مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2641 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 تیر 1392 -ساعت : 12:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نود و یکمین گفتمان هنر و معماری با موضوع «میانکاله»

26 تیر به همت انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می‌شود

نود و یکمین گفتمان هنر و معماری با موضوع «میانکاله»

مازند شورا: در نود و یکمین گفتمان هنر و معماری که به جزایر، بنادر و سواحل استان گلستانه در دریای خزر اختصاص یافته است خانم مهندس رویا رنجبری و آقایان دکتر علی طاهری و مهندس حُرمنصور عبدالملکی سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است.

مازند شورا: در شرق مازندران و غرب استان گلستان، سواحل، جزایر و بنادر، چنان ترکیب جامع و یکپارچه‌ای به وجود آورده اند که از نقطه نظر تنوع و تکثر کم نظیر و در پاره ای حوزه‌ها بی‌نظیر است. وجود بنادر قدیمی چون بندرگز با تاریخ بیش از پانصد سال و بخش پایانی دیوار قزل آلانگ (دیوار دفاعی گرگان و بزرگترین دیوار جهان پس از دیوار چین) مربوط به دوره پارت و ساسانی در گمیشان و بندر ترکمن، آثار تاریخی و ده‌ها تپه باستانی، آتشکده ها و قلاع کهن، وجود بزرگترین خلیج دریای خزر (خلیج گرگان)، بزرگترین جزیره دریای خزر و تنها جزیره ایرانی این دریا (جزیره آشوراده)، زیستگاه بهترین نوع خاویار سیاه جهان (40 درصد این خاویار در این ناحیه بدست می‌آید)، اولین تالاب بین المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر (تالاب میانکاله)و تالاب بین المللی گمیشان در گمیش تپه و در حاشیه شرقی دریای خزر، پناهگاه حیات وحش و یکی از 9 ذخیره گاه زیست کره در ایران و مهمتر از همه، هم زیستی اقوام فارس، ترک، ترکمن، قزاق، ارمنی، مازندرانی، سیستانی و ... در طول تاریخ در این نواحی، موزائیک زیستی خارق العاده را در این بخش از میهن عزیزمان بوجود آورده است.

بندر ترکمن، اولین شهر ایرانی است که به طور کامل توسط معماران تحصیل کرده نوین طراحی و معماری شده است. ساختمان گمرک بندر گز توسط مهندسین بلژیکی در سال 1281 طراحی و ساخته شده، اولین مدرسه ابتدایی در بندر گز در سال 1287 تاسیس شده و اولین کارخانه برق حرارتی در سال 1294 و در همین سال اولین کارخانه پنبه پاک کنی توسط یک بازرگان تبعه روس راه اندازی شده است. بندر و جزیره آبسکون (محل مرگ آخرین پادشاه خوارزمی)، انتهای راه خاکی و آغاز راه آبی جاده ابریشم در قسمت آسیایی و تامین کننده بخشی از نیازهای قاره اروپا از طریق این راه خاکی در شرق و حاجی طرخان و باکو در غرب دریای خزر بوده است، همچنانکه بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران و روابط تجاری - بازرگانی و سیاسی - نظامی ایران و روسیه در این سرزمین شکل گرفته است.

و عنوان گفتمان: شبه جزیره میانکاله که در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر و در شمال بندرگز، خلیج گرگان را از دریای خزر جدا می‌کند. نام میانکاله، دگرگون شده نام میان قلعه است (گال یا کال خدای ایران باستان بوده و معنی میانکاله می‌تواند بی‌ارتباط با آن نباشد)

در نود و یکمین گفتمان هنر و معماری که به جزایر، بنادر و سواحل استان گلستانه در دریای خزر اختصاص یافته است خانم مهندس رویا رنجبری و آقایان دکتر علی طاهری و مهندس حُرمنصور عبدالملکی سخن خواهند گفت که با نمایش فیلم همراه است.

زمان:چهارشنبه 26 تیر 1392 از ساعت16 الی19

مکان:موزه هنرهای دینی امام علی(ع)-خیابان ولیعصر-چهارراه نیایش -بلوار اسفندیار-شماره 35

کتاب راس ساعت 16 توزیع می‌گرددلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معماری،طراحی شهری،می - -

نظر شما در مورد : نود و یکمین گفتمان هنر و معماری با موضوع «میانکاله»

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها