مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 262 -تاریخ انتشار : جمعه 20 شهریور 1394 -ساعت : 11:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 انتخابات‌هیات‌مدیره‌نظام‌مهندسی‌‌درابهام/ حضورنمایندگان‌شورای‌شهردرمرکزمناقشه

انتخابات‌هیات‌مدیره‌نظام‌مهندسی‌‌درابهام/ حضورنمایندگان‌شورای‌شهردرمرکزمناقشه

مازندشورا: انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی در حالی به موضوعی مساله‌ساز تبدیل شده که وزیر راه و شهرسازی طی بخشنامه ای حضور کارکنان مراجع صدور پروانه ساختمان، وزارت کشور، شهرداری ها و اعضای شورای شهر را در این انتخابات منع کرده است.

مازندشورا: هفتمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی درحالی مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد که تا پیش از این منعی برای حضور افراد در این انتخابات وجود نداشت.

عباس آخوندی اما امسال با ابلاغ بخشنامه‌ای خواستار تغییر شرایط برگزاری این انتخابات شده است، به گونه‌ای که در این ابلاغیه‌ کارکنان مراجع صدور پروانه ساختمان، کارکنان وزارت کشور، شهرداری‌ها و اعضای شورای اسلامی شهر و روستا برای عضویت در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی منع شده اند.

وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم به جهت وجود تعارض منافع، منع انحصار و تسهیل رقابت سالم عضویت همزمان کارکنانی که ذکر شد را در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی یا کاردانی ساختمان استان یا عضویت در شورای انتظامی یا تصدی سمت بازرس در این سازمان ها، جایز نمی‌داند.

با وجود گذشت دو هفته از ابلاغ این بخشنامه، کارکنان دستگاه‌هایی که از حضور در انتخابات هیات مدیره  نظام مهندسی منع شده‌اند از ایراد انتقادات دست برنداشته و این بخشنامه را لازم‌الاجرا نمی‌دانند، رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم خواستار تجدید نظر وزیر راه در رابطه با این بخشنامه شده است.

غلامرضا بصیری‌پور، رییس شورای عالی استان‌ها هم با بیان اینکه منعی برای حضور اعضای شورا در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی نیست، گفته است: بخشنامه وزارت ‌راه در این خصوص وجاهت قانونی ندارد.

وی تاکید کرده است که شرکت در این انتخابات برای کارمندان وزارت کشور، شهرداری‌ها و استانداری ممنوع است اما به‌ این دلیل که عضو شورا بودن شغل محسوب نمی‌شود منعی برای حضور اعضای شورای شهر در این انتخابات نیست.

 

لزوم تفکیک دو کار با دو ماهیت متفاوت

منصور آرامی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در این زمینه با تایید بخشنامه ابلاغی وزیر راه و شهرسازی، می گوید: شهرداری‌ها مجری قوانین و مقررات و ضوابط شهرسازی هستند و نظام مهندسی نیز ناظر است از این رو به نظر می رسد اجرای مصوبات و نظارت بر آن باید از یکدیگر تفکیک شوند، در این صورت در کیفیت ساخت و سازها و اجرای قوانین توجه بیشتری را شاهد خواهیم بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، معتقد است: اصل ابلاغیه وزیر راه که بر عدم حضور نمایندگانی از وزارت کشور، شورا و شهرداری تاکید دارد مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

آرامی بر تفاوت کار در شهرداری و سازمان نظام مهندسی تاکید می‌کند ومی‌گوید: بهتر است  شهرداری به وظایف خود ورود و مصوبات را اجرا کنند و براساس ضوابط شورای عالی شهرسازی و شورای شهر پروانه ساخت وساز دهد، منع حضور اعضای شورای شهر و کارمندان شهرداری در هیات مدیره نظام مهندسی موجی می شود اگر ایراداتی به کار هر کدام از دستگاه ها وارد باشد دستگاه دیگر بتواند آن را گوشزد و بر اصلاح و اجرای آن تاکید کند.

 

اجرا و نظارت توسط یک فرد مشکل ساز خواهد شد

وی می گوید: باید پذیرفت که اجرا و نظارت با یکدیگر منافات دارند و اگر افراد مجری بخواهند به امر نظارت نیز بپردازند یقینا مشکل پیش خواهد آمد؛ متاسفانه در برخی موارد یک مهندس خود دست به طراحی، نظارت، اجرا و در مواردی در شهرداری پروانه ساخت هم صادر می‌کند در چنین شرایطی رسیدگی به تخلفات قطعا امکان پذیر نیست، نتیجه  چنین اقداماتی ساخت و سازهای بی رویه و غیر استاندارد امروز جامعه است.

آرامی تاکید می کند: ذهن مردم را نباید درگیر مسائل حاشیه‌ای کرد، مسئولان بدانند دو کار با دو ماهیت متقابل نباید توسط یک فرد انجام گیرد، از این رو بهتر است مسئولان به جای منفعت شخصی بر منفعت کلان کشور توجه داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون عمران در مجلس نهم، درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه بخشنامه وزارت ‌راه در این خصوص وجاهت قانونی ندارد، می افزاید: با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی مسئولیت اجرا و نظارت بر انتخابات را دارد بدون تردید بخشنامه وزیر نیز بی تاثیر نخواهد بود.

 

قانون ارجح بربخشنامه وزیر راه و شهرسازی است

با این حال سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس اما نظری متفاوت دارد و به خبرنگار خانه ملت می‌گوید: فی نفسه وزیر راه و شهرسازی نمی‌تواند نسبت به حذف یا افزودن شرایطی برای حضور در انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی دخالت کند.

هاشمی معتقد است: در ماده 11 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شرایط حضور در انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی مشخص شده و در این زمینه منعی برای حضور کارمندان دستگاهی خاص قید نشده است.

وی می‌گوید: آقای وزیر بخشنامه را بر مبنای ماده 123 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ابلاغ کرده است اما آیین نامه نمی تواند ناقض قانون باشد، قانون حجت قطعی است ضمن اینکه نمی توان در مورد مفید بودن یا نبودن حضور یا عدم حضور اعضای شورای شهر یا شهرداری در انتخابات قضاوت کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم، می گوید: داوطلبان با توجه به نوع تخصص، تعهد، تفکر و توانمندی افراد،  فارغ از اینکه به چه گروه و دستگاهی تعلق داشته باشند می‌توانند در سازمان صنفی و تخصصی فعالیت داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم، تاکید می‌کند: بخشنامه وزیر مغایر با قانون است و اجرای آن صحیح نیست و نظر وزیر باید اصلاح شود.

 

حضور توامان افراد در شهرداری و نظام مهندسی بلا مانع است

هاشمی معتقد است که حضور همزمان افراد در شهرداری و شورای شهر به عنوان بخش اجرایی و هیات مدیره نظام مهندسی تاثیری بر کیفیت ساختمان ها نخواهد داشت چراکه افراد در این انتخابات بر اساس تخصص و صلاحیتشان انتخاب می شوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می‌گوید: تخلفات را قانون مشخص کرده و کسی نمی تواند خارج از مصوبات قانونی، مصوبات هیات دولت یا شورای عالی شهرسازی اقدام کند کما اینکه نظارت عالیه بر نظام مهندسی هم با وزارت راه و شهرسازی است.

حال با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی باقی مانده هنوز مشخص نیست افرادی که توسط وزیر منع شده‌اند بتوانند کاندیدا شوند یا خیر؛ هرچند به گفته کارشناسان با وجود ساخت و سازهای غیراستاندارد و بی کیفیتی هم که امروزه در شهر وجود دارد تفکیک دو کار با دو ماهیت متفاوت هم بی تاثیر نیست./خانه ملتلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : - -

نظر شما در مورد : انتخابات‌هیات‌مدیره‌نظام‌مهندسی‌‌درابهام/ حضورنمایندگان‌شورای‌شهردرمرکزمناقشه

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها