داشت: تنها سه درصد جمعیت استان، در کتابخانه‌های عمومی استان عضویت دارند./ به ازای هر 2.5 نفر یک جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان داریم که شاخص کشوری به ازای هر نفر چهار جلد کتاب باید باشد.

مازند شورا: محمد اسماعیل امامزاده ظهر شنبه در سی و چهارمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران در استانداری با بیان اینکه نیازمند وجود سامانه توانمندی در کشور و استان برای تقویت نهضت مطالغه مفید در کشور هستیم، افزود: مطالعه و کتابخوانی باید سبب بصیرت افزایی در جامعه شود و اثرات آن را احساس کنیم.
 
وی با اعلام اینکه هم اکنون برای هر 100 شهروند مازنی، هشت متر مربع فضای کتابخانه‌ای موجود است، تصریح کرد: به ازای هر 2.5 نفر یک جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان داریم که شاخص کشوری به ازای هر نفر چهار جلد کتاب باید باشد.
 
امامزاده با بیان اینکه سه درص جمعیت مازندران تنها تحت پوشش کتابخانه های عمومی استان هستند، افزود: بارم کشوری این شاخص 35 درصد است.
 
وی تاکید کرد: خروجی کارگروه‌های مرتبط با فرهنگ مطالعه باید به کیفیت بخشی و ارتقا فرهنگ مطالعه در جامعه منجر شود.
 
وی افزود: تعداد کتابخانه‌های عمومی استان از 49 باب سال 84 با 98 درصد رشد به 9 باب در سال 92 رسیده است.
 
امامزاده گفت: زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان در ابتدای فعالیت دولت نهم بالغ بر 35 هزار و 248 متر مربع بوده که در سال 92 با 3704 درصد رشد به 48 هزار و 452 متر مربع رسیده است.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر 35 کتابخانه روستایی با 9 هزار و 533 متر مربع و 11 کتابخانه شهری با 14 هزار و 320 متر مربع در استان در دست احداث داریم، تصریح کرد: میزان زمین‌های در اختیار کتابخانه‌های عمومی استان از 33 هزار و 882 متر مربع در سال 84 با 145.8 درصد رشد به 72 هزار و 795 متر مربع در سال 92 رسیده است.
 
امامزاده با بیان اینکه هم اکنون هفت هزار و 587 عدد صندلی در کتابخانه های عمومی استان موجود است، یادآور شد: این میزان در سال 84 بیش از سه هزار و 600 عدد بوده است.
 
وی تعداد رایانه‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان در سال 84 را 120 و سال 92 بیش از 500 عدد اعلام کرد و گفت: به برکت توجه دولت احمدی نژاد در این شاخص 316 درصد رشد را داشتیم.
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با بیان اینکه این اداره کل با رشد 122.5 درصدی در تعداد کتاب‌های موجود کتابخانه های عمومی استان در هشت سال گذشته مواجه شده است، افزود: هم اکنون یک میلیون و 304 هزار و 233 جلد کتاب در کتابخانه های عمومی مازندران موجود است.
 
امامزاده با اشاره به اینکه تعداد کتابخانه‌های عمومی مشارکتی استان از 13 باب در سال 84 به 32 باب در سال 92 رسیده است، افزود: اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران در هشت شاخص به طور متوسط 233.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
وی از دست احداث بودن 46 کتابخانه در مازندران خبر داد و گفت: امیدواریم این کتابخانه‌ها در دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد تا ثمرات آن نصیب نظام مقدس جمهوری اسلامی شود.
 
مازندران بیش از سه میلیون و 100 هزار نفر جمعیت دارد./ مهر
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کتاب خانه ،کتاب ،مطا - -

نظر شما در مورد : تنها سه درصد جمعیت مازندران عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها