مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2626 -تاریخ انتشار : یکشنبه 30 تیر 1392 -ساعت : 19:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ساری فقیر‌ترین شهر از نظر مراکز علمی

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری، مرکز مازندران را از نظر نبود مکان‌های علمی، عدم تخصیص اعتبار برای نوسازی مدارس و دارابودن مکان‌های پژوهشی فقیرترین شهر در بین مراکز استان‌های کشور دانست.

مازند شورا: با پیشرفت فناوری و تکنولوژی در جهان، دانش‌آموزان و محققان هر روز به سمت و سوی کسب علم و دانش و ارتقای معلومات خود هستند.

پیشرفت و ارتقای معلومات دانش‌آموزان در جامعه نیازمند مکان‌های علمی و پژوهش‌سراست که در ایران زیرساخت‌های مناسبی صورت نگرفته است و بعضی از شهرها از نظر مکان‌های علمی و پژوهشی محروم هستند.

شهرستان ساری که هر سال در سطح امتحانات و کنکور در کشور رتبه یک رقمی را به خود اختصاص می‌دهد از نظر مکان‌های علمی و پژوهشی جزو شهرهای فقیر به شمار می‌رود.

مهم‌ترین دغدغه اولیای دانش‌آموزان یافتن مکان آموزشی مناسبی برای تحصیلات فرزندشان در طول سال است.

شهرستان ساری که از نظر نیروی انسانی در زمینه‌های علمی در کشور حرف زیادی برای گفتن دارد، اما سال‌هاست که از نظر مکان‌های علمی و پژوهشی رنج می‌برد.

در همین راستا باب گفت‌وگویی را با مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری باز کردیم.

اردلان فریدونی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری با اشاره به اینکه ناحیه یک ساری از نظر نیروهای آموزشی بسیار فوق‌العاده است، افزود: با توجه به وجود دانش‌آموزان قوی از نظر علمی در مدارس ناحیه یک ساری، استقبال بسیار زیادی از سوی اولیای فرزندان می‌شود تا دانش‌آموزان را در این مدارس ثبت‌نام کنند.

 مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری تاکید کرد: ناحیه یک ساری از نظر فضای آموزشی بسیار فقیر است و این موضوع را با مسئولان استانی در میان گذاشتیم.

وی تصریح کرد: حتی حداقل امکانات آموزشی که باید یک شهر داشته باشد را ساری با توجه به اینکه مرکز استان مازندران است را ندارد.

فریدونی با اشاره به اینکه شهرستان ساری از نظر آموزشی به دو قسمت شرق و غرب تقسیم شده است، تصریح کرد: قسمت شرق آموزشی زیر نظر ناحیه یک آموزش و پرورش و ناحیه غرب آن زیر نظر آموزش و پرورش ناحیه دو ساری است.

این مسئول با اشاره به محرومیت آموزشی سه راه تاکام تا دبیرستان فضیلت در منطقه راهبند، گفت: در بین این مسیر، یک مدرسه نظری دخترانه برای دانش‌آموزان پایه نظری وجود ندارد.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری خاطرنشان کرد: منطقه راهبند که جمعیت بالایی را به خود اختصاص داده است از یک دبیرستان دخترانه نظری برخوردار نیست.

فریدونی با اشاره به اینکه یک منطقه با 10 هزار نفر جمعیت به یک شهر تبدیل می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر منطقه راهبند با حداقل 50 هزار نفر جمعیت از یک دبیرستان نظری محروم است.

وی به حضور 70 هزار دانش‌آموز در ساری خبر داد و اظهار داشت: حدود 6 سال گذشته در مدرسه هاشمی‌نسب ساری مقرر شد یک استخر برای دانش‌آموزان احداث کنند که پس از مدت طولانی در حال فرسایش و تخریب است.

این مسئول اظهار داشت: ما نمی‌دانیم مرکز استان هستیم یا نیستیم و وظیفه ما در قبال مرکز استان بودن این است که به مسئولان سرویس و خدمات دهیم ولی مسئولان استانی ما را نمی‌بینند و ما امکاناتی در اختیار نداریم.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک ساری با اشاره به اینکه از جاده دریا تا ابتدای خیابان معلم، هیچ مدرسه دخترانه‌ای وجود ندارد، گفت: اگر امکانات و فضای فرهنگی در شهر ایجاد شود و آموزش و پرورش به دانش‌آموزان طریقه استفاده صحیح از این امکانات را ندهد، شهر به مخروبه تبدیل می‌شود.

فریدونی تصریح کرد: ارزش شهر به مکان‌های فرهنگی و آموزشی موجود در آن شناخته و ارزیابی می‌شود.

وی با اشاره به تخریب دبیرستان 15 خرداد ساری از سوی سازمان نوسازی مدارس کشور، اذعان داشت: مدرسه 15 خرداد در بین دانشگاه‌های کشور مانند دانشگاه علم و صنعت تهران شناخته شده است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری از روند نوسازی مدرسه 15 خرداد ابراز تاسف کرد و با طرح سوالی گفت: یعنی در مرکز استان مازندران پولی وجود ندارد به این مرکز فرهنگی آموزش که در سطح کشور برای شهر ما افتخار آفرینی کرده است اختصاص داده شود؟

 فریدونی از مسئولان استان مازندران و شورای شهر خواستار برطرف کردن بودجه نوسازی دبیرستان 15 خرداد شد و اظهار داشت: دبیرستان 15 خرداد به سن 90 سالگی رسیده بود و پس از تخریب تا به الان فقط فونداسیون آن بسته شد.

وی تصریح کرد: دبیرستان‌های نبوت و حافظ به سن 85 سالگی رسیده‌اند و پس از تخریب تا به الان هنوز آجر روی آجر قرار نگرفت.

این مسئول خاطرنشان کرد: از روستای سمسکنده تا ابتدای خیابان معلم فقط یک دبیرستان دخترانه نظری وجود دارد که واقعا جای تأسف دارد و مرکز استان مازندران از نظر مکان‌های آموزشی فقیر است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری با اشاره به اینکه معلمان و دانش‌آموزان نیازمند به یک پژوهش‌سرا هستند، گفت: در مرکز استان مازندران حتی یک پژوهش‌سرا وجود ندارد.

فریدونی مشارکت دانش آموزان در بحث‌های کلاسی را 80 درصد دانست و اذعان داشت: حفظ پرسش‌گری و نقادی دانش‌آموزان باید در پژوهش‌سرا صورت گیرد که مرکز استان مازندران از دارا بودن یک پژوهش سرا محروم است.

وی بیان‌ کرد: حق خانواده دانش‌آموزان این است که بدانند چه مشکلاتی در مسیر راه‌های علمی فرزندانشان وجود دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه زمین‌هایی برای احداث مراکز آموزشی وجود دارد، بیان کرد: بودجه‌ای در اختیار آموزش و پرورش نیست تا به ساخت مدارس و مکان‌های آموزشی اختصاص داده شود.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان ساری از شهردار ساری خواستار تخصیص اعتبار و منابع مالی برای ساخت مراکز فرهنگی و پژوهش‌سراها در شهرستان ساری شد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آموزش ،پژوهش سرا ،سا - -

نظر شما در مورد : ساری فقیر‌ترین شهر از نظر مراکز علمی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها