مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2609 -تاریخ انتشار : سه شنبه 01 مرداد 1392 -ساعت : 11:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کمتر از ۳۰ درصد اماکن و فضای شهری مازندران مناسب سازی شدند

مدیرکل بهزیستی مازندران:

کمتر از ۳۰ درصد اماکن و فضای شهری مازندران مناسب سازی شدند

مازند شورا: از ۴۹۰ اماکنی که به صورت رندومی در مازندران مورد بررسی قرار گرفت تنها کمتر از ۳۰ درصد آن مناسب سازی شدند و نکته حائز اهمیت اینکه مراکز بهداشتی که جامع هدف آنها بیماران هستند نیز کمتر از ۳۰ درصد مناسب سازی شدند.

مازند شورا: روح الله ردایی با بیان اینکه امسال همچنین سی هزار سبد غذایی به ارزش ۲۵۰میلیارد تومان بین خانواده های تحت پوشش بهزیستی استان توزیع شد افزود: از این تعداد ۲۰ هزار سبد به صورت بن خرید کالا و مایحتاج در اختیار مددجویان قرار گرفت و ده هزار سبد غذایی نیز از سوی خیرین تهیه و تحویل ادارات شهرستانها داده شد تا در بین مددجویان توزیع شود.

مدیرکل بهزیستی استان مازندران به مناسب سازی اماکن و فضاهای شهری اشاره کرد و بیان داشت: در قانون جامع حمایت از معلولین که به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است تاکید شده است که بر اساس بند ۲ این قانون تمامی ادارات و نهادها ، اماکنی را که در اختیار آنها قرار دارد باید مناسب سازی کنند تا معلولین هم بتوانند مانند سایر افراد جامعه از فرصت ها استفاده کنند.

وی ابراز داشت: شهرداری ها نیز موظف شدند تا اماکنی را که قصد احداث آنرا را دارند باید در نقشه ان مناسب سازی را رعایت کنند و در غیر این صورت شهرداری در انتهای کار نباید پایان کار را صادر کند که متاسفانه به این موضوع کمتر توجه شده است و یا در برخی شهرها اصلا توجهی نشد.

ردایی اظهار داشت: از ۴۹۰ اماکنی که به صورت رندومی در مازندران مورد بررسی قرار گرفت تنها کمتر از ۳۰ درصد آن مناسب سازی شدند و نکته حائز اهمیت اینکه مراکز بهداشتی که جامع هدف آنها بیماران هستند نیز کمتر از ۳۰ درصد مناسب سازی شدند.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۷۰ درصد مطب پزشکان مناسب سازی نشدند و در سرویس های بهداشتی هم کمتر از ۵ درصد اماکن مناسب سازی شدند و البته آن ۳۰ درصد از اماکنی هم که مناسب سازی شدند دارای رمپ و بالابرهای استاندارد نیستند و امکان بروز خطرات برای معلولین وجود دارد.

مدیرکل بهزیستی مازندران اذعان داشت: مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که اداره راه و ترابری و سازمان حمل و نقل باید ناوگان درون شهری و برون شهری را مناسب سازی کنند اما در استان مازندران حتی یک وسیله نقلیه عمومی برای معلولین مناسب سازی نشده است و این نشان می دهد مسئولین و مردم دغدغه ایجاد فرصت مساوی برای معلولین را ندارند در صورتی که دنیا به این نتیجه رسیده است و معلولین می توانند از تمامی اماکن بصورت مستقل استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در هیچ جای دنیا و در هیچ قانون شهروندی دیده نمی شود که بین معلول و غیرمعلول فرق داشته باشد ولی متاسفانه در کشور ما به این موضوع کمتر توجه می شود.

ردایی خاطرنشان کرد: حتی قوانین راهنمایی و رانندگی ما نیز ایراد دارد و شاید از جمله قوانینی باشد که حقوق معلولان در انجا رعایت نشده است به طوری که در سطح کشور و استان مازندران یک چراغ راهنمایی که گویای این باشد تا فرد نابینا بتواند از روی خط عابر پیاده عبور کند وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در تبصره ۴ قانون جامع حمایت از معلولین آمده است که اداره فرهنگ و ارشاد و اداره ورزش و جوانان باید اماکنی مانند ورزشگاهها و سینماها را مناسب سازی کنند اما اینگونه نشد.

مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: فرمانداران رئیس کمیته مناسب سازی هر شهرستان هستند امام متاسفانه برخی از فرمانداری ها خودشان رمپ و آسانسور ندارند و این نشان می دهد که دغدغه ای در این باره ندارند.

ردایی عنوان داشت: جامعه ای که نتواند نیازهای ۲۰ درصد انسانهای را تامین کند در حقیقت آن جامعه، خودش معلول است.

گفتنی است ردایی مدیرکل بهزیستی استان مازندران به همراه قمی فرماندار و جواد بسطامی رئیس اداره بهزیستی نوشهر و تنی چند از مسئولین شهری در مراسم افطاری جمعی از خانواده های تحت پوشش بهزیستی نوشهر نیز حضور یافتند./ نوشهر آنلاینلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معلولان ،مناسب سازی، - -

نظر شما در مورد : کمتر از ۳۰ درصد اماکن و فضای شهری مازندران مناسب سازی شدند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها