مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2649 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 تیر 1392 -ساعت : 09:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ردصلاحیت افراد ارتباطی به شهردار نشدن‌شان ندارد

مازند شورا: ردصلاحیت افراد ارتباطی به شهردار نشدن‌شان ندارد

مازند شورا: چند روز قبل بود که عبدالرضا مصری عنوان کرد افراد ردصلاحیت شده در شورای شهر نمی‌توانند به عنوان شهردار معرفی شوند. در نگاه اول این گمانه به اذهان رجوع کرد که منظور او محسن ‌هاشمی و معصومه ابتکار است که بارها از سوی اصلاح‌طلبان بهترین گزینه‌ها برای تصدی شهرداری تهران مطرح شده‌اند. در آن زمان برخی اصلاح‌طلبان در گفت‌وگوهایی که با آرمان داشتند، تاکید کردند که در قانون چنین موضوعی وجود ندارد و باز هم اشاره داشتند به اظهارات مسئولان ذی‌ربط مبنی بر اینکه ردصلاحیت در شورای شهر بدین معنا نیست که آنها نتوانند در مناصب دیگر قرار بگیرند و حتی به این موضوع تاکید شده بود که شاید صلاحیت آنها در انتخابات بعدی تایید شود. به هر حال طبیعی بود که اصولگرایان نخواهند ساختمان شهرداری را به اصلاح‌طلبان بسپارند و این بهانه‌جویی‌ها هم دلیل همین نگرانی آنهاست اما روز گذشته یک نماینده اصولگرای مجلس مهر تاییدی بر اظهارات اصلاح‌طلبان زد و گفت رد هر فرد در انتخابات شورای شهر مختص همان دوره است و به دوره‌های بعدی ارتباطی ندارد.

پاسخ ‌هاشمی به مصری
 
نایب رئیس مجمع نمایندگان تهران با بیان اینکه مرجع بررسی تایید صلاحیت شهردار، وزارت کشور است، گفت: تایید یا ردصلاحیت هر یک از کاندیداهای شورای شهر تهران در انتخابات مربوط به همان دوره است و نمی‌توان آن را به سایر موضوعات و مسئولیت‌ها و تصدی در مسئولیت‌ها تعمیم داد.

ایسنا نوشت؛ مهدی ‌هاشمی درخصوص تاثیر ردصلاحیت هر یک از کاندیداهای شوراهای شهر و روستا در انتصاب آنها در شهرداری تهران، گفت: طبق اطلاع بنده اگر کسی تایید یا ردصلاحیت در انتخابات یا موضوعی شده باشد طبیعتا آن تایید یا ردصلاحیت مربوط به همان موضوع است و نمی‌توان آن را به سایر موارد تعمیم داد.

وی در ادامه توضیح داد: به طور مثال اگر فردی برای عضویت در شورای شهر تایید صلاحیت شده باشد نمی‌توان این تایید صلاحیت را برای حضور او در انتخابات مجلس تعمیم داد. برعکس این موضوع نیز صادق است؛ بنابراین این تایید یا رد صلاحیت‌ها در هر دوره‌ای از انتخابات ارتباطی با یکدیگر و برای تصدی پستی ندارد.

نماینده مردم تهران همچنین با بیان اینکه مرجع بررسی تایید صلاحیت شهردار، وزارت کشور است، گفت: البته اعضای شورای شهر نیز هر کدام طبق مسئولیت‌شان در انتخاب شهردار و تایید صلاحیتش باید پاسخگو باشد ولی در نهایت تاییدیه نهایی بر عهده وزارت کشور است.‌

هاشمی در پایان با بیان این که مجلس دخالتی در موضوع انتخاب شهردار تهران ندارد، افزود: مجلس مسئولیتی مستقیم نداشته و نقش نظارت عالیه را خواهد داشت ولی ممکن است توصیه‌هایی در این زمینه داشته باشد./ آرمانلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهردار، محسن هاشمی ، - -

نظر شما در مورد : ردصلاحیت افراد ارتباطی به شهردار نشدن‌شان ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها