مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2590 -تاریخ انتشار : شنبه 05 مرداد 1392 -ساعت : 14:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می‌شوند؟ + عکس

مدیرت شهری

شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می‌شوند؟ + عکس

مازند شورا: شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می‌شوند؟ + عکس

مازند شورا: یکماه دیگر شهردار بعدی پایتخت با رای 31 عضو شورای شهر چهارم مشخص می‌شود. شهرداری که ویژگی اصلی او تخصص و تسلط به امور شهر است اما سایر کلان شهرهای دنیا چگونه شهردار خود را انتخاب می‌کنند.

تهران

این روزها بیشترین دغدغه فعالان و مدیران شهری انتخاب شهردار بعدی پایتخت است. اعضای شورای شهر رزومه افراد منتخب را بررسی و در نهایت یک نفر به عنوان شهردار بعدی پایتخت برگزیده می‌شود. پیش از ایجاد شوراهای شهر و روستا شهرداران برگزیده وزیر کشور بودند.

 

واشینگتن

در شهری مانند واشینگتن دی. سی شهردار برای یک دوره 4 ساله توسط مردم انتخاب می‌شود. همانند شهر لندن که از سال 2000 شهردار توسط رای مستقیم مردم برگزیده می‌شود.

 

پاریس

در پاریس اما این احزاب هستند که شهردار را انتخاب می‌کنند. در شهر پاریس احزاب برای انتخابات شوراها لیست می‌دهند و 163 نماینده پارلمان محلی انتخاب می‌شود و سر لیست حزب پیروز برای 6 سال کلید دار شهر پاریس است.

 

برلین

در برلین یکی از بزرگترین شهرهای آلمان هم مردم به احزاب برای شوراهای شهر رای داده و حزب برنده شهردار را انتخاب می‌کند.

 

کوالالامپور

شهردار کوالالامپور پایتخت کشور مالزی و بزرگ‌ترین شهر این کشور توسط  وزیر کشور برای یک دوره سه ساله انتخاب می‌شود.

 

توکیو

در شهرهای بزرگ ژاپن مانند اوزاکا و توکیو و... استاندارانی با فرمان پادشاه ژاپن  منصوب شده که نقش استانداران نقش شهردار را هم بازی می‌کند.

 

پکن

در شهرهای چین مانند پکن دولت و حزب کمونیست در ادراه شهرها نقش دارد. شهرداران نسبت به دبیر حزب کمونیست قدرت کمتری داشته و این دبیر حزب کمونیست است که شهردار را منصوب می‌کند.

 

دهلی

شهر دهلی هند یکی از هشت شهر بزرگ دنیا محسوب می‌شود که از سال 2000 برای انتخاب شهردار انتخابات برگزار می‌شود و شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود.

 

برزیلیا

در برزیل شهرداران به جز مراکز استانها، شهرهای مرزی و مناطق امنیتی و حساس توسط مردم انتخاب می‌شدند. اما از سال 1988 همه شهرداران به طور مستقیم برای یک دوره 4 ساله توسط مردم انتخاب می‌شوند.

 

مسکو

پیش از این در شهر مسکو روند انتخاب شهردار کمی پیجیده بود. رئیس جمهور روسیه شهردار را به مجلس پیشنهاد می کرد و مجلس صلاحدید فرد معرفی شده را تائید می‌کرد و اما در قانون جدید هر فردی که قصد شهردار شدن دارد باید امضای 110 عضو شورای شهر را به دست آورد و سپس امکان شرکت در انتخابات برای کسب رای مردم را به دست می‌آورد.

 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار،شهرداران،انتخ - -

مطالب مرتبط با : شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می‌شوند؟ + عکس
نظر شما در مورد : شهرداران کلان شهرهای دنیا چگونه انتخاب می‌شوند؟ + عکس

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها