مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 2673 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 05 تیر 1392 -ساعت : 11:36

چاپ به اشتراگ گذاشتن

شيوع آفت در جنگل‌های مازندران

مازند شورا: قائم مقام دفتر حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: شيوع آفات مختلف همچون حشراتي از قبيل پروانه ابريشم‌باف ناجور و پروانه‌هاي برگ‌ خوار و جوانه‌خوار بلوط در جنگل هاي مازندران ممكن است منجر به خسارت جدي شود.

مازند شورا: مسعود ملكي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مازندران با اشاره به بازديد مستمر كارشناسان سازمان جنگل‌ها از جنگل‌هاي شمال كشور افزود: اين آفات در سه سال گذشته در مناطقي از جمله پارك جنگلي شهيد زارع و جنگل‌ زرين آباد طغيان كرده است.
 
وي تصریح کرد: حشرات در حد متعادل، بخشي از طبيعت جنگل محسوب مي‌شوند و با ساير موجودات جنگل، روابط زيستي و بوم‌شناختي دارند ولي اگر جمعيت آن‌ها طغيان كند، آفت به شمار مي‌روند و بايد كنترل شوند.
 
قائم مقام دفتر حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: يكي از آفات فعلي و مشكل‌ساز جنگل‌هاي شمال را زنبور گال‌زاي اكاليپتوس Leptocybe invasa بیان کردو گفت: اين آفت در جنگل‌كاري‌هاي استان گلستان و همچنين در شرق استان مازندران شيوع يافته است.
 
ملكي افزود: آفت مذكور با ايجاد تعداد زيادي گال بر روي شاخه‌هاي جوان و برگ و دمبرگ و همچنين رگبرگ، موجب كاهش فعاليت زيستي درخت و در نتيجه كاهش كيفيت چوب و زيان اقتصادي به توليدكنندگان چوب مي‌شود.
 
جنگل‌هاي هيركاني در شمال كشور ۹/۱ ميليون هكتار وسعت دارد و تاكنون ۳۱ نوع آفت در آن شناسايي شده است
 لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محیط زیست ،جنگل، تخر - -

نظر شما در مورد : شيوع آفت در جنگل‌های مازندران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها